News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 33 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

#18975
E de dimineata dar e buna

http://www.youtube.com/v/U89kzWgnBBY

Si putina reclama forumului (min 20)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rudolf.s

#18976
Iata declaratiile "prietenului" Rus. Tineti-le minte pentru ca in urmatorii ani vom vedea exact daca se tin de cuvant:

Rus: Deci anul acesta se termina Arad - Nadlag, anul viitor se termina Deva - Lugoj - Timisoara - Arad - Nadlag vara viitoare finalizandu-se si noul punct de frontiera Nadlag pentru ca autostrada e la 4-5 km de vechiul punct de frontiera, constructia incepand anul acesta. Pana la sfarsitul anului acesta, insa inainte de granita o deviatie la punctul vechi de frontiera nefiind finalizat punctul nou de frontiera si partea ungara neavnd contract cu iunie pentru finalizare Nadlag mai departe in Ungaria. Deci practic acolo incepand din momentul in care si noi terminam punctul de frontiera Nadlac se face pe teritoriul Romaniei si il facem noi, punctul de frontiera Bors la noua autostrada se face pe teritoriul Ungariei. Este un acord intre cele doua tari legat de acest lucru. Dar, practic, anul viitor vom reusi sa circulam pe tronsoane de autostrada mai mari vizibile sa spunem din punct de vedere eficienta pentru soferi iar in 2016 cu siguranta vom circula din Sibiu pana la Nadlag - deci asta inseamna trei sute si vreo cincizeci de km - din Cluj Napoca pana la Nadlag, asta inseamna vreo 400 km [...], din Cluj Napoca la Tg. Mures asta inseamna 112 km, si vom putea circula Suplacu de Barcau - Bors 100%, ne ramane in litigiu, daca s-ar putea finaliza sau nu Nadasel - Suplacu de Barcau. [...]  Am putea avea in 2016 sa spunem 1000 km de autostrada. Azi, a fost ultima zi in care s-au depus oferte Sibiu - Pitesti. Sunt 6 ofertanti. Deci practic, prioritate zero in acest moment, pentru ca dupa ce contractam azi, practic tot ce avem noi in jur sunt contractete, trebuie urmarite lucrarile. Prioritate zero pentru minister vor deveni transcarpaticele: Sibiu - Pitesti, Comarnic - Brasov, Bacau - Brasov si Iasi - Tg Neamt -  Poiana Largului - Tg Mures. Din care eu cred ca pana in 2018 vom putea avea cu siguranta chiar doua, deci macar doua transcarpatice sa avem astfel incat sa legam sudul de nord si estul de vest.
Reporter: Deci pentru Sibiu - Pitesti s-au depus ofertele, s-a incheiat
Rus: S-a incheiat, sunt sase oferte.
Reporter: Ce urmeaza?   
Rus: Evaluarea.
Neaga: Atentie, studiul de fezabilitate!
Rus: Urmeaza evaluarea lor.
Reporter: Cei 22 de km cat au costat?
Rus: 600.000.000 lei aproximativ
Reporter: De la ce ora se va putea circula pe autostrada?
Rus: Din moment ce CNADR-ul si Politia isi termina treaba pe aici. Intr-o ora.
[...]
Reporter: Sibiu - Pitesti e printre prioritatile care pana in 2018 sa inceapa spre executie?
Rus: Nu sa inceapa, sa se apropie de final.
Reporter: Este exclusa varianta acelui drum expres?
Rus: Nu nu nu este exclusa, este o autostrada fazata aceea. Faza intaia drum expres, faza au doua autostrada. 


*Am scris Nădlag si nu Nădlac pentru ca asa spune Domnul Ministru. Cineva ar trebui sa ii șoptească numele corect al localității. De faptul ca accentul se pune pe "ă" nici nu mai spun nimic.

igorashu


danutzu_1069

E un pic pe alaturi de realitate.

vlad.serban

Scoate cineva un copter la aer curat?  :D Sa filmeze viaductul pe timp de noapte cu tot cu trafic... Cred ca ar arata bine  ???

alecu26

Quote from: igorashu on November 14, 2014, 04:56:26 PM
Quote from: rudolf.s on November 14, 2014, 04:49:04 PM
Rus: ... anul viitor se termina Deva - Lugoj ...
:o ...  :lol: ...  :o ...  :((

ei...daca luam declaratiile date de lungul timpului...si asta doar acum recent...in ultimii 3-4 ani cand vom avea Sibiu-Nadlac inchisa.....sau deschisa traficului...ne luam de burta de ras. Incepand de la Boc si continuand cu altii.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Boc taia panglici la inaugurarea santierelor. Punea si o lopata de pamant.  :lol:

si, cum acum 5 ani aveam alegeri, inaugurau o autostrada care nici acum nu are ultimul viaduct...
http://www.gandul.info/stiri/boc-intreaba-de-autostrada-berceanu-raspunde-am-pregatit-penele-5132576

De ce am avea mai multe asteptari de la ei?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Hai sa n-o dam in politica, va rog frumos. Si-asa am sters o gramada de mesaje azi.
Keep it clean.
:cheers:

igorashu

Quote from: alecu26 on November 14, 2014, 05:18:15 PM
ei...daca luam declaratiile date de lungul timpului...si asta doar acum recent...in ultimii 3-4 ani cand vom avea Sibiu-Nadlac inchisa.....sau deschisa traficului...ne luam de burta de ras. Incepand de la Boc si continuand cu altii.
Ar fi de râs dacă n-ar fi de plâns. Cred că peste 75% dintre forumiști cunosc mai bine realitatea decât ministrul transporturilor. Și asta deși nu e jobul lor...

În altă ordine de idei, deși mă bucur pentru deschiderea de azi, aș fi fost mai liniștit dacă era inaugurat la primăvară (articolul lui Baiazid e de vină :lol:). Măcar vedeam cum rezistă peste iarnă.

NicolaeG


alecu26

s-a facut pana la urma testul de incarcare a podului? ca nu mai retin.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Eu consider ca au facut foarte bine ca au inaugurat-o acum. Vine decembrie si e mai bine sa mergi si cu 50km/h pe cei 6 km, decat sa se faca iar cozi la iesire pe timp de ceata.
Nu vine dealul jos, ca nu e drob de sare.

O sa crape asfaltul, vor aparea trambuline, poate se va inchide o banda sau maxim un sens. 


Oricum viteza in zona e limitata la 80. Ar fi bine sa se respecte. Sper sa fie politie la greu.  Forumistii o vor respecta, pentru ca vor fi ocupati cu poze :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@alecu26
Ha, buna intrebarea.
O sa am un transport de 50T saptamana viitoare, pe pod, la Aciliu

boer_escu

Quote from: alecu26 on November 14, 2014, 05:40:56 PM
s-a facut pana la urma testul de incarcare a podului? ca nu mai retin.

Stiu ca a intrebat pe forum si Danny550394 in urma cu o luna si ceva si, daca bine tin minte, nimeni nu a dat niciun raspuns.

Eu nu tin minte sa se fi anuntat vreodata testul. Poate Traian Deleanu de la Turnul Sfatului ne poate lamuri (banuiesc ca presa ar fi trebuit sa fie invitata la un astfel de eveniment)...

ashbird

la cat s-au plimbat camioanele cu pamant pe viaduct .. cred ca s-a testat si verificat.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!