Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 28 Guests are viewing this topic.

stangabriel

Eu tot astept castigatorul Suplacu-Bors. Apoi mai discutam de garantii...

alecu26

pai cica acu ceva vreme faceau licitatie ca sa afle cum trebuie facuta licitatia. Parca au stabilit ceva firma de avocatura sa faca caietele de sarcini pentru concesiunea spatiilor.

Intradevar...multi bani se pierd la buget cand ma uit la diferitele spatii deschise...cat de pline sunt de camioane. Plus ca o concesiune ar mai elimina si din micile furturi si alte activitati de acolo: de ex. Parcarea din orastie e foarte aproape de satul Pricaz, in care abunda natiunile conlocuitoare si micile furtisaguri sunt la ordinea zilei.
Drumurile noastre POATE;

AFC

N-au nici o scuza ca nu au licitat spatiile de servicii. Asta cu " sa ne spuna cum trebuie facuta licitatia" explica tot. Ce mare filozofie este sa licitezi concesionarea unor suprafete ? Stabilesti destinatia suprafetelor functie de conceptul dorit, durata concesionarii si dai drumul la licitatie. Benzinarii si lanturile de fast-food se vor bate ca chiorii. In tot acest timp se pierd venituri importante care spre exemplu ar putea fi folosite la intretinerea autostrazilor.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

adiarc

este incredibila si strigatoare la cer aceasta lipsa totala de responsabilitate....indiferent de greseli intentionate sau neintentionate ( incompententa ) nu se intampla nimic,....asta e rezultatul direct al promovarii ( in general in societatea romaneasca ) al nonvalorilor si in mod special toate structurile statului sunt conduse de niste amatori care raspund doar  politic.Plus ca s-au creat functii peste functii ca sa aiba fiecare de unde ciupi , incat s-a creat o birocratie monstruoasa in care si cele mai simple decizii sunt un calvar si stanga nu stie ce face dreapta....
am ajuns la concluzia ca ar trebuii sa dispara cu totul acest CNADNr si sa fie inlocuit de o companie privata care sa raspunda direct pt cele mai mici decizii gresite sau intarziate
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

sebba

Quote from: teocharis on November 10, 2014, 10:43:05 AM
Quote from: cutter on November 10, 2014, 12:33:27 AM


N-ar cam trebui ca cineva să facă pușcărie dacă a semnat recepția și rapoartele de conformitate dacă cele de mai sus sunt adevărate?


NU, pentru ca deschiderea anticipata a fost comanda politica.

...si n-ar avea loc toti in puscarii, cam asa cred ca ar trebui completat :)
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Baieti, am mai avut discutia asta cu A1 Arad-Timisoara. O reluam? Situatia nu e la fel ca acolo, din pacate. Din ce am inteles eu, e mai grav. Insa nu prea avem ce face acum, e tardiv. Timpul va vorbi, vom vedea ce se va intampla la primavara, cum vor rezista lucrarile facute asa in viteza.

Cat despre spatiile de servicii, intre Deva si Sibiu pe autostrada cate spatii de servicii sunt functionale? "De servicii" inseamna macar WC functional si decent. Presupun ca benzinarii nu sunt deloc, daca vrei carburant trebuie sa iesi in nodurile mari si sa cauti ceva.

sebba

Quote from: Ionut on November 10, 2014, 12:04:44 PM
Cat despre spatiile de servicii, intre Deva si Sibiu pe autostrada cate spatii de servicii sunt functionale? "De servicii" inseamna macar WC functional si decent. Presupun ca benzinarii nu sunt deloc, daca vrei carburant trebuie sa iesi in nodurile mari si sa cauti ceva.

foarte putine
si am mai avut surpriza ca parcarea sa fie deschisa dar toaletele nu
si binenteles, la intrarea in ele era plin de materii fecale si alte dejectii

asa ca, pana nu se vor rezolva toate astea nu ne mai spune ca reluam discutii
reluam discutiile atat timp cat nu se rezolva nimic
altfel ajungem ca ziarele si media, care fac "scandal" 1-2-3 zile dupa care muta focalizarea pe altceva si uita cu desavarsire problemele nerezolvate. I presume ca nu vrei asta ;)
Sailing away! S/Y Haimana

mishu77

#18727
Intre Sibiu si Deva daca nu ma insel 2 sunt functionale ultima data cand am fost eu pe acolo adica 1 la Pianu si 1 la Orastie. Restul sunt inchise sau se lucreaza la ele.

In lucru ar mai fi cel de la Cristian (lotul 4 Astaldi) cel de pe lotul 2 de la Cut si cam atat cred, daca gresesc sa ma corecteze cineva. Lotul 3 nu stiu daca are prevazut vreun spatiu de servicii.

P.S. Nici unul dintre cele functionale nu are prevazuta vreo benzinarie, despre cele in lucru nu stiu dar nici ele nu cred ca au asa ceva prevazut.

florin74

Spatiile de servicii au castigatori desemnati pentru intretinere de 4 luni. (contracte semnate in luna iulie)  Urmatoarele spatii au fost licitate :

Servicii de ordine si curatenie pentru spatiile de servicii ale Autostrazii A1 km 340+710 stg+dr, 446+890 stg.+dr, 500+536 stg+d, 316+560 stg.+ dr. si km 312+246 dr., 296+910 stg+dr.

Redox

#18729
Quote from: Redox on November 10, 2014, 08:48:03 AM
Avem la Orastie (ambele sensuri), la Pianu de jos (ambele sensuri) si la Sebes Vest (Vintisoara), cu intrare din sensul giratoriu. Acestea sunt deschise in momentul de fata, in rest nimic intre Sebes si Sibiu.

Postul:#18777

cosmin74

pentru autostrada DEVA-LUGOJ SE CARA LA GREU ZGURA DE LA HUNEDOARA ATAT DE UMB CAT SI DE SELINA.
SUNT O G

iuli

Am mers în weekend pe A1 în ambele sensuri. Concluzia legată de parcări e că sunt foarte curate și relativ pline cam la 50% din capacitate. Asfaltul bun și plăcut la condus.

Ptobleme mari legate de mașinile de pază care circulă cam cu 10-20 la oră pe banda de urgență. Din când în când câte un muncitor care întreține autostrada dar fără nicio semnalizare prealabilă. Așa cum a pozat și un coleg sâmbătă că se lucra pe centura Sibiului, duminică lucrarea era gata dar un grup de muncitori lucrau cu niște mături să dea nisipul la o parte. Evident fără nicio măsură de avertizare prealabilă.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Nelu63

 - SB76UFO: exceptionale poze, multumesc mult!
Numai de bine!
- multumesc rocklee via sursa turnu sfatului .
Numai de bine si tie!
Abia astept sa vad fotografi in faza terminala pe LUGOJ - DEVA 2,3 si 4!

horatiu.cosma

Pana la faza terminala pe Lugoj-Deva o sa mai treaca multa apa pe Mures.

Nelu63

Comform Ziua de Vest, ...Datele CNADNR arată că până la finele acestui an vor fi finalizaţi ...., 6 kilometri din lotul 2 al autostrăzii Timişoara - Lugoj.
Asa sa fie oare ? Am vorbit cu un sofer care lucreaza la autostrada si mia spus ca mai au mult de lucru si nu crede ca vor termina ceva anul acesta .