News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 32 Guests are viewing this topic.


stangabriel

#18646
Daca e adevarat ca receptia a fost facuta vineri de catre persoanele din Dusterul alb,atunci probabil discutia a decurs asa:

1.Doamna,va place cate am facut? Un sant mare si un pod. Dam drumul luni la trafic? Hai ca se vede frumos de aici.

2.Da ,dar e sigur pentru trafic?

1. Garantat...... 1.pleaca si isi ia banii ulterior pentru jocul actoricesc bun,se grabea ca pe seara avea o piesa la teatrul de copii.

Offtopic de weekend. :phew:

ciprebbe

Ieri toata conducerea CNADNR a fost in inspectie, inclusiv Neaga.
Probabil luni dimineata se da verdictul functie de cum se va lucra pana atunci, inclusiv noaptea.
Sansele sunt foarte, foarte mari sa se deschida. E presiune enorma pe constructor daca nu se mai putea lucra 4 zile cum au stabilit inital.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


Quest

Colegii care sinteti din zona Sebes - SB, mergeti cu aparate foto, drone, orice cu care sa imortalizati zi lumina ceea ce se intimpla in zona de lucru. Veti avea ocazia rara sa vedeti cum pina luni autostrada cu tot ceea ce inseamna ea se schimba de la o ora la alta.
Common sense will get you far !

ion59

Când este un astfel de termen, de obicei nu se doarme în ultima săptămână! Este incredibil câte se pot face în acest fel!

adiarc

daca intradevar este 10 noiembrie , eu nu inteleg de unde aceasta graba...doar si 14 e ok pt alegeri si sapt viitoare se anunta vreme buna...poate vor mai mult timp pt mediatizare , ca altfel nu-mi explic.
In plus mie nu mi-au placut niciodata heirupurile astea pe ultima suta de m , dupa experienta Arad-Timisoara...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mecatron

ar trebui să aibe termen de inaugurare la fiecare km atunci poate ar lucra în ritmul acesta tipic - îngrăşarea porcului în ajun. Eu NU am încredere în lucrări în acest stil.

ion59

Ce se întâmplă acum este doar un finiș de la linia de sosire. Nu înlocuiește restul! Se va mai lucra la lotul asta destul de mult, a se vedea A2, respectiv restul loturilor de pe A1 inaugurate anul trecut.

Cetatean

- din cate am inteles (sursa sigura) vineri o sa fie deschiderea/inaugurarea, adica in 14.
- legat de parapetul ala...acolo nu va ramane pamant, se va turna beton din marginea asfaltului pana la sant. Astfel au evitat ca in momentul in care se bat stalpii parapetului sa nu fisureze betonul ala.
- legat de lotul asta...mai ales zona aceasta cu debleul...vad ca au mascat cateva zone cu pamant, unde s-au creat acele ravene, dar avand in vedere ca e sapat de un an si ceva, nu au pus vegetal pe taluze (cum face UMB-ul si cum de altfel ar trebui procedat ) debleul totusi sta in picioare...
- ne apropiem de aproape un an de la deschidera celor 3 tronsoane si uitati-va ca ici colo s-a mai lucrat. Deci si ei o sa mai lucreze mult si bine.
- sa speram ca nu vor exista probleme care sa ne afecteze pe noi, participantii la trafic.

Quest

Quote from: silviu321 on November 08, 2014, 05:48:53 AM
Coexistenta A1 cu LEA 220kV Mintia -Timisoara
(poza)
Lucrari:
-Se demonteaza stlp. 303,304,305 si se monteaza 4 stlp noi;
-se inlocuiesc lanurile de izolatoare existente cu lanturi duble de intindere /sustinere;
-se realizeaza balizaj corespunzator;
-se realizeaza prize de pamant coerspunzatoare zonelor circulatie frecventa la st. 301 - 305Nbis

Mersi silviu321 ptr harta lamuritoare. Vad ca sint puse pe ea si LEA 20 kV din preajma celei mari de 220 kV, cit si cele 2 buc de 20 kV din preajma pasajului pe DJ609E cu A1 (Recas / Herneacova), pe care TS va trebui sa le suprainalte. Aproape de Sanovita, se vede de pe pasaj (pe la km 78+800 ?) au facut inca din vara o suprainaltare la LEA 20 kV din zona.

Poti pune hartile intregului traseu al A1 Izvin - Sanovita sa vedem la ce relocari de LEA trebuie sa ne mai asteptam ? Mersi.
Common sense will get you far !

Danny550394

Poze din ziua alegerilor.
Intersectie DN7 cu drumul de legatura de la Nadlac.


Nod Mako.


Poze de astazi.
Lotul 2 Timisoara-Lugoj Tirrena Scavi. Chiar cred ca cei de la Tirrena pot termina lotul pana anul viitor in vara.


Lotul 2 Lugoj-Deva Constructor: Salini-Secol

Statia de asfalt

O Alfa Romeo cu numere de Italia gonind





Pe partea stanga se lucra la drumul de ocolire pe partea dreapta la un debleu. Nivelul autostrazii va fi sub nivelul actual.



Lotul 3 Lugoj-Deva Constructor: Comsa-Teloxim-Aldesa-Arcadis
In vale este decopertat. Este la acelas nivel de mult timp.







In zona organizarii de santier DN68A spre Ilia.

In zona organizarii de santier DN68A spre Lugoj


Organizarea de santier.





phb2

Merci Danny - Very good job - 1 like +

silviu321

Quest: din pacate nu am alte harti cu  A1 Izvin - Sanovita si retele electrice din zona;

rocklee

am vazut imaginile lui Danny  :)....cam slaba miscare ....pe loturile 2 si 3 lugoj deva ...multumesc de imagini si precizari .....
doar o intrebae ...pe lotul 3 cei de la comsa teloxim au miscat [decoperta] ceva dincolo de OHABA ... ??? :o