Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 25 Guests are viewing this topic.

laurashgeo

Un profesor de la facultate ne explica ca pe valea Oltului problema este "intretinuta" de cei ce ar trebui sa o rezolve, in sensul ca de fiecare data cand sunt alunecari de teren se dinamiteaza aiurea zonele care se considera periculoase, creand microfisuri in care patrunde apa si care la inghet se dilata si incet incet apar alte dislocari!
Din pacate nu mai tin minte care era solutia propusa de el :(

Quest

#18391
Poze de astazi de pe Izvin - Sanovita. Le-am grupat cite 4 ptr ca site-ul de poze iti limiteaza incarcarea multor poze deodata, asa ca din 44 de poze am facut 11.























Concluzia mea e ca ptr trecerea peste iarna TS isi protejeaza cit mai mult din traseu, cu cel putin binder daca nu chiar primul strat de asfalt. Tot ceea ce inseamna pasaje (rampe, sfert de conuri si overpass-uri) se pune la primavara. Ramin la parerea ca pina in toamna lui 2015 se poate da in trafic intreg tronsonul.
Common sense will get you far !

stangabriel

#18392
Faine poze,multumim. Imi place ca e lucrat cu grija la detalii. Arata bine.  Parca ei se laudau in primavara ca va fi cel mai calitativ lot de pe Sibiu -Nadlac.

adiarc

multumim de poze...la cum arata , exista sanse reale sa fie terminat pana in toamna/sf lui 2015
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

#18394
Quote from: NGC20 on December 12, 2013, 08:43:30 AM
NU are rost sa umplem acum 10 pagini cu urari, dar felicitari pentru cele 1000000 de vizualizari ale acestui Thread.
:drunk:

Saptamina trecuta am trecut si de cota 2000000, in doar 10 luni de la cota 1000000.  :drunk:

sebba

inclusiv aceste cifre ar trebui sa trezeasca la realitate si pe "prieteni" si pe cei care mai sunt prin jurul acestora, sa realizeze necesitatea finalizarii acestei autostrazi, de la cap la coada
Sailing away! S/Y Haimana

dr4qul4

Multumim pentru poze.  Arata chiar foarte bine, se vede ca TS nu a stat degeaba.
Cred ca pe acest lot se va deschide circulatia destul de repede. Poate chiar la inceputul verii viitoare daca vor continua sa lucreze la pasaje pe timp de iarna.
Finalizarea completa va fi inainte de sfarsitul anului 2015 fara nici un fel de probleme.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

greu si scump sa lucrezi la suprastructura pasajelor pe timp de iarna. Nu cred ca o vor face. Dar cred ca totusi vor monta grinzi. Aia nu costa nimic in plus iarna.
Drumurile noastre POATE;

tonică

mulțam și eu frumos Quest pentru imagini. De la nod nu ai nimic ori n-am știut eu să mă uit cum trebe?

Quest

Quote from: tonică on October 27, 2014, 02:34:16 PM
mulțam și eu frumos Quest pentru imagini. De la nod nu ai nimic ori n-am știut eu să mă uit cum trebe?

Tonica, la nodul A1-DJ572 nu sint din pacate prea multe de vazut, nu sint bretele, exista doar acesti 3+3 stilpi, in poza "km73+600 nod cu DJ572 (Topolovat/Lucaret)" si 2 giratorii la nivel de balast, pozitionate in capatul rampelor. Rampele cit-de-cit conturate le poti vedea (din profil) in poza "km 72+956 Pod peste Valea Gacovinei (in zare nodul de la Topolovat)". Marginea dinspre pasaj a rampei din dreapta e chiar linga drumul tehnologic.
Common sense will get you far !

Ionut

Cei de la Hotnews ne mai lauda un pic si preiau filmarea din avion de pe Saliste-Cunta. Vad ca devine un obicei, multumiri (pentru citarea corecta a surselor) si felicitari pentru interes!

dr4qul4

Cu atata expunere, chiar nu se gaseste nimeni dispus sa sponsorizeze aceste filmari in schimbul unui logo adaugat intr-un colt?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

@dr4qul4: deocamdata nu.
@gabriel.doroftei: Pentru contributii, ia legatura cu Eurocopter prin mesaj privat si iti da detaliile de transfer. Multumim!

NGC

Quote from: dr4qul4 on October 27, 2014, 04:42:21 PM
Cu atata expunere, chiar nu se gaseste nimeni dispus sa sponsorizeze aceste filmari in schimbul unui logo adaugat intr-un colt?
Poate in curand chiar MT si CNADNR, daca merge ce zicea disney;) :p

ciprebbe

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/AUTOSTRADA+A1

Noi filmări din avion cu Autostrada Sibiu-Orăștie. Ministrul Ioan Rus a promis că va fi gata în 15 noiembrie
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe