News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

Pe de alta parte cel putin pana la deschiderea lotului 3, nodul de la Saliste e mai aglomerat si mai ,,expus" decat cel de la SB Vest.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Archi

#17282
Update de la Sanovita (ora 14)

Dinspre Sanovita nu se mai poate intra  :((



Dinspre Chizatau inca se mai poate dar nu veti putea urca pe calea de rulare, fiind necesar sa o luati pe drumul tehnologic, care am impresia in poza de mai jos ca va fi distrus.



De la ultimul update s-a evoluat bine cu asfaltul. Se asfalta inclusiv cand eram acolo.







Aici se observa ca s-a ajuns cu asfaltul pana in deal



Unde se asfalta:



Nu stiu daca peste tot dar in unele locuri sunt deja doua straturi:





Cred ca asta e prima poza fara zoom:



Si chiar la final a fost adus inca un excavator:



Atat momentan.






Klaudiu!!!

Multumim de poze, crezi ca pot termina pana in Decembrie acea portiune pana la Sanovita? acum vin si eu cu o intrebare: De ce in licitatii CNADNR-ul nu ar putea sa ceara ca pe toata lungimea autostrazii sa fie plantati macar 5-10 randuri de pomi?

ion59

Cam ce distanță, în km, pot asfalta în acest moment?

NordKapp

Și exproprierile suplimentare cine le plătește? :)

north

Quote from: Klaudiu!!! on September 08, 2014, 08:04:11 PM
acum vin si eu cu o intrebare: De ce in licitatii CNADNR-ul nu ar putea sa ceara ca pe toata lungimea autostrazii sa fie plantati macar 5-10 randuri de pomi?

Pentru că vine Curtea de Conturi şi spune: "de când aveţi voi în obiectul de activitate plantatul de pomi?" ...
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

Archi

@Klaudiu

Eu zic ca depinde de vreme. Din ce am masurat pe google earth pana la dealul din poza este cam jumatate din distanta pana la Topolovat. Daca au vreme si mobilizare buna eu zic ca e posibil. Sa nu uitam ca la Topolovat nodul este in stare incipienta.

Klaudiu!!!

Consider ca e o problema de procedura,care se poate rezolva intr-un fel,nu? Gandesc ca ar fi o protectie suplimentara pentru perioada de iarna a autostrazii(impotriva viscolului),cat si imbunatatire a peisajului,mediului, etc...

Archi

@ ion59

Din cei 6 km pana la Topolovat este asfaltat ~2,7km. In total sunt 6 km. Cand am fost ultim oara pe autostrada pana la Topolovat (Iulie) partea care nu se vede de la Sanovita era mai putin atacata (erau si zone unde era doar decopertat), dar daca au lucrat bine in august cred ca pana la Topolovat este gata de asfalt.

Archi

#17290
Si un time elapse de la Sanovita:

27 martie:



5 aprilie:



9 aprilie:



5 mai:



7 mai:



10 mai:



24 mai:



5 iunie:



29 iunie:



4 iulie:



11 august:



28 august:



8 septembrie:



Multumesc Dorum pentru penultima poza.

Se poate cu usurinta observa ca din cauza ploilor din Iulie avansul in acea luna nu a fost prea mare. Sa speram ca vom avea vreme buna!

ion59

@ Archi
Mulțumesc pentru răspuns! În principiu, 6 km într-un an n-ar trebui să fie o problemă pentru o firmă cu oarecare putere! Altfel, cum să faci 20 km, în 2 ani, printr-o zonă de deal, de exemplu!

B.Robert

Quote from: Klaudiu!!! on September 08, 2014, 08:29:48 PM
Consider ca e o problema de procedura,care se poate rezolva intr-un fel,nu? Gandesc ca ar fi o protectie suplimentara pentru perioada de iarna a autostrazii(impotriva viscolului),cat si imbunatatire a peisajului,mediului, etc...
Au si efect stroboscopic. Am citit intr-un studiu ca daca exista copaci plantati la o anumita distanta pe marginea unui drum, ai senzatia ca mergi cu o viteza superioara celei reale si te face sa fii mai atent. Pe autostrada e ok fiind dupa parapete, pe DN-uri au unii probleme cu ei.

dr4qul4

Pomii ar tb plantați de către ministerul mediului, prin alte fonduri.
Dar nu lângă parapete ci la minim 30-50 metrii de el. Din când in când mai adoarme unul la volan si trece de parapet. E diferență enorma intre a ajunge pe camp si a ajunge dintr-un pom.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tigrel58

@archi
Excelent post, poate impresiona si pe altii, toata aprecierea mea pentru capacitatea de analiza si sinteza.