Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 29 Guests are viewing this topic.

stangabriel

CNADNR - obligată să refacă licitațiile întocmite "pe genunchi" pentru Sibiu – Pitești și Sibiu – Făgăraș.

Au gresit ei,iar eu nu am vazut, e vorba de amandoua autostrazi. Si sper ca mai multe sanse de reusita sa aibe Sibiu Pitesti.

florin74

Nu le refac. Trebuie sa modifice documentatia de atribuire, si sa dea un nou termen pentru depunerea ofertelor (asta a decis CNSC). Si acest lucru s-a intamplat pentru absolut toate licitatiile pentru SF-uri lansate in ultimele 2 luni.

Earthchild

SF-urile acestea făcute "pe genunchi" dau bine la CV-ul domnului Șova, care altfel era foarte vocal în a acuza neîmplinirile predecesorilor săi la MT, CNADNR, "marili proiecte" (ce denumire comunistoidă). Și care s-a dovedit a fi un papagal mai gălăgios decât Berceanu.

Tavi

MO 546/2004 contine HG 589 privind declansarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privata situate pe amplasamentul suplimentar al lucrarii de utilitate publica Autostrada "Orastie - Sibiu".

La ce se refera oare? Radem si "canionul" de la est de viaductul Aciliu? Sau sunt dealurile pe care s-au facut deja rigolele?

stangabriel

Cred ca este padurea si terenurile in plus de langa Apoldu. Ioan Rus facea referire la ele in ultima vizita pe santier.

alin_simeriaveche

#16640
pai nu s-a amanat? sau aveam doar impresia. ca tot s-au amamanat in ultimul timp cam toate licitatile demarate si nu mai stiu

ciprebbe

30.07 pt lot 2 , azi s-a incheiat pt Suplacu - Bors...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

trifuhoria

#16642
Furnicile UMB intre Calan si Simeria:







rebel

Salut

azi la 14 se asfalta pe sensul de mers dintre orastie si sebes pe a1 (eram pe dn7 chiar cum treci dupa hanul surianu)

nicolaem

#16644
am scapat de dracu am dat de .....
azi Rus la realitatea intrebat despre pitesti sibiu a zis  ( citez din memorie) :
"e f scumpa si dureaza foarte mult, trebuie sa vedem care este varianta cea mai buna. poate putem iesi din bucuresti inspre vest si prin alta parte ca sa ne incadram in banii pe care ii avem de la UE. oricum sibiu pitesti e incadrata undeva in masterplanul la care se lucreaza, dar sa fim realisti un SF bun dureaza 1 an proiectul alt an .... dar se va face"
:gaah:

O autostradă are 70 de metri lățime, pe toate traseele pe care ne-am gândit să se facă autostrăzi vom expropria acești 70 de metri, după care sunt două variante: n-ai bani de 70 de metri și nici nu ne trebuie, ai făcut traseul, ai expropriat, te-ai pregătiti și te oprești și faci patru benzi și, dacă ai un drum rapid de patru benzi, te duci pe acest drum, și în loc să te coste cinci milioane de euro kilometrul, te costă două și treci de la 50 km/h te duci la 100 km/h, nu sunt 130 km/h. Urmașii noștri, când vin și or să aibă bani, vin și rezolvă bucata asta de aici", a explicat Rus.

cum naiba se tot plang toti de bani cand noi pierdem din cauza lu sova si predecesorii 1 miliard de euro !!! nu suntem instare sa absorbim tot ce ne da UE cu fortza si toti ministri se plang de subfinantare in loc sa "puna biciu" pe subalterni sa faca SFuri si proiecte. eu nu pot sa inteleg cum trece anu asta si nu se liciteaza decat cativa km pe langa Ogra

nu ii mai suport pe astia !!!! :puke: :puke: :puke:

CU CE A GRESIT TARA ASTA SA AIBA ASA "VIZIONARI"?

scuzati vehementa.....

carutasul


jalemare

real progres in fruntea ministerului: am trecut de la dezastru la catastrofa.
Sibiu-Pitesti cel putin 30 milE/km, e greu sa tai 70m prin munte  :lol:
studiul(ce-o fi asta:)) e foarte scump si dureaza cel putin un an
proiectul tehnic e foarte greu si dureaza peste un an
ar vrea sa lege Pitestiul de Europa prin Serbia
a innebunit lupul  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
noul termen pentru masterplan 31 august. ce an nu ne-a spus.
AMIN

udar

Doamne astia sunt nebuni de ne tot amana cu sibiu-pitesti care este dupa parerea mea strategica in dezvoltarea RO  ...........

Daca nu vor unii tot A1 cat mai repede nu vom mai avea ce dezvolta si cine sa mai vina sa investeasca.

Orice lucru care ajuta la o dezvoltare economica nationala pe termen lung costa mult, dar asta nu inseamna ca nu trebuie facut de catre noi pentru ca nu vine nimeni la tine in tara sa faca aceste lucrari gratis mai ales ca pentru multi suntem o piata de consum si este in avantajul lor sa ramanem asa.
Sunt pentru unirea A1 cat mai urgent.

udar

#16648
Ceva noutati de pe TS lot 2 au intrat la structuri ?

dorum

acu o saptamana cand am trecut pe acolo, nu se apucasera...