News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Cozak

#15525
QuoteNu cred ca e decopertare acolo la 1:55... dar cine stie?

Nu e decopertarea pentru autostrada.Pe portiunea de acolo autostrada merge in stanga DN-ului si nu pe langa calea ferata cum e in filmare.
Fara un reper Eurocopter s-a ratacit.Iar cand autostrada a trecut de partea dreapta a DN ( inainte de releul TV - Cosevita ) si a urmat firul liniei de tren, Eurocopter a urmat DN-ul. Cel mai bine sa nu mai vii pe ruta asta pana nu se decoperteaza.Eu am vazut de sus de pe drum de la Cosevita catre Dobra un drum tehnologic nou care ar putea fi al autostrazii.Pe filmare nu se poate vedea.

AFC

Chiar nu inteleg de ce nu s-au apucat serios de decopertari pe loturile 2 si 3. Adica fiind in situatii asemanatoare UMB si TS lucreaza iar ceilalti doi stau. Sa aiba legatura cu eliberarea autorizatiilor ?
Asa cum arata de sus, lotul 2 pare destul de accesibil iar lotul 3 comparabil probabil cu loturile 3,4 de pe Deva - Sibiu.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

dorel

Decopertarea e cam intre km 63.3 - 66.3. la min 1:33 A1 o sa treaca peste Dj680b langa Lapugiu de jos si continua in stanga dn-ului pana la min 3:25.
La 3:25 in filmarea cu lotul 2 se vede un camion pe Dn68A. Cam pe acolo traverseaza A1 dn-ul iar limita dintre loturi e aproape de drumul comunal de la 3:37.
La 7:44 incep sa apara gropile de la descarcarea arheologica in partea centru-dreapta a ecranului. de acolo filmarea urmareste traseul.

In cateva luni sper sa fie mult mai vizibila.
Referitor la dificultate lotul 3 are cateva deblee / ramblee mari la inceput in primii 4 km apoi e ok. Are cateva lucrari de arta mai lungi incluzand podul peste mures si vreo 2 noduri. In rest in lunca Muresului vor avea de carat materiale. nivelul drumului va fi +10m fata de nivelul solului.
Eurocopter multumim de film.

delacroix

Filmare @eurocopter secunda 23. Mai 2017

Mai 2015

Ar vrea timisorenii asta

ciprebbe

Randarea II merita tot efortul depus :)))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

simotm

Pe autostrada din zona Orastie, au aparut si indicatoarele turistice cu Geoagiu bai si Cetatile dacice, atat venind de la Sebes cat si dinspre Deva.

In Ungaria,se lucra deja la pilonii de sustinere  a autostrazii(care traverseaza acolo un drum judetean), chiar la capatul autostrazii functionale dinspre granita cu Ro.Era sambata cand am trecut si am vazut muncitori pe santier.

trifuhoria

Salutare, ieri am dat o fuga pana la sibiu (din sebes) in jurul orei 18 plecarea. Pe lot straco nu se lucra deloc, la miercurea bateau parapetii in zona tunelului cf dar si dupa miercurea bai, in rest liniste...pana in apropiere de apoldu. de la intrarea in sat, se vedea pe dealul din stanga o forfota mare de camioane si mult praf. La urcarea pe DN spre zona capatului viaductului dinspre sebes, la fel...foarte multe camioane carau pamant pe muchia dealului, spre locul amintit inainte. De ce au ales oare o distanta asa mare?





alecu26

Quote from: madsnowman on May 21, 2014, 03:32:53 PM
Lotul 2 pare atat de simplu.... ce mai asteapta?

pai e tot Impregilo+Salini acolo....nu stiu noi ce mai asteptam.

Probabil asteapta alegerile din toamna si au ceva sperante acolo?
Drumurile noastre POATE;

alecu26

Deasemenea au aparut indicatoare cu castelul corvinestilor si Hunedoara undeva inainte de nodul Simeria cum se merge dinspre Bucuresti.

Deasemenea, vroiam sa va spun ca ma bucur de fiecare data cand trec pe langa parcarea de la Orastie si e practic plina cu camioane mai tot timpul.

Pacat ca CNADNR nu se grabeste cu concesionarea spatiilor sa poata oamenii sa bea o cafea, sa faca un dus, sa cumpere un hot-dog. "Fetele" oricum deja s-au relocat in zona...:)). Si-au data seamana ca pe DN 7 au ramas doar localnicii.
Drumurile noastre POATE;

iuli

Poate cineva sa faca niste poze cu indicatoarele turistice? Sunt ca cele din vest sau doar indicatoare la iesirea de pe autostrada, tipice Romania?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

indru

Autostrada Cunța – Săliște, filmare aeriană: nu se vede prea multă mișcare

Din fondurile strânse de membri a două forumuri de discuții pe teme de infrastructură a mai fost realizată o filmare aeriană cu traseul autostrăzii A1, între Sebeș și Sibiu.


Sursa:
http://www.turnulsfatului.ro/25618/autostrada-cunta-ndash-saliste-filmare-aeriana:-nu-se-vede-prea-multa-miscare-%7C-video.html

Ionut

Quote from: iuli on May 22, 2014, 09:19:42 AM
Poate cineva sa faca niste poze cu indicatoarele turistice? Sunt ca cele din vest sau doar indicatoare la iesirea de pe autostrada, tipice Romania?

Si eu vreau poze, sunt curios. Multumim! E o veste excelenta, sper sa fie si indicatoarele decente. Dar sunt chiar pe autostrada sau in nod? Foarte eficiente ar fi pe autostrada, de tipul celor de presemnalizare la noduri (panou mare in dreapta autostrazii, nu pe portal VMS).

sebba

Quote from: alecu26 on May 22, 2014, 09:06:11 AM
Deasemenea au aparut indicatoare cu castelul corvinestilor si Hunedoara undeva inainte de nodul Simeria cum se merge dinspre Bucuresti.

da, duminica trecuta le-am vazut si eu, sunt acolo
si cred ca le-am vazut chiar pe ambele sensuri
Sailing away! S/Y Haimana

Eurocopter

A publicat si hotnews filmarile. E pe front page articolul.

Ionut

^ Foarte bine preiau cei de la Hotnews. S-au schimbat mult in bine de acum cativa ani cand nu citau si nici nu bagau in seama ce facem. Bravo lor, pot lua si altii din presa exemplu. Impreuna chiar putem face schimbari in bine. :cheers: