News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 42 Guests are viewing this topic.

Ionut

Cu dedicatie speciala... pentru nenea_hartia si bogdymol :lol:


QuoteCade si cladirea Directiei Sanitar-Veterinare

Într-o săptămână, sediul Direcţiei sanitar-veterinare va fi demolat pentru a uni cele două laturi ale autostrăzii.

Se vorbeşte de mult de demolarea sediului Direcţiei sanitar-veterinare, dar până acum clădirea care este situată exact pe traseul autostrăzii nu a fost demolată. Tronsonul pe care este situat imobilul cu pricina, care face parte din centura ocolitoare a Aradului în regim de autostradă, este, în fapt, şi cel mai întârziat în execuţia lucrărilor, vina fiind pusă de multe ori de către constructor tocmai pe faptul că autorităţile nu au trecut la mutarea instituţiei în altă locaţie, pentru ca terenul să fie eliberat de construcţii, iar munca la şosea demarată.

Secretarul de stat din Ministerul Transporturilor, Eusebiu Pistru, ne-a precizat, însă, faptul că imobilul Direcţiei sanitar-veterinare va cădea săptămâna viitoare. ,,Clădirea DSV se va demola săptămâna viitoare. Parte din direcţie s-a mutat deja cu birourile în imobilul pe care l-am achiziţionat în cartierul Confecţii. Săptămâna viitoare vom finaliza amenajarea laboratoarelor DSV, moment de la care putem trece la punerea la pământ a fostei clădiri. Din calculele noastre, clădirea ar urma să fie demolată la finele săptămânii viitoare", a precizat Eusebiu Pistru.

Pistru susţine că întreaga lucrare de realizare a centurii ocolitoare a Aradului în regim de autostradă va fi finalizată până în vara anului viitor.

Se vorbeşte deja de darea în funcţiune a unei porţiuni din autostradă, pe un sens de mers, încă din decembrie 2011, pe tronsonul situat între DN69 şi podul din Alfa, însă – cum acest lucru nu este dorit de autorităţile locale, speriate de devierea traficului greu prin oraş -, este posibil ca deschiderea parţială a centurii să nu aibă loc în această iarnă.

sursa: Aradon

bogdymol

Daca voi fi in Arad promit sa imi fac timp sa ma duc sa ii fac o poza. Asa ceva merita imortalizat!
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Quote from: bogdymol on October 28, 2011, 03:40:38 PM
Daca voi fi in Arad promit sa imi fac timp sa ma duc sa ii fac o poza. Asa ceva merita imortalizat!

Te asteptam sa ne aduci pozeeeee. :D
:cheers:

Ionut

#153
QuoteCimitir avar, descoperit pe traseul autostrazii Nadlac-Arad

Arheologii de la Muzeul Judetean din Satu Mare au facut descoperiri arheologice importante pe situl deschis pe traseul autostrazii Nadlac-Arad, la cativa kilometri la iesirea din orasul Pecica spre municipiu.

sursa: CityNews

Oh coooomeee ooon... nu ma asteptam si acolo sa fie descoperiri arheologice. Mai ales importante.  ???

Si inca o stire, desi se stia... ma rog.

QuoteAu început lucrările la autostradă pe tronsonul de ocolire a Sebeşului

Firmele care au câştigat licitaţia pentru construcţia lotului doi al autostrăzii Colidorul IV pe tronsonul Orăştie - Sibiu au început lucrările. Lotul are o lungime de 19 kilometri care cuprinde şi zona de ocolire a oraşului Sebeş.

Primele lucrări sunt derulate în zona cuprinsă între Lancrăm şi Sebeş în apropierea staţiei de distribuţie a carburanţilor ce aparţine firmei Trans Iviniş. Tot în zona respctivă a fost stabilită şi organizarea de şantier a constructorului.

,,Lucrările sunt întârziate cu două săptămâni pentru că prima propunere de organizare de şantier, stabilită în apropierea fabricii Albacher, nu a primit autorizaţie. Sperăm ca până la sfârşitul anului 2012 să fie finalizaţi cei 8 kilometri care să asigure ocolirea Sebeşului şi, implicit, scoaterea traficului din oraş. Utilajele sunt deja în frontul de lucru. Unde au început lucrările va fi unul dintre nodurile de legătură cu DN1", a spus deputatul Clement Negruţ.

În prezent lucrează pe şantier aproximativ 60 de muncitori, iar în perioada de vârf vor fi angajaţi între 300 şi 500 de oameni. Termenul de finalizare a lucrărilor este 17 aprilie 2013.

sursa: Adevarul

Deci Sebes bypass gata in 2012, adica dat in folosinta. Sa fie primit! :lol:
Vant din pupa baieti.

frunzamihai

Super stiri.
In alta ordine de idei, pe tronsonul Lugoj - Deva - 27.5 km au inceput sau nu lucrarile?

Ionut

Quote from: frunzamihai on October 28, 2011, 04:27:11 PM
Super stiri.
In alta ordine de idei, pe tronsonul Lugoj - Deva - 27.5 km au inceput sau nu lucrarile?

Super, da. Super ca s-au gandit sa ne scape mai repede de Sebes. :)

Si da, pe Lugoj-Deva au inceput lucrarile, evident doar pe lotul 1 (doar acela a fost licitat). Am scris (pe pag. anterioara): Autostrada A1 Lugoj-Deva lot 1 (Manastiur/Dumbrava-Belint) si apoi A1 Timisoara-Lugoj din directia Lugoj (Belint)-Timisoara, insa este doar lotul 1 din Timisoara-Lugoj, pana in Izvin. De la Izvin spre Belint nu se lucreaza.

http://www.youtube.com/v/lnTCWA6gDqQ

frunzamihai

Pai in conditiile astea se lucreaza pe 290 km dupa calculele mele. Impresionant. Doamne ajuta.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Quote from: bogdymol on October 28, 2011, 06:19:41 PM
Platesti bine?  :D

Fac cinste cand vin la Timisoara. :)
M-as bucura daca as putea sincroniza cu deschiderea autostrazii sa o vad pe viu.

Ionut

Nu mai tin minte daca a fost... Deva-Orastie de acum 3 saptamani. Oricum daca a fost, revedem. :)

http://www.dailymotion.com/swf/video/xlh178

iuli

Am trecut ieri pe pasajul DN69 peste autostrada.
Situatia sta in felul urmator:
- marcajele sunt definitive (albe)
- parapetii sunt pusi doar pe rampe
- sus pe pasaj sunt "parapeti" din lemn
- semne de circulatie sunt doar cu "atentie sens giratoriu" si un indacator de directie spre Arad, respectiv Timisoara

Lumea in general e confunza cand intra in acel sens giratoriu dupa ce a fost obisnuita sa intre in viteza pe ocolitoarele pasajului. Toti franau puternic inainte de sens si apoi foarte timizi incercau sa isi dea seama daca se urca sau nu pe pasaj.

In plus am vazut ca se lucra intens si la pasajul peste CF Arad-Timisoara.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

QuoteUngurii amână autostrada până la graniță. În plus, costă de două ori mai mult pe km decât la noi

Ungurii mai trebuie să termine ultimul tronson al autostrăzii M43, care va lega oraşul Mako de graniţa cu România, şi anume cu oraşul Nădlac. Cei 23 de kilometri trebuie finalizaţi în 2013. Acest tronson este echivalentul autostrăzii Arad-Nădlac, ale cărei lucrări abia ce au fost inaugurate și la noi.

Conform unui articol publicat de portfoliu.hu, tronsonul mult așteptat și de noi va fi gata în 2014 și nu în 2013, așa cum era anunțat inițial.

sursa: Capital

bogdymol, vezi ca iar ti-au pus clip. :lol:

madad

Quote from: Ionut on November 01, 2011, 06:22:30 AM
QuoteUngurii amână autostrada până la graniță. În plus, costă de două ori mai mult pe km decât la noi

Ungurii mai trebuie să termine ultimul tronson al autostrăzii M43, care va lega oraşul Mako de graniţa cu România, şi anume cu oraşul Nădlac. Cei 23 de kilometri trebuie finalizaţi în 2013. Acest tronson este echivalentul autostrăzii Arad-Nădlac, ale cărei lucrări abia ce au fost inaugurate și la noi.

Conform unui articol publicat de portfoliu.hu, tronsonul mult așteptat și de noi va fi gata în 2014 și nu în 2013, așa cum era anunțat inițial.

sursa: Capital

Poate stiu Ungurii ceva ce noi nu stim inca (mai sti, poate lucrarile in partea Romaniei vor intarzia vreun 1 an)  :dunno:

Ionut

Quote from: madad on November 01, 2011, 09:16:51 AMPoate stiu Ungurii ceva ce noi nu stim inca (mai sti, poate lucrarile in partea Romaniei vor intarzia vreun 1 an)  :dunno:

:lol:
N-ar trebui cu Nadlac-Arad sa fie probleme, traseul e usor, exproprierile parca sunt gata. Poate doar acolo niste descoperiri arheologice (acel cimitir avar) insa nu cred ca vor fi intarzieri. Eu cred ca totul va fi OK, finalizat la timp.

Ionut

Uite sa mai ziceti acum ceva de Capital cu a lor autostrada spre Germania. :lol:

QuoteAutostrada spre Arad a ajuns in Germania

ARAD. Primarul Gheorghe Falcă a precizat ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, că a rămas impresionat de faptul că în atlasele şi hărţile din Germania pentru 2012 autostrada arădeană a fost deja desenată.

sursa: Aradon