Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 29 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

multumim de poze, pare ca mai sunt oameni la munca si pe restul tronsonului 3

dr4qul4

mi se apre mie sau au inceput si ei decopertarea? se vede un excavator in departare.

Bine, nu au desfasurarea de forte cu care ne-au invatat UMB si TS dar in momentul asta cei mai in urma sunt tot Imbecilio...

Cat de tare ar fi sa se circule pe toata distanta Nadlac-Sibiu in afara de 2 loturi: Imbecilio 1 + Imbecilio 2
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dorum

...nu va ambalati prea tare...e decopertarea pt organizarea de santier :)

mariansb

Azi pe la ora 9 am luat-o pe drumul judetean dintre Ilia si Soimus, in parael cu lotul UMB. Nu era nicio miscare, probabil si au prelungit vacanta.
O poza de la iesirea din Branisca spre Ilia, in zona pescariei. Au decopertat si pe acolo. Inca nu s-au atins de portiunile dificile , de la intrarea in Branisca, spre Deva si in zona Soimus.

[/URL]

[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

udar

^^^
UMB- tine la sarbatorile religioase asa ca saptamana asta nu cred ca vor fi activi........

dorum

...iertati-i mai fratilor....doar joi si sambata nu-i sarbatoare saptamana asta... n-are rost sa ne ambalam, pt ca nimeni nu aduce mucitorii pe santier in saptamani de astea...

udar

#14916
cateva poze de acum o saptamana
sunt facute din 3 locatii :
de pe drumul de la Tipolovat, Recas si de la Isvin nod














Ionut

Chiar daca nu stiu din proprie experienta (n-am nicio treaba cu santierele), pot sa va spun ca e normal ca de Sarbatori sa primeasca liber. Oricum lumea nu e cu gandul la munca. Si oamenii care lucreaza pe santiere sunt tot... oameni. Adica au si ei copii, sotii, familie. Plus ca nu poti lucra oamenii pana la epuizare, nonstop. Bine, poate doar chinezii lucreaza asa. Sau japonezii. Dar sa nu ne abatem de la subiect.

Prefer sa le dea liber o saptamana, sa-si incarce oamenii bateriile si apoi sa lucreze la greu, cu spor, decat sa fie frustrati ca nici de Sarbatori n-au liber. Stiu ca mor oameni pe DN-uri si ca e nevoie de autostrazi ca de aer. E greu pentru toata lumea.

Comunitatea asta cred ca trebuie sa-si asume (adica sa ne asumam impreuna) si un rol educativ si sa gandim un pic in perspectiva, intr-un sens mai larg. Am pretentii de la voi. :)

Si oricum, mai aveti un pic rabdare pentru ca o sa fie o perioada faina. Avem 3 noi loturi (Aiud-Turda-2 loturi si Gilau-Nadaselu). Vin vremuri bune. Rabdare!

Stefan Tudor

Ionut - administrator si factor de echilibru! :) Iti apreciez mult de tot felul in care formulezi punctele de vedere! In alta ordine de idei ... oameni buni ... Occidentul si-a construit autostrazile cu multa migala, nu peste noapte! Eu vad si aici in Germania cum se misca cateodata lucrurile, dar se misca! Sa fim asadar recunoscatori anumitor factori de decizie la nivel continental ... ca au avut viziunea unei Uniuni (chiar si cu defecte). Datorita lor putem astazi parcurge mai bine de jumatate din traseul Nadlac-Sibiu pe A1! Si in viitorul apropiat (2-3 ani) complet! Sa nu uitam de unde am plecat acum 25 de ani! Sa nu uitam ca la inceputul anilor '90 circulam pe mai bine de jumate de Ungarie pe sosea si nu pe Autostrada! Eu zic ca e de bine! In ultimii 3 ani s-au miscat multe si in Romania! O recunosc eu, care din 2011 sunt plecat! Este totusi ceva bun ... si cu timpul se vor mai schimba si mentalitatile! :))) La cat mai multi km de autostrada!

ovicor

E un obicei pe santierele cu muncitori detasati departe de familii, acela de-a lucra un weck-end sau doua, chiar mai multe,  spre a-si lua mai multe zile libere legate, altfel nu se justifica deplasarea acasa. Aceste sarbatori legate au fost un bun prilej de-a sta cu familiile. E de asteptat ca de luni sa se vada o mare mobilizare pe santiere.

alin_simeriaveche

locuind momentan in moldova, confirm faptul ca in aceasta zona se tin sarbatorile. eu cred ca acea mobilizare de 1400 de muncitori (cum mi-a spus un nene de la UMB) va fi dupa Paste

B.Robert

Quote from: ovicor on April 23, 2014, 01:48:31 PM
E de asteptat ca de luni sa se vada o mare mobilizare pe santiere.
Sau dupa 2 mai :D

alecu26

Quote from: anacronox on April 19, 2014, 10:38:02 AM
Mie ieri la pasajul de la geoagiu mi-a sarit un caine in fata. L-am ocolit in ultima clipa pe banda de urgenta. Dupa mine pe banda doi a venit un megane care l-a luat din plin. Meganu a ramas acolo asteptand platforma cu radiatorul/baia de ulei sparta

dar cum naiba a ajuns cainele ala asa sus? Are o inaltime de peste 10 metri terasamentul acolo si destul de abrubt....in plus are santuri la baza, si garduri de protectie. Ambitios caine...nu gluma.
Drumurile noastre POATE;

udar


anacronox

this just in. tocmai a aterizat Sova la Deva. merge in vizita neanuntata la pe santierele de autostrazi. sursa este foarte sigura (am vazut elicopterul aterizand)