Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 16 Guests are viewing this topic.

rocklee

din acestea vor incerca sa faca dormitoare si cantina.. :)



Ionut

#14132
Englezii isi fac locuinte de sute de mii de lire sterline din hambare si grajduri!!! Eu zic sa nu ne grabim. Daca acele cladiri vor fi salubrizate, renovate si dotate corespunzator, cred ca vor fi muuuult mai confortabile decat containerele clasice pe care eu le urasc sincer. Mi se par o solutie ieftina, foarte inconfortabila si neplacuta la privit. Dar sa nu deviem. Pana la urma este informatie oficiala sau neoficiala din sursa sigura ca vor face din acele cladiri cazare pentru oameni?

Nu m-ar deranja sincer sa locuiesc in asa ceva:

sursa

(Evident ca nu vor crea cei de la UMB asa ceva, insa simplul fapt ca iei un hambar sau grajd si faci din el casa de locuit nu e nicio rusine.)

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

carutasul

Sunt locuinte temporare pentru muncitori, cum ai vrea sa arate? Crezi ca daca aduc module de tabla arata mai funny?
Ai facut vreodata "practica agricola"? Nu tot in din astea ne cazau cand eram  elevi/studenti? :)

Cozak


Tavi

^
^
Cum sa arate altfel daca au fost poiectate pentru cresterea animalelor? Sa vedem renovarea/imbunatatirea si apoi mai vorbim.

Ionut

^ E bine ca arheologii si-au dat OK-ul pentru a se merge mai departe. Vesti bune! :cheers:

Pun eu cateva poze:









Earthchild

Quote from: carutasul on March 18, 2014, 10:52:40 AM
Sunt locuinte temporare pentru muncitori, cum ai vrea sa arate? Crezi ca daca aduc module de tabla arata mai funny?
Ai facut vreodata "practica agricola"? Nu tot in din astea ne cazau cand eram  elevi/studenti? :)

Exact imaginea asta imi venea si mie in minte. Forumistii mai tinerei nu cunosc "practica agricola" sau "muncile agricole" din armata comunista; cu nostalgiile ei: ce rosii gustoase, ardei, castraveti s.a. mancam pe acolo! Si seara dupa program sub cerul liber... Frumos.
Back on topic: grajdurile astea renovate cum trebuie, pot arata ca o tabara de vara. Foarte decent.

alecu26

#14139
Quote from: dorum on March 17, 2014, 08:38:40 PM
apropo de UMB...mi se pare putin cam cinic sa faci din grajdurile alea de la ILIA dormitoare pt muncitori, insa sunt convins ca o mare parte din ei n-au acasa confortul din viitoarele dormitoare care se vor prefigura acolo...pe de alta parte poate isi fac si bucatarie si vin niste moldovence sanatoase sa le gateasca ca la mama acasa...ca nu cred ca vor apela la catering cand bugetul e atat de limitat... eu unul astept cu cel mai mare interes vesti de pe acest lot... :)

UMB isi si transporta oamenii acasa cu autocare si avioane.

Intradevar si mie mi se pare foarte ciudat si tarziu dat acel ordin de incepere....si pentru UMB si pentru restul.

Au fost niste luni bune pierdute aiurea. Normal ordinul de incepere trebuie dat la niste termene destul de clare si fixe in functie de semnarea contractlui, etc.

Probabil asa i-au ajutat sa fie siguri ca iarna se va suprapune cu proiectarea cat mai mult.
Drumurile noastre POATE;

Archi

Eu sincer nu inteleg dece arheologii sapa la ghici, nu s-ar putea face o practica de genul: Vine constructorul, si daca gaseste un schelet de dinozaur anunta arheologii??

isantem

Daca ai citit articolul este la fiecare 100m perpendicular pe axul drumului si cate una paralela cu axa drumului....deci nu e chiar la ghici.

O da, sunt sigur ca Ghita va anunta ca a vazut o vaza de acum 3 mii de ani.......mai repede il ia acasa sau il dictruge repede cu excavatorul ca sa nu se opreasca lucrarile la autostrada.........ca el e subcontractant si e platit sa mute pamantul de pe respectivul kilometru.

ovicor

Sa nu va inchipuiti ca oamenii de pe santier au mari pretentii. Dupa o zi istovitoare, >>>ore de munca, o masa calda, un dus si un pat curat e tot ce-si doresc. Iau somn fara a vedea esteticul cazarii, daca e curat e OK.

rocklee

pot sa confirm ca in aceste zile pe dn7 am vazut mai multe trailere cu utilaje  UMB ...care mergeau in directia deva ... :)

iulius

in cazul in care Collini va face tunelul de pe lotul 3 Sibiu-Orastie, cu siguranta va arata ceva de genul https://www.google.com/maps/@45.793711,13.990421,3a,75y,270h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!1s6SG9ELELP09VzsJ2obkjLA!2e0 (tunel din apropierea frontierei Slovenia-Italia) drumul pe care-l parcurg spre casa aproape in fiecare an...