Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Tavi

Mii de multumiri surselor - toate!!

alin_simeriaveche

superb......cred ca pana la sfarsitul verii, Astaldi termină terasamentele

Archi

Ar fi bine sa termine chiar mai repede, ca dupa 15 octombrie se cam termina perioada asfaltului. Se poate turna si iarna, dar e mai migalos (ex: lot4 Astaldi ). Oricum am bagat de seama ca terasamentele merg repede executate si ai spor la ele. Mai incet e cu migaliturile (ex: Betoane, taluzari, chiar si parapeti)

alin_simeriaveche

oricum, terasamentele nu sunt înalte pe acest lot, doar ca este mai lung decat loul 2

davyl

Superb totul! Multumim sursei secrete! La mai multe! :)

Imi aduc aminte de ultimul film (survol) al zonei si nu cred ca am vazut prea multe chestii dificile de facut. Daca se continua in ritmul asta, vor avansa repede. Era si pacat: M43 sa fie finalizata iar segmentul nostru sa ramana blocat asa cum a fost pana nu demult.

Stiu ca la un moment dat nenea_hartia scrisese ca isi face griji mai mult de realizarea drumului de legatura cu Nadlac, decat de segmentul de autostrada in sine.

Stie cineva daca s-au apucat si de acel drum de legatura sau daca Romstrade facuse ceva?

Tavi

Eu imi fac griji pentru lotul 2 care sta nelicitat si se degradeaza in continuare.... Pacat pentru ca mai erau putine procente si parca se spunea pe aici ca se putea termina in 2 luni daca nu ar fi degradarile care pot merge pana la demolare si reface  :(

davyl

Toti ne facem griji pentru lotul 2 finalizat in proportie de 90%, bineinteles! Ramane de vazut daca CNADNR va incepe procedurile de relicitare in curand... Timpul trece si deocamdata nu se vede nimic!!! Poate citesc si ei forumurile astea!

Time-and-Space

Quote from: Tavi on March 12, 2014, 03:09:03 PM
Eu imi fac griji pentru lotul 2 care sta nelicitat si se degradeaza in continuare.... Pacat pentru ca mai erau putine procente si parca se spunea pe aici ca se putea termina in 2 luni daca nu ar fi degradarile care pot merge pana la demolare si reface  :(

incredibil de incet misca si comunica soarta lotlui fost alpine, pecica arad. sunt foarte dezamagit. cred ca nu s-a degradat inca dar ceva nu e in regula, de ce nu se intampla inca nimic, nici macar la nivel birocratic.

ar trebui intrebati factorii de decizie despre asta concret.

Ionut

Quote from: Time-and-Space on March 12, 2014, 03:24:43 PM
ar trebui intrebati factorii de decizie despre asta concret.

Au fost intrebati factorii de decizie si au dat un raspuns aici.
Cei de la CNADNR au spus atunci (27.02.2014) ca documentatia de ATRIBUIRE este "in curs de finalizare".

Nu au dat termen pentru cand va fi gata si cand se va lansa efectiv licitatia pe SEAP. Eu sper sa fie in aprilie. SPER.

Time-and-Space

eu sper sa fie in martie.... si vreau sa stiu si mai mult decat stiu acum, mersi oricum. foarte mult ma enerveaza santierele demarate si parasite, neconservate.

nu zic ca nu trebuie tratata lumea cu respect, dar obectivul e sa se miste lucrurile, un rationament corect va fi acceptat de opinia publica oricum, lipsa transparentei e mai daunatoare.

tonică

problema acelui lot 2 sta tocmai in faptul ca este...90% finalizat, cum se spune. Se urmaresc "ultimii metri" caci e an electoral pt unii si pe de alta parte costurile sunt greu de estimat si nitelus prea mici pt a atrage "titanii". Ar fi trebuit licitata impreuna cu lot unu intr-un mod normal si avantajos dar nu cred ca ar fi fost posibil pentru atragerea fondurilor ue...

Tavi

#14051
@Time-and-Space: degradarile sunt si sunt destul de urate. Vezi un post de-al lui Bogdymol .. cred ... sper sa nu gresesc de prin toamna 2013.
Daca il gasesc eu inainte revin.

LE: l-am gasit :) http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg34569;topicseen#msg34569

cezar-mario2012

Eroziunile sunt in zone punctuale si se pot remedia relativ ușor,  numai sa se apuce odată,  o să ne facem de ras,  ca nu suntem în stare sa terminam un lot care era aproape gata.

Tavi

Eu tot mai sper sa nu ne facem de ras .... dar sa vedem documentatia in SEAP intai.

sebba

cand am fost cu Marius_AR anul trecut si am filmat din masina, lotul doi, cel putin partea din jurul pasajului CF de la Pecica arata, atunci, ca ar mai fi fost cam juma de an de lucru
terasamentele erau destul de degradate sau nefinalizate inca de atunci
acum probabil e si mai rau

poate imi fac cumva timp intr-un WE si mai trag o tura
care din colegii din Arad ar fi dispusi sa "bem o bere" pe lotul 2?

sa ma interesez de ceva solutii de survol?
Sailing away! S/Y Haimana