Author Topic: A1 Autostrada Bucuresti-Nadlac | Coridorul Pan-European IV Nord  (Read 2354176 times)

2 Members and 18 Guests are viewing this topic.

NGC20

• Knight
  • Ambassador
  • *
    • View Profile
Re: A1 Autostrada Bucuresti-Nadlac | Coridorul Pan-European IV Nord
« Reply #12360 on: December 12, 2013, 08:43:30 AM »
NU are rost sa umplem acum 10 pagini cu urari, dar felicitari pentru cele 1000000 de vizualizari ale acestui Thread.
 :drunk:
National Geographic Channel / Discovery Channel

dorum

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #12361 on: December 12, 2013, 09:04:44 AM »
...nu suna rau:

12361 Replies
1001713 Views

felicitari tuturor!!!

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #12362 on: December 12, 2013, 09:54:12 AM »
Daca suntem norocosi si constructorul trage tare, vom putea sa-i folosim prin mai-iunie 2014 daca vor termina bucata Sanovita-Topolovat unde este nod (la Topolovat). Avand in vedere ca deja au inceput sa faca drum tehnologic la Sanovita si s-au apucat de Sanovita-Izvin (acelasi constructor, Tirrena Scavi, care a facut si Sanovita-Dumbrava), sunt sanse, sunt sperante sa traga tare si sa termine nodul Topolovat.

Eu zic sa nu ne grabim chiar asa de tare. Pot sa garantez de pe acum ca in Mai-Iunie 2014 nu se va da drumul la circulatie pe Sanovita-Topolovat. E imposibil sa termine 8 km de autostrada + reabilitarea Drumului Judetean unde e nodul (care e la stadiul de drum pietruit in acest moment) in doar 5 luni, din care 2 sunt iarna plina.

Mai degraba sa ne bucuram daca la sfarsitul anului viitor se da drumul la circulatie pe bucata asta.
Been in A B BG CZ D F GR H HR I IRL L PL RO RSM SK SLO SRB UK US V
Drove in A B CZ D F GR H HR I IRL L PL RO RSM SK SLO SRB UK US
join eRepublik!

Italy 2013 by bogdymol 

Quest

• Officer
    • View Profile
« Reply #12363 on: December 12, 2013, 10:14:29 AM »
...Pot sa garantez de pe acum ca in Mai-Iunie 2014 nu se va da drumul la circulatie pe Sanovita-Topolovat...

Bogdymol, evident ca lucrurile stau asa, n-ai cum sa dai in trafic 7-8 km de A1 pina la jumatatea lui 2014. N-ai de unde, nu e timp fizic. In ce priveste DJ572, Dorum stiu ca zicea nu demult ca s-a modernizat de la Topolovat in sus catre Lucaret, exact pina la viitoarea descarcare de A1.

Ionut, never say never ;). Ce te face sa fii intr-atit de sigur ca la Sanovita nu se va face descarcare temporara ? Ce anume ? cind stii si tu ca de altfel noi toti ca termenul ptr Izvin - Sanovita este de 6+24 luni (proiectare + executie), adica vorbim despre bag mina in foc 3 ani de fapt pina e gata. Si tu vrei sa spui ca dintr-un lot de 27 km se va sta cu 35% din lungime (10 km) aproape 3 ani (75%) din garantia sa (48 luni) nedat in trafic ?

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #12364 on: December 12, 2013, 10:28:16 AM »
In ce priveste DJ572, Dorum stiu ca zicea nu demult ca s-a modernizat de la Topolovat in sus catre Lucaret, exact pina la viitoarea descarcare de A1.

Asa o fi cum zice dorum. Eu m-am uitat pe google street view si am vazut ca e doar pietruit. Posibil ca intre timp sa fi fost asfaltat.

Dar tot ai 8 km de autostrada de facut... iar in 5-6 luni e imposibil.
Been in A B BG CZ D F GR H HR I IRL L PL RO RSM SK SLO SRB UK US V
Drove in A B CZ D F GR H HR I IRL L PL RO RSM SK SLO SRB UK US
join eRepublik!

Italy 2013 by bogdymol 

dorum

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #12365 on: December 12, 2013, 10:31:31 AM »
E imposibil sa termine 8 km de autostrada + reabilitarea Drumului Judetean unde e nodul (care e la stadiul de drum pietruit in acest moment) in doar 5 luni, din care 2 sunt iarna plina.

DJ572 e reabilitat deja !!!
« Last Edit: December 12, 2013, 02:26:12 PM by Ionut »

dorum

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #12366 on: December 12, 2013, 02:34:17 PM »
Initiativa forum.construim-romania.ro:

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=123.msg32606#msg32606

Don't shoot the messenger! :) :)
Sau in traducere libera, "nu trage dom' Semaca, sunt eu Lascarica" (mesagerul)... :) :)

chr

• Toddler
  • *
    • View Profile
« Reply #12367 on: December 12, 2013, 02:52:38 PM »
Legat de cei 10km din lotul 1 Lugoj-Deva care ar putea sta 3 ani degeaba.
Eu nu pot intelege de ce nu au impartit autostrada pe loturi care incep si se termina cu noduri.
Asa incat, orice lot sa poata fi dat in folosinta independent de celelalte.

dorum

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #12368 on: December 12, 2013, 03:12:55 PM »
nu s-a gandit nimeni ca se poate intinde telenovela cu TM-LUG lot2 pe atatia ani...din pacate...

tonică

• Knight
  • Hero
  • *
    • View Profile
« Reply #12369 on: December 12, 2013, 03:24:42 PM »
si daca ar fi fost asa, nodul ar fi revenit tot lotului 2 timisoara-lugoj, deci tot n-ar fi fost realizat!

Altfel, tirenna ar putea sa prioritizeze lucrul la cererea cnadnr cat sa lucreze mai intai acesti 7/8 km pana-n topolovat. Dar asta ar fi fost de preferat sa fie precizat in contract, altfel cine stie ce se mai intampla si ajungem ca si cu arad-pecica care daca ar fi avut prioritate era deja demult in trafic. Iar abia daca vorbim despre aceasta prioritizare putem sa ne gandim cat de cat optimisti la un decembrie viitor cu cei 8 km terminati. Nicidecum mai devreme...

penad2007

• Senior
    • View Profile
« Reply #12370 on: December 12, 2013, 03:49:30 PM »
Ceva noutati azi de pe santiere?

savagedanyro

• Executive
    • View Profile
« Reply #12371 on: December 12, 2013, 03:51:04 PM »
Eu nu pot intelege de ce nu au impartit autostrada pe loturi care incep si se termina cu noduri.
Asa incat, orice lot sa poata fi dat in folosinta independent de celelalte.

Pentru ca daca ai 2 loturi vecine insemna 3 noduri, (1 segment de dreapta impartit in 2)

In acest fel nu poti sa imparti 3 noduri la 2 segmente egal , in consecinta singura sansa ca sa deschizi circulatia este ca segmentul care se termina primul sa aiba 2 noduri in proiect. Dar nimeni nu iti poate garanta ca cel ce va primi 2 noduri va si termina primul.

Elementary , my dear Watson :)

RCM MVT "Universitatea de Vest" Timisoara - CAMPIONII 2012 si 2013 !!!

POLI SUNTEM NOI !!!

Quest

• Officer
    • View Profile
« Reply #12372 on: December 12, 2013, 03:59:05 PM »

Chr, sa stii ca initial si eu am fost tentat sa pun problema in felul asta, dar nu merge. Sa zicem ca ai 6 loturi 1,2,3,4,5,6. Tronsonezi loturile incit 1,3,5 au descarcari la ambele capete. Deci 2,4,6 nu au ptr ca sint la vecinele lor. Ce faci daca oricare dintre loturile 2,4,6 se termina cu mult inaintea celor cu descarcari (1,3,5) ? Solutia este cea pe care CNADNR o practica deja, in sensul ca limita de loturi se afla in dreptul unei intersectii cu un DN/DJ, incit daca s-a pierdut total sincronismul lucrarilor la 2 loturi vecine (exact cazul Sanovita), se poate face rapid o conexiune temporara cu acel drum.

Principiul e clar aplicat pe Lugoj - Deva, spre exemplu la Cosevita limita loturi 2-3 se afla intr-o portiune in care A1 va trece la 250 m de DN69A. Exista DC144 intre ele, care va trebui asfaltat daca oricare dintre loturi ramine mult in urma fata de vecin. De asemenea limita loturi 3-4 e intre Gurasada si Ilia, la 500 m de DN7. Lot 3 pare sa aiba la el descarcarea / interchange cu DN7.

Acelasi principiu de tronsonare l-am vazut si la A10 Sebes - Turda.

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #12373 on: December 12, 2013, 04:12:24 PM »
Cu entuziasmul noilor deschideri, am cam uitat de Aciliu. Ceva vesti?
Cam asta arata prin noiembrie... or mai lucra ceva?!

credit foto: sibiul.ro
Status autostrazi in timp real | In exploatare 668,452 km autostrada | Detalii & legenda
A1 Nadlac-Pecica: deschidere 12.14 | Pecica-Arad: deschidere 04.15 | Izvin-Sanovita: deschidere T2-T3 16 | Dumbrava-Margina: deschidere T2-T3 16
A1 Margina-Ilia: deschidere T2-T3 16 | Ilia-Deva: deschidere T2-T3 16 | A3 B-Centura B: deschidere 04.15 | Comarnic-Brasov: castigat
A3 Targu Mures-Ungheni: ev. oferte | Ungheni-Ogra: ev. oferte | Ogra-Iernut: ev. oferte | Iernut-Chetani: ev. oferte | Chetani-Campia Turzii: ev. oferte
A3 Viaduct Gilau: licitat | Gilau-Nadaselu: deschidere 04.16 | Suplacu de Barcau-Bors: ev. oferte | A7 Bacau bypass: contestatii
A10 Sebes-Alba Iulia Nord: semnat | Alba Iulia Nord-Aiud: semnat | Aiud-Decea: deschidere 03.16 | Decea-Turda: deschidere 03.16

adiarc

• Count
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #12374 on: December 12, 2013, 05:18:08 PM »
nu au mai lucrat nimic...arata exaact la fel..va tin la curent daca se misca ceva
problema e tare  complicata la Impregilo...din discutiele , cu , cativa , parteneri de afaceri din jud Sb si Ab...treaba e tare complicata
un fermier din AB , care are si basculante inchiriate catre S.C.T Bucuresti ( unul din subcontractori Impregilo ) , are de recuperat de la S.C.t , peste 1 mil de ron , iar cea mai mare firma de transport din Saliste , cu basculante inchiriate tot la S.C.T , au de recuperat de la acestia peste 7 mil de ron !!!!!!!parerile sunt impartite...unii spun ca Impregilo a platit catre S.C.T , si acestia nu au platit mai departe , altii dimpotriva spun ca nu a platit Impregilo.....ups