Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

15 Members and 59 Guests are viewing this topic.

dorum

#12120
da' de asta ce zici? :)

sursa http://forum.construim-romania.ro/showthread.php?tid=15&pid=2213#pid2213



...daca nu e la noapte istorie, maine este sigur :)

...4 excavatoare distrug vazand cu ochii un biet sens giratoriu... :) :)

Archi

Scuze de confuzia creata, m-au indus in eroare pozele de la Turnul Sfatului.

ciprebbe

Poza e de pe la ora 12... deja dupa 6 ore la 4 buc excavatoare  nu cred ca "a mai trait " atat .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Goldmund

Quote from: dorum on December 04, 2013, 05:47:30 PM
da' de asta ce zici? :)



E superb ritmul de lucru de la nodul Sibiu! Se pare ca sunt hotarati sa dea rapid  in folosinta tronsonul respectiv de autostrada(tronson IV Deva-Sibiu).

dorum

Quote from: adiarc;109408379si acum si filmuletele promise



nod Sb Vest - pasaj Sura Mica , cu putin timp inainte de darea in circulatie



http://www.youtube.com/v/j6kNrgl4nVk





pasaj aferent DJ spre Rusciori - probabil pana la sf sapt in circulatie



http://www.youtube.com/v/Z8IsqFOBdIM






si nod SB Vest - bretea de acces spre A1 , inspre Vl



http://www.youtube.com/v/r2TMxqSv3BE

dorum

#12125


Quote from: adiarc;109409225iata cum se respecta standardele de calitate , pe un lot care nu este presat , in nici un fel , de o deschidere iminenta..se pare ca cei de la Consitrans nu dorm , totusi
multumiri "spiridusului" , care mi le-a transmis

















ps :no comment

user201

Legat de ce se întâmplă la Sibiu, nu pot zice altceva decât Suuuper!

dorum

Quote from: ovisopa;109410714cateva poze facute azi la nodul Sura Mica
Poze autostrada A1 / Orastie - Sibiu / KM 82 / 4 decembrie 2013






Daca o sa am timp maine incerc sa fac un filmulet cu cadrele trase din aer pe tronsonul 1 , sambata trecuta.

O seara faina tuturor ;)

bogdymol

Centura Arad, astazi. Asfaltul era uscat, temperatura +2 grade.



Am observat o chestie inca de la deschiderea centurii: astia cu mesajele variabile de pe panourile electronice sunt cam tot timpul cu intarziere. Mesajul cu drum alunecos ar fi fost bun aseara, cand era ceata, atmosfera umeda, iar temperatura apropiata de limita de inghet. In schimb aseara scria tot prostia cu "Rovigneta obligatorie" (pe un panou) si "Folositi centura de siguranta" (pe alt panou), iar astazi, cand era asfaltul uscat, ei zic ca e umed.

Iarna trecuta tin minte ca era pusa limita la 80 pe aceste panouri + mesaj cu drum inzepezit, dar utilajele de deszapezire isi facusera treaba bine si se circula normal.

Si o informatie pozitiva: de ieri seara s-a dat drumul la iluminat la nodul de la Giarmata.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

SB76UFO


In imaginea lui Ovidiu se poate vedea ca semnele de directionare  ---> Bucuresti (intrarea pe A1) si <--- Ocna Sibiului, Sura Mica(adica spre supratraversarea A1) sunt puse chiar in locul bifurcatiei. Din aceasta cauza in aceasta seara multe masini, camioane ajung in Sura Mica.
Fapt real: O bascula (Astaldi) care era in fruntea coloanei sa incadrat spre Sura, iar toti cei care au urmat-o (aprox 20 masini, tIR-uri etc , au trecut peste A1 si nici macar la acel giratoriu provizoriu nu au reactionat, si s-au trezit in Sura Mica intreband cum ajung pe centura. Eu locuiesc in Sura si va pot spune ca decand am ajuns acasa au trecut nenumarate masini care s-au ratacit.
"Prostia este eternă și invincibilă"

sebba

#12130
@bogdymol
asta vine ca si confirmare la ce zicea vancouver (parca) vis-a-vis de utilitatea acestor sisteme in RO :D
pai decat asa... mai bine lipsa!

@SB33UFO
avem antecendente si pe la Arad, cand vrei sa urci pe A1 de la aeroport
postasem eu o poza pe undeva, bogdymol stie despre ce vorbeam... e cam la fel...
sunt multe chestii nefacute cum trebuie dar na... cine nu munceste nu greseste...
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

^ Daca te referi la nodul de la Aeroportul Arad, acum e relativ ok semnalizat: http://goo.gl/maps/LR0DB
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

da, acolo, sensul ala de urcare
primele indicatoare sunt ok dar celelalte, puse exact unde incep parapetii de separare... acolo e deja prea tarziu sa fi puse, "omu" e deja incadrat pe una din bretele

si ca sa ii pui exact in bifurcatie indicator catre Bucuresti... cand omul vrea Nadlac... imi pare prea tarziu si nu face decat sa determine manevre bruste si periculoase din partea celui ce a gresit drumul

aseara, pe ceata aia, am avut parte de ultimul "ratacit" care urca pe acolo in fata mea si o luase spre Bucuresti
dar exact cand a vazut acel indicator, in ultimii metri, a virat brusc stanga, spre nadlac
norocul nostru ca era ceata si ca mergeam relativ incet dar chiar si fara ceata, sa vezi un indicator exact in bifurcatie... mie nu-mi pare OK

ca noi stim, cei ce mergem mai des pe acolo... ok... dar nu doar noi mergem pe acolo...
insa tot nodul de la aeroport mie imi pare un nod inghesuit si incomod, cu giro ala mic pitic si multe alte zone "intrate la apa"
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Săptămâna trecută am trimis un e-mail Poliției Române, Direcția Rutieră, în care mă interesam despre unele statistici referitoare la numărul de accidente produse și numărul de victime de pe câteva tronsoane de drumuri naționale și autostrăzi, pentru a putea face o comparație. Documentul primit îl puteți găsi în acest link, dar mai jos e o variantă prelucrată de mine și mai ușor de citit:



După cum se poate vedea, pe majoritatea tronsoanelor de drumuri naționale, după deschiderea autostrăzii paralele cu aceste DN-uri, numărul de accidente și de victime a scăzut considerabil.

Singurele autostrăzi unde numărul accidentelor este comparabil cu cel de pe DN-urile paralele sunt A1 București - Pitești și A2 București - Fetești, dar având în vedere valorile de trafic mult mai ridicate pe autostradă decât pe drumul național consider că cifrele sunt totuși bune.

Este de notat și ultimul paragraf din e-mailul primit: "Totodată vă informăm că pe A1 Deva – Orăștie nu au fost înregistrate accidente grave de circulație."

Concluzia: autostrăzile nu doar că te ajută să ajungi de la A la B mai rapid, ci și într-o mult mai mare siguranță.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

simotm

#12134
Quote from: SB33UFO on December 04, 2013, 10:43:55 PM
In imaginea lui Ovidiu se poate vedea ca semnele de directionare  ---> Bucuresti (intrarea pe A1) si <--- Ocna Sibiului, Sura Mica(adica spre supratraversarea A1) sunt puse chiar in locul bifurcatiei.

Legat de indicatoare -Ordonanta de urgenta 195 privind circulatia pe drumurile publice cu modificarile aduse de O.G. 63 :Art.5 "Administratorul drumului public, antreprenorul sau executantul lucrarilor, conform competentelor ce ii revin, cu avizul politiei rutiere, este obligat sa instaleze indicatoare ori alte dispozitive speciale, sa aplice marcaje pe drumurile publice, conform standardelor in vigoare, si sa le mentina in stare corespunzatoare"

Atata timp cat politia rutiera si-a dat acordul pt acel indicator nu vad de ce nu ar putea fi anuntata ca ar tb amplasat unul inainte de bifurcatie ...daca ziceti ca e pus doar unul, chiar la bifurcatie .