Author Topic: A1 Autostrada Bucuresti-Nadlac | Coridorul Pan-European IV Nord  (Read 1998216 times)

6 Members and 32 Guests are viewing this topic.

MartinD

• Toddler
  • *
    • View Profile
Re: A1 Autostrada Bucuresti-Nadlac | Coridorul Pan-European IV Nord
« Reply #12120 on: December 04, 2013, 09:29:19 AM »
     Buna ziua si bine v-am gasit.O intrebare pentru cunoscatori: doresc sa vin in 21.12 din Germania la Sibiu.Avand in vedere noile sectoare de drum care vor fi deschise, pe unde ma sfatuiti sa merg? Am varianta Nadlag-Arad-Deva-Sibiu si varianta Nadlag-Arad-Timisoara-Lugoj-Deva-Sibiu. Pe unde este (va fi ) mai multa autostrada , cam cati km, si este mai usor /bun drumul?
     Multumesc anticipat si scuze daca nu am postat unde trebuie!

sebba

• Legend
  • *
    • View Profile
    • HTM.Ro - Hobby Tools Manufacturing
« Reply #12121 on: December 04, 2013, 09:37:36 AM »
Nadlac! Cu "C" la sfarsit! In titlul topicului scrie clar si nu e greseala!

cat despre traseu, mergi pe DN7 pana la Deva (Soimus) si de acolo urci pe A1, cat te (va) tine!
HTM.Ro - prelucrari CNC, proiectare si scanari 3D
---
spontan.Ro - free image hosting service
---

MartinD

• Toddler
  • *
    • View Profile
« Reply #12122 on: December 04, 2013, 09:48:31 AM »
Scuze pentru greseala....dar dupa 28 de ani plecati din tara, cred ca ma descurc mai bine decat Raducioiu de exemplu :)). Deci varianta pe Valea Muresului e mai buna decat cea prin Lugoj?

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #12123 on: December 04, 2013, 09:50:45 AM »
Oare iau ban de la ionut pentru postarea asta?

Ponta a mai detaliat ca tronsonul Pitesti - Ramnicu Valcea "are proiectul in stadiu avansat. Pentru Ramnicu Valcea - Sibiu stiti bine ca are cost de 6 miliarde EUR"
sursa

:lolz:

edit: si inregistrarea (minutul 25:30)
« Last Edit: December 04, 2013, 10:15:59 AM by bogdymol »
Been in A B BG CZ D F GR H HR I L PL RO RSM SK SLO SRB UK US V
Drove in A B CZ D F GR H HR I L PL RO RSM SK SLO SRB UK US
join eRepublik!

Italy 2013 by bogdymol 

sebba

• Legend
  • *
    • View Profile
    • HTM.Ro - Hobby Tools Manufacturing
« Reply #12124 on: December 04, 2013, 09:58:05 AM »
Scuze pentru greseala....dar dupa 28 de ani plecati din tara, cred ca ma descurc mai bine decat Raducioiu de exemplu :)). Deci varianta pe Valea Muresului e mai buna decat cea prin Lugoj?

inca nu se merita ocolul pe Lugoj daca mergi de la Arad spre Deva
HTM.Ro - prelucrari CNC, proiectare si scanari 3D
---
spontan.Ro - free image hosting service
---

chr

• Toddler
  • *
    • View Profile
« Reply #12125 on: December 04, 2013, 10:00:57 AM »
@MartinD:
Depinde ce vrei.
Daca vrei sa ajungi la Sibiu cat mai repede mergi cum a zis sebba.
Daca vrei sa vizionezi cat mai multa autostrada, o iei prin Lugoj. Astfel vezi si tronsoanele Arad - Timisoara, Timisoara - Lugoj lot1, plus ce se mai deschide din Lugoj-Deva pana vii tu.

madsnowman

• Toddler
  • *
    • View Profile
« Reply #12126 on: December 04, 2013, 10:30:06 AM »
Am stat si m-am tot uitat cum s-a dezbatut pe aici care varianta ar fi mai buna Sibiu-Pitesti sau Sibiu-Brasov si desi sunt din Brasov si nu imi pica tocmai bine ca, mai nou, suntem ocoliti si de autostrazi am ajuns la concluzia ca ar fi mai logic sa se faca Sibiu-Pitesti. Problema mea e alta, ce tata cucului cauta Sibiu-Pitesti prin Valcea??

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #12127 on: December 04, 2013, 10:35:22 AM »
Nu mai bagati in seama ce zice Ponta. Habar n-are. Nu e niciun proiect Pitesti-Rm Valcea, dupa cum toata lumea de pe-aici stie. Pitesti-Sibiu are SF prin Curtea de Arges, nu prin Rm Valcea.
Status autostrazi in timp real | In exploatare 646,342 km autostrada | Detalii & legenda
A1 Nadlac-Pecica: deschidere 12.2014 | Pecica-Arad: in executie | Izvin-Sanovita: deschidere T2-T3 2016 | Dumbrava-Margina: deschidere T2-T3 2016 | Margina-Ilia: deschidere T2-T3 2016
A1 Ilia-Deva: deschidere T2-T3 2016 | Cunta-Saliste: deschidere 15.11.2014 | A3 B-Centura B: deschidere 04.2015 | Comarnic-Brasov: castigat | Targu Mures-Ungheni: ev. oferte
A3 Ungheni-Ogra: ev. oferte | Ogra-Iernut: ev. oferte | Iernut-Chetani: ev. oferte | Chetani-Campia Turzii: ev. oferte | Viaduct Gilau: pregatire | Gilau-Nadaselu: deschidere 04.16
A3 Suplacu de Barcau-Bors: ev. oferte | A7 Bacau bypass: contestatii | A10 Sebes-Alba Iulia Nord: contestatii | Alba Iulia Nord-Aiud: atribuit | Aiud-Decea: in executie | Decea-Turda: in executie

mariansb

• Knight
  • Hero
  • *
    • View Profile
« Reply #12128 on: December 04, 2013, 10:40:23 AM »
Martin , ca si timp e cam la fel pe oriunde o vei lua, pentru ca pe centura Aradului poti sa ai ghinionul sa stai la bariere.
Daca tot vrei sa vii pe Valea Muresului, ar fi mai bine sa traveresezi Aradul prin oras-Calea Aurel Vlaicu, Radnei...

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • View Profile
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #12129 on: December 04, 2013, 10:53:26 AM »
Cu siguranta daca mergi pe ruta Nadlac-Arad-Deva cu masina mica trebuie sa mergi prin oras. Nu o lua pe centura ca o sa regreti (si o sa-l injuri pe Ponta pt taierea finantarii la pasaje).
Been in A B BG CZ D F GR H HR I L PL RO RSM SK SLO SRB UK US V
Drove in A B CZ D F GR H HR I L PL RO RSM SK SLO SRB UK US
join eRepublik!

Italy 2013 by bogdymol 

MartinD

• Toddler
  • *
    • View Profile
« Reply #12130 on: December 04, 2013, 11:02:17 AM »
Multumesc tuturor pentru sfaturi.O sa merg pe Valea Muresului si cu siguranta trec prin Arad, nu ma bag pe centura. Drum bun si fara evenimente tuturor!

dr4qul4

• Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #12131 on: December 04, 2013, 11:33:39 AM »
Nu mai bagati in seama ce zice Ponta. Habar n-are. Nu e niciun proiect Pitesti-Rm Valcea, dupa cum toata lumea de pe-aici stie. Pitesti-Sibiu are SF prin Curtea de Arges, nu prin Rm Valcea.

Asta ar fi cea mai mare aberatie : Pitesti - Rm Valcea - Sibiu nu se poate face. traseul ar fi mai lung decat pe Curtea de Arges si ar trebui sa treaca exact prin Parcul National Cozia unde nu vor primi aviz de mediu.

Si ar fi si mult mai scump. Ponta zice cam asa: e foarte scump sa o facem deoarece trebuie sa trecem 30 km prin defileu si asta costa, asa ca hai sa trecem prin 60 km de defileu.

traseul actual (desi eu fac foarte multe drumuri pana la Valcea) este foarte bine gandit. Valea Topologului este dreapta si aproape plata fara nici un fel de dificultati. Cel putin  nu unele care se pot compara cu cele din zona Calimanesti-Caciulata-Brezoi.
SUNT PENTRU orice numai sa nu fiu contra

simotm

• Toddler
  • *
    • View Profile
« Reply #12132 on: December 04, 2013, 12:15:21 PM »
@MartinD
in conditii de vreme buna , e mai lejer pe Lugoj (prin Arad spre Deva fiind plin de tiruri)insa fiind iarna ,eu as recomanda totusi Arad-ul, e circulat si nu ai dealuri de urcat ,cum e pe traseul Lugoj-Deva (la limita intre judetul TM-HD)

Shotta

• Toddler
  • *
    • View Profile
« Reply #12133 on: December 04, 2013, 01:39:39 PM »
Buna, va urmaresc de ceva vreme. Am gasit o stire foarte importanta cu nodul Sibiu Vest si m-am hotarat sa o postez.

http://www.turnulsfatului.ro/23222/schimbari-in-trafic:-sensul-giratoriu-de-pe-centura-demolat-noul-viaduct-al-autostrazii-dat-in-folosinta-%7C-foto--video.html

madsnowman

• Toddler
  • *
    • View Profile
« Reply #12134 on: December 04, 2013, 02:04:59 PM »
uhuuuuuu!!!!! abia astept sa merg de la brasov la timisoara in 4.30 ore!!!