Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 30 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: Ionut on October 21, 2011, 09:03:06 AM
Quote from: alecu26 on October 21, 2011, 08:12:12 AM
Pe Timisoara-Lugoj Lot 1 cica deja sunt gata toate potedele....in cam o luna si un pic de la obtinerea autorizatie.

WOW, multumim de veste! :cheers:

---
In the meantime la Deva-Orastie:

QuoteLocuinţe vechi de 6.000 de ani şi alte vestigii, descoperite la Şoimuş. Descărcările arheologice care se desfăşoară pe traseul viitorului tronson de autostradă Deva-Orăştie continuă să-i fascineze pe arheologi, care, în fiecare zi, scot la iveală importante vestigii istorice.

sursa: Adevarul

ziceam de mult ca toata zona aia va fi criminala dpdv arheologic. Nu doar Soimus si Turdas...dar si Tartaria (putin mai departe pe tronsonul Orastie-Sebes) e la fel de "grea" arheologic.
Drumurile noastre POATE;

frunzamihai

Quote from: bogdymol on October 22, 2011, 10:25:06 PM
Am facut si o harta:

Motorways currently u/c in Romania:

  • Arad - Nadlac (both sections) - 38,9
  • Arad bypass - 12,25
  • Arad - Timisoara - 32,25
  • Centura Timisoara (TM-Lugoj section 1) - 9,5
  • Timisoara - Lugoj lot 2 (this will have to be re-tendered) - 25,63
  • Lugoj - Deva lot 1 - 27,47
  • Deva - Orastie - 32,8
  • Orastie - Sibiu (all 4 sections) - 82,07
  • Murfatlar - Cernavoda - 30,5
  • Constanta bypass (8,5 km out of a total of 22 are already opened) - 13,5
  • Bucuresti - Ploiesti (all sections, without those 10 km between Bucharest-city and it's bypass where works haven't started yet) - 52
  • Suplacu de Barcau - Bors (I'm not sure that they are actually working here) - 64
Total: 420,87 km
Total without Timisoara - Lugoj section 2 and Suplacu de Barcau - Bors: 331,24 km


Legend:
green: opened
blue: to be opened this year
orange: u/c, to be opened in 2012
purple: u/c, to be opened in 2013
red: construction started now
gray: it will be re-tendered
yellow: the tender should start soon




Cred ca sunt in executie mai putini kilometrii. Am ascultat interviurile cu Boc si doamna Boagiu si din cate imi dau seama, nu sunt incepute lucrarile pe Lugoj - Deva - 27.5 km si pe 3 tronsoane din 4 din Orastie - Sibiu (adica pe 66km). Spuneau domnul Boc si doamna Boagiu ca au inaugurat inceperea lucrarilor pe 65 km (Nadlac - Arad, Centura Timisoara)  si Orastie Sibiu - lot 4 - 16.1 km.

rrs

cei de la MT se pare ca au inteles in sfarsit cat e de importanta comunicarea legata de aceste proiecte :)
au refacut site-ul, chiar au adus si filmulete noi, cam tot ce inseamna A1 in constructie
toate sunt datate cu 17- octombrie, enjoy:
link: http://www.mt.ro/nou/comunicate.php?id=9

frunzamihai

@rrs
eu nu pot viziona videoclipurile. nu se incarca. la tine?

Ionut

Quote from: frunzamihai on October 24, 2011, 01:33:55 PM
@rrs
eu nu pot viziona videoclipurile. nu se incarca. la tine?

:( nici la mine nu merg...

rrs

eu folosesc Firefox 7.0.1, si am fost nevoit  sa instalez Microsoft Windows Media Player Firefox plugin 1.0.0.8, era disponibil direct de pe site.
in IE9 apare Windows Media Player Extension add-on, am lasat cu Allow si functioneaza.
Verificati ce setari aveti in browser.


MHN

In cazul in care veti urmari filmele acestea, poate recunoaste cineva traseul prezentat in cadrul celui denumit Autostrada Timisoara-Lugoj, bucata de pana pe la 70% din clip?
Teoretic, pe Lotul II din tronsonul TM-Lugoj nu ar avea cum sa fie incepute lucrarile.
Este cumva vorba despre portiunea Lugoj-Dumbrava?

frunzamihai

#128
Din cate stiu eu n-a inceput nimic pe Lugoj - Deva - 27.5km.
Nu vad clipul insa ar trebuie sa fie Centura Timisoarei - 9.5 km.
Saptamana trecuta au inceput lucrarile la : Nadlac - Arad - 38.9 km, Timisoara - Lugoj (lot 1 - centura Timisoara 9.5 km) lotul 2 urmand a fi relicitat si Orastie - Sibiu - lot 4 - 16.1 km. In total 65km.

Ionut

#129
Hm, pai lotul 2 din Timisoara-Lugoj nu are cum, imposibil. Doar sa fie Lugoj-Dumbrava, da... dar nu are logica. Timisoara-Lugoj se termina in DJ609A / intre Iosifalau si Belint.

Deci daca intr-adevar este Timisoara-Lugoj nu poate fi decat de pe lotul 1?! :dunno:
(PS: inca nu-mi merge aberatia!!!! wtf?!)

@Mihai uite de aici vine MHN: http://mt.ro/nou/comunicate.php?id=9

Later edit:
Uitati-va si voi la denumirea fisierului de la Timisoara-Lugoj:
http://www.mt.ro/nou/video/2011.10.17_Autostrada_Manastur-TM-18oct.wmv

Manastur? :lol: :wtf:
Adica de langa Ortisoara.

frunzamihai

Este vorba de Timisoara - Lugoj - lotul 1. E centura Timisoarei. 9.5 km.

frunzamihai

Merg clipurile in Internet Explorer.

MHN

#132
Eu le-am urmarit perfect in Google Chrome.
Doar ca nu pot muta cursorul mai departe in playerul standard oferit de site.

Legat de clipul la care m-am referit, adica cel de-al treilea de pe aceasta sectiune a site-ului, este mai mult decat Izvin-Giarmata, reprezentand probabil  traseul dedus de catre Ionut din numele fisierului.

LE: ... adica imaginile ne prezinta lotul I de pe Lugoj-Deva, adica portiunea Dumbrava (Manastiur)-Lugoj, precum si lotul I de pe TM-Lugoj, adica Izvin-Giarmata.

bogdymol

Autostrada Arad - Timisoara si Centura Arad (filmulet preluat de pe site-ul mt.ro):

http://www.youtube.com/v/cf8ITOMxaYA
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

frunzamihai