News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 18 Guests are viewing this topic.


dorum

#10816
complicat dom'le....Selina se judeca cu UMB prin vara pt TIM-LUG, lot2...
am impresia ca va urma desemnarea castigatorului pt acest tronson, dupa aceste afirmatii...
Ce jocuri murdare....hmmm

var1.  ...nu aveau ce sa le gaseasca la SELINA si nu voiau sa le dea lor lotu asta; si atunci au inventat povestea asta sa le inchida gura...

var2.  ...poate ca asa e; in cazul asta i-as pune definitiv pe lista neagra...nema alte contracte...

Singurul lucru clar ca lumina ochilor e ca SELINA e OUT complet din aceasta licitatie...CLAR...va dati seama ca daca maine ar fi anuntata SELINA ca si castigatoare (prin absurd vorbind) s-ar bloca POS-T pt inca 10 ani de acum incolo....

Earthchild

Quote from: Goldmund on October 09, 2013, 06:14:53 PM
Am vazut si eu podul nodului Ortisoara - cine l-a construit, chapeau! - si detaliile arata bine!

Tot Astaldi...

ciprebbe

#10818
Un rezumat al forumului ce cuprinde in special filmarile si fotografiile vom incerca sa il tinem aici .
Tot mai multe device-uri au aplicatia de FB instalata by default si intra automat updatarile.
Cine vrea da like si poate distribui mai departe. Cele de azi sunt deja "distribuite"
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

doryan93

Utilizatorii forumurilor dedicate subiectelor de infrastructura au publicat o noua filmare din avion cu tronsoanele aflate in constructie ale autostrazii Orastie - Sibiu (82 km). Desi toate cele patru tronsoane aveau termene de finalizare pana la finele anului conform estimarilor date de autoritati, doar cateva par a putea fi cu adevarat terminate pana in decembrie. O mare noutate fata de filmarile precedente o reprezinta prezenta utilajelor ce ar urma inceapa constructia celui de-al doilea tunel de autostrada din Romania. Tunelul va fi realizat in capatul celei mai impresionante lucrari, viaductul de un kilometru de la Aciliu, locul unde constructorul italian Impregilo a acumulat cele mai mari intarzieri din cauza problemelor de teren.
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15773194-video-cum-arata-din-avion-autostrada-sibiu-orastie-urma-fie-deschisa-partial-anul-acesta.htm

Earthchild


courtesy to iuli

[...]


with slightly modifications, courtesy to dorum

Hmmm, parca lipseste ceva ?   :o ...  ???  ???  ???


dorum

prima poza e finalul lotului umb de la izvin :) :) :)
a doua poza e finalul lotului TS de la Sanovita :) :) :)

intr-adevar, lipseste ceva....mintea unora de sus :)

rocklee

mari multumiri pentru filmari...!!!  :)

davyl

Quote from: dorum on October 10, 2013, 04:18:36 PM
prima poza e finalul lotului umb de la izvin :) :) :)
a doua poza e finalul lotului TS de la Sanovita :) :) :)

intr-adevar, lipseste ceva....mintea unora de sus :)
Eu as zice ca lipseste lotul Izvin-Sanovita!  :lol:  :lol:
Vai de noi... Eu rad, dar nu e rasul meu, caci eram foarte interesat sa se faca acest lot si sa nu citesc despre toate miscarile de culise din ultima perioada (povestea cu Selena)...

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Goldmund

In primul rand tin sa multumesc celor care a facut posibil ultima filmare aeriana. E o mare bucurie sa vezi cum autostrada intre Deva si Sibiu prinde contur. O sa ma uit inca de cateva ori la filmul acesta! Cred ca pana la 1 decembrie a.c.  va fi gata intre Deva si Sebes cu ocolirea orasului pana la nodul rutier Cunta. Pacat ca nu mai incepe constructia  altor tronsoane noi de autostrada...Sa vedem. Inca o data felicitari pentru noile filmari!

davyl

Dintr-o sursa secreta din interiorul lui Tirena Scavi s-au aflat urmatoarele:

- lotul 1 Lugoj - Deva e aproape gata, dar CNADNR-ul se pare ca nu vrea sa-l preia decat impreuna cu bucata de A6 ce da in centura Lugojului, (posibil sa fie gata pana la sfarsitul anului, dacă le permite meteo);
- cei de la Tirena au depus cerere pentru o solutie tehnica si pentru o eventuală iesire temporară la Sanovita, n-au primit nici un raspuns - Deci CNADNR e de vina pentru lipsa iesiri temporare acolo...;
- se pare că lotul 2 TM - Lugoj o sa fie luat tot de ei, asteptau să fie chemati la semnarea contractului...

end of story... :)

dorum

#10828
DAAA...deci scenariul pentru lot2 TM-LUG (in opinia mea):

1. UMB descalificati
1'. UMB se judeca cu Selina
2. Selina castigatoare in prima faza
2'. CNADNR se codeste sa le dea contractul
3. Selina acuzata de mita
4. Selina descalificata
5. TS castigatigatoare de pe locul 3
6. 2 din celelalte 3 firme cu acelasi pret contesta
7. Se pare ca CNSC respinge contestatiile
8. TS semneaza contractul

Ionut

Quote from: dorum on October 10, 2013, 11:23:17 AM
IMPREGILO - infiorator!!!

:lol:

@Eurocopter: sa ne spui te rugam si cat a fost distractia si cati banuti raman. Pun eu apoi frumos evidenta. :cheers: