Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

SB76UFO

Vin si eu cu ceva precizari
Sibiu - Ocna Sibiului din albastru in verde (cel putin pana la A1, unde din cauza traficului greu s-a mai deteriorat)
Vestem - Avrig din galben in verde
"Prostia este eternă și invincibilă"

radudanutz

stie cineva a ramas drumul dintre sercaia si hoghiz la fel ca dupa razboi sau l-au mai reparat?

pasadia

Am inteles ca a mai fost reparat in interiorul localitatilor (Parau, Venetia de Jos, Comana) si atat.

CJ-ul local insista cu anuntul conform caruia foarte curand ar urma sa apara HG prin care drumul sa fie preluat de CNADNR si facut DN urmand sa fie reparat in urmatorii 2-3 ani.

SILVIUFG

Subscriu la ceea ce a scris Pasadia. Intr-adevar drumul a fost reparat in interiorul localitatilor. Restul e dezastru. Nu stiu daca sa ma bucure neparat clasarea drumului in DN. Mie nu-mi ofera nici un fel de garantie ca va fi reparat. DN 73A intre Sercaia si Rasnov era ft stricat anul trecut si nici urma de reparatii. Si arata asa cam de multisor nu doar de un an. Pacat de el pentru ca traverseaza o zona incredibil de frumoasa pe la Sinca Noua si Poiana Marului. Dar ma rog... conducand cu 40km/h poti cruta masina si admira peisajul.  :D Revenind la Sercaia -Hoghiz mai grav este ca si cealalta ruta de legatura intre DN1 si DN13 incepe sa arate cam la fel. Ma refer la DJ 104D + DJ 105A (Fagaras-Soars-Rupea).

user201

Că tot veni vorba de Șercaia - Hoghiz, astăzi am avut "plăcerea" de a parcurge o porțiune din el.
Intrarea din Șercaia e super, până unde se gată comuna, după aceea e dezastru:














user201






Doar în localitatea Părău drumul este nou și ok, după cum se vede mai jos:



Dar când aceasta se termină...

radudanutz

da, tks 2 all, se pare ca daca vrei sa mergi de la Sibiu la Rupea nu iti ramane decat sa ocolesti sau pe la Sighisoara sau pe la Brasov....

Sargon1806

Imi poate spune si mie cineva in ce stare se prezinta DN1A intre Crevedia si Ploiesti? Pe harta il vad trecut cu rosu, dar as vrea sa stiu daca se poate merge pe el decent (70-80 km/h) sau daca are cratere.

cricric

Quote from: radudanutz on April 08, 2014, 08:45:07 PM
da, tks 2 all, se pare ca daca vrei sa mergi de la Sibiu la Rupea nu iti ramane decat sa ocolesti sau pe la Sighisoara sau pe la Brasov....

Sau o iei pe Voila sau pe Fagaras, dar e proasta partea aia de DJ-uri ()

Sargon1806

Am uitat sa va zic ca am fost pe DN1A intre Crevedia si Ploiesti. In niciun caz nu e de rosu. Vazand pozele postate anterior de user201, imi dau seama cam ce inseamna drum de rosu. Merge linistit un galben. Sunt vreo doua portiuni de cate 100 de metri cu piatra cubica, dar in rest 80-100. In plus, pe anumite portiuni (mai spre Ploiesti) se reasfalta. Am si filmare facuta pe tot drumul, dar nu stiu cand o sa am timp sa o editez.

stelian222

 DN15B Tg.Neamt-Cristesti as zice ca nu e chiar de galben, ci mai degraba s-ar apropia de verde, oricum e undeva la mijloc. Se poate circula decent cu 90km/h.
Ca o comparatie, DN28A pe bucata Motca->aproape de Pascani e cu galben si are infinit mai multe plombe si denivelari.

DN28 Iasi-Albita este verde -> albastru(inclusiv marcaje) de la iesirea din Iasi(Coca-Cola) pana in localitatea Chicerea, aprox. 8km.  http://goo.gl/maps/CDDSF

De asemenea tot pe DN28 s-a replombat si bucata Dranceni-Gorban care e cu rosu pe harta, astfel incat acum e de un galben cu indulgenta(f f f multe plombe puse cam prost), se poate merge cu 50-60 http://goo.gl/maps/cLNe3
Insa nu ar trebui modificata harta pt. ca pana anul viitor redevine rosu ca in fiecare an.

vancouver

Am actualizat harta de pe prima pagina. O pun si aici:



Modificarile mai importante fata de versiunea anterioara (cele de care imi amintesc):
- DN17B facut rosu
- DN76 a intrat in reabilitare
- am trecut drumurile judetene 792A+793+708+707C ca alternativa la DN76. Sunt corecte culorile?
- DJ194C ca centura de ocolire Satu Mare prin nord
- DN5A partial galben, partial l-am scos complet, pentru ca lipseste...

Intrebari:
- stie cineva daca DN3 s-a reabilitat si intre Calarasi si Cobadin, ca sa-l trec si acolo de albastru?
- drumurile judetene dintre Viziru (jud. Braila) si DN2a au ramas cum sunt pe harta? sau zona rosie a mai fost reasfaltata?
- pe DN1 intre Cluj si Oradea se continua refacerea stratului de uzura si a marcajelor? La fel, intre Sebes si Cluj?
- DN15 Tg. Mures - Reghin este gata? Pot sa trec albastru? La fel DN15A spre Bistrita.
- DN28B a intrat cu adevarat in reabilitare? Inclusiv intre Tg. Frumos si Harlau

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Skynick

DN22 Baia - Babadag a intrat in reabilitare.

Schumy

Pe DN1 intre Sebes si Cluj situatia e cam asa:
-in Lancram se lucreaza la canalizare(cred) si strada e santier
-intre Lancram si intrarea in Alba Iulia s-a refacut stratul de uzura pe alocuri(nu cred ca se va reface complet)
-s-a inceput refacerea si pe centura Alba Iuliei la capatul dinspre nord(dupa giratoriu si pasajul peste cf)
-in rest situatia e la fel(avand in vedere uzura nu e de albastru)

radutm

Propun ca pe harta sa fie inclus tot traseul drumului judetean DJ 682, inclusiv portiunile cuprinse intre Sannicolau Mare si Beba Veche, la vest si Lipova - Birchis - Faget, la est.



Potrivit Google Maps, drumul ar avea in total 188 km! Cred ca este unul dintre cele mai lungi din tara. Pot sa spun ca intre Lipova si Bata este refacut nu demult, este excelent (verde sau chiar albastru, vezi foto).



Intre Bata si Birchis este mai vechi, dar destul de decent (galben).

Nu stiu cum este drumul intre Birchis si Faget, nu am mai fost pe acolo de multi ani, dar tin minte ca pe o portiune era din dale de beton.

In partea de vest, este cu verde pana la Cherestur, iar de acolo pana la intrarea in Beba Veche este cu galben.
cont inchis