Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

Pai atunci zic eu ca albastrul e un pic cam mult pentru acel tronson de drum.

phb2

Etat des routes - Mes appréciations

Date du parcours : Dimanche 04.08.2013 : De Nadlac à Sinaia.

DN7 Nadlac-Arad : route en bon état ( vert ).
Arad Nord : déception ; +/- 50 % acceptable ( jaune ), ensuite +/- 50% en mauvais état ( rouge ).
DN7 Arad-Lipova : route en +/- bon état ( vert ).
DN7 Lipova-Ilia : route excellente ( bleu ) mais sinueuse et sans fin ; dépassements toujours difficiles.
DN7 Ilia-Deva : route en bon état ( vert ), beaucoup de trafic.
A1 Deva-Orastie Est : en excellent état ( bleu ), bien dessinée, reposante. Chose étonnante, peu de trafic.
DN7 + DN1 Orastie Est-Sibiu Ouest : les bonnes surprises, 1 ) route maintenue en bon état ( vert ) malgré le trafic habituel + celui du chantier A1    2 ) circulation fluide y compris pendant la traversée de Sébes, aucun bouchon ni ralentissement, vitesse régulière.
A1 Sibiu Ouest à Sud : en excellent état, quelques glissières de sécurité à remplacer.
DN1 Sibiu Sud-Vestem : route en bon état ( vert ).
DN1 Vestem-Codlea : route en excellent état ( bleu ) sauf +/- 10km aux environs de Avrig ( jaune ) ou la modernisation n'est pas une réussite même si la couche d'usure est ( encore ) en bon état.
DN1 Codlea-Sinaia : route en bon état ( vert ).

Date du parcours : lundi 12.08.2013 : De Sinaia à Pietra Neamt.

DN1 Sinaia-Brasov : route en bon état ( vert ) mais surchargée ; 1hr10' pour parcourir 48 km. Qui a dit que la Roumanie n'a pas besoin d'autoroutes ?
DN11 Brasov-Bacau : route en bon état ( vert ) jusque entrée en Moldavie, acceptable ( jaune ) en Moldavie.
DN15 Bacau-Pietra Neamt : route en excellent état ( bleu ).
Pietra Neamt : cité agréable, bien modernisée et entretenue par l'administration municipale.

Date du parcours : mercredi 14.08.2013 : De Pietra Neamt à Oradea.

DN15 Pietra Neamt-Bicaz : route +/- acceptable ( jaune ).
DN12C Bicaz-Lacu Rosu : route "acceptable" ( pour ne pas décourager les touristes ) ; paysages sublimes, route à moderniser d'urgence.
DN12C Lacu Rosu-Gheorgheni : route +/- acceptable ( jaune ), à moderniser.
DN13B Gheorgheni-Praid : route de qualités inégales, vert ensuite jaune ensuite rouge.
D'une façon générale, les DN12C et 13B me laissent un très mauvais souvenir.
DN13A Praid-Baluseri : route en bon état ( vert ).
DN13 + DN15 Balauseri-Campia Turzii ; route en bon état ( vert ) mais trafic infernal. Le prolongement de la A3 n'est pas un luxe mais une nécessité.
Targu Mures : semble être une belle ville agréable à vivre.
A3 Campia Turzii-Gilau : enfin, voici l'autoroute ; en excellent état ( bleu ), bien dessinée, vitesse constante 130 km/hr sans problème. Etonnant 1) très peu de trafic 2 ) pas un seul parking 3 ) pas de station essence
DN1 Gilau-Oradea : route en bon état ( vert )

Conclusion : vitesse moyenne sur autoroute = 120 km/h, sur DN = 45 km/h. Sans commentaire

Zimox

#17
Drumul 2C intre Slobozia si Buzau este sub orice critica, nu.l recomand nimanui iar culoarea Galbena este prea mult! L.as retrograda la o treapta inferioara. (probat acum 1 sapt)
Autostrada A2 pe sensul Buc - CT in primi 15-20 km este acceptabil  - Galben *beton de pe timpul lui Ceausescu*-
!

vancouver

Quote from: Zimox on August 26, 2013, 07:46:49 PM
Drumul 2C intre Slobozia si Buzau este sub orice critica, nu.l recomand nimanui iar culoarea Galbena este prea mult! L.as retrograda la o treapta inferioara. (probat acum 1 sapt)
Autostrada A2 pe sensul Buc - CT in primi 15-20 km este acceptabil  - Galben *beton de pe timpul lui Ceausescu*-

Si eu am mers pe DN2C acum cativa ani si era de groaza - de fapt asa erau cele mai multe drumuri asfaltate in anii 80 si mediat dupa 1990. Adica nu sunt gropi, dar astfaltul este denivelat de asa natura incat nu se poate merge mai repede de 60-70 la ora, si oricum senzatia e groaznica. Insa altii au insistat ca totusi nu e chiar de rosu, asa ca il trecusem la galben. (motivand lipsa gropilor). Acum il trec din nou la rosu.

Autostrada A2 o sa o las totusi la verde, pentru ca se poate merge si cu 130-140 pe zona cu dale de beton, desi e mai neplacut. Adica mai neplacut decat pe zona asfaltata. Mergând pe zona de beton cu o viteza mai mica, senzatia e la fel de neplacuta.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

myid

Dupa ce aseara am preluat pe pagina de facebook harta realizata de tine cu ajutorul celorlalti colegi de forum : 
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=336614236475881&set=a.218546151616024.56190.218533228283983&type=1&theater

astazi si capital a preluat aceeasi harta, Sa mai ziceti ca nu avem vizibilitate . :P

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/infrastructura-romaniei-harta-calitatii-drumurilor-185851.html

Vancouver esti "vedeta"

weaz

#20
Doar un update daca se poate:

DN645 portiunea dintre DN65C si DN67B este bun(un verde i-as da eu) asfaltata de curand
DN67B portiunea dintre DN643 si DN65C este incredibil de prost (i-as da un foarte rosu)

Am mers pe ele saptamana trecuta si asa se prezentau atunci. Dar timpul se contracta cand e vorba de degradarea drumurilor noastre si cine stie azi cum mai sunt...

---------------------------------------------------------------
PS: A SE CITI POSTUL DE SUB ACESTA PENTRU CORECTURI!

vancouver

Quote from: weaz on August 27, 2013, 05:41:16 PM
Doar un update daca se poate:

1. DN645 portiunea dintre DN65C si DN67B este bun(un verde i-as da eu) asfaltata de curand
2. DN67B portiunea dintre DN643 si DN65C este incredibil de prost (i-as da un foarte rosu)

Am mers pe ele saptamana trecuta si asa se prezentau atunci. Dar timpul se contracta cand e vorba de degradarea drumurilor noastre si cine stie azi cum mai sunt...

Multumesc pentru informatii.
As aprecia si mai mult, daca ai fi foarte exact, ca sa nu existe confuzii (incercam sa fim profi' aici  ;) ).
1. Presupun ca te referi la DJ 643, pentru ca DN645 nu exista, iar DJ 645 nu atinge DN65C si nici nu e trecut pe harta.
2. Nu exista nici un DN cu 3 cifre. Exista doar cu 2 cifre si o litera. De aceea DN643 presupun ca e DJ643.

Ca sa fim siguri ca vorbim de acelasi lucru, aici un extras cu zona in cauza si modificarile cerute:




Cu ocazia asta si un preview asupra noi generatii a hartii, cu grafica imbunatatita (ca de obicei, click pe harta, si se face mai mare - zoom 200%).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

weaz

Imi cer scuze. Data viitoare voi fi mai atent.
Si multumesc mult, odata pentru ca am invatat ceva(nu exist DN cu 3 cifre) si in al doilea rand pentru ca sunt exact bucatile de drum la care voiam sa ma refer.
Eu unul o sa iau harta asta drept etalon pe unde ma voi mai duce de acum incolo prin tara.

dr4qul4

73C (ramnicu Valcea- curtea de arges) si 7C (curtea de arges -pitesti) poti sa il treci cu verde. se poate merge cu 90km/h . este un drum mult mai bun decat 65C si decat 67B de la maciuca la dragasani.
este chiar mai bun decat DN73 rucar-bran
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

MHN

#24
Quote from: dorinpoe on August 24, 2013, 10:04:32 PM
DN 76 intre Brad si Oradea este destul de prost, mai ales ca reabilitarea a fost sistata, putand fi marcat cu rosu. Exista doar portiuni de 500-2000m in zona orasului Stei unde nu exista gropi sau denivelari.
Am circulat si eu in acest weekend prin judetul Bihor si Arad.
1. DN76 intre Bratesti si Varfurile confirm ca se prezinta nasol spre foarte nasol.
Lucrarile de reabilitare dintre Lunca si Varfurile sunt sistate de mai mult de 1 an, cu toate ca doua portiuni de vreo 2-3 km sunt aproape finalizate, fara a avea marcaje insa.

Deci recomand schimbarea culorii din galben in rosu pe doua portiuni:
- in interiorul localitatii Lunca
- intre Cristiorul de Jos si Lazuri

2. DJ763 intre Sudrigiu si Padis se prezinta foarte bine (albastru), cu urmatoarele precizari:
- intre Sudrigiu si Pietroasa este pe 2 benzi, reabilitat cu vreo 2-3 ani in urma
- intre Pietroasa si Boga drumul este de aprox. 1,5 benzi, asfaltat recent, dotat cu parapete unde este necesar, insa nemarcat
- intre Boga si Padis este pe 2 benzi, asfaltat in ultimele luni, impecabil inca, desi cu declivitate mare pe portiuni

3. DJ764E intre Carpinet si Manastirea Izbuc (interes "turistic"), reabilitat in 2008, se prezinta binisor, de culoare verde.

Zimox

#25
DN 11 intre Onesti si Targu Secuiesc este cam asa:

Verde: Onesti - Oituz *pana la http://goo.gl/maps/TN5em *

Galben: Intre Oituz si Hanul Lina * http://goo.gl/maps/2gBPs * cam asta e portiunea. Precizez ca se lucreaza la intarirea malurilor si sunt 2 semafoare pe traseul din link.

Verde : Bretcu - Targu Secuiesc * atentie la trecerea peste calea ferata la intrare in Tg Secuiesc*

DN68A intre Sacamas si Centura Lugoj , vorbesc de acest traseu http://goo.gl/maps/3vf3r , eu il vad tot cu verde dar am fost anu trecut si prin curbelea alea pana la Faget erau niste cratere iar drumul nu era tocmai de verde, are cineva INFO actualizate de anu acesta? Multumesc
!

dr4qul4

DN21 intre slobozia si Iazu a fost reabilitat?

acum cateva luni, desi proaspat peticit, era tot de rosu. plin de gropi si mai ales in valuri.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Archi

Quote from: Zimox on August 28, 2013, 12:30:49 PM

DN68A intre Sacamas si Centura Lugoj , vorbesc de acest traseu http://goo.gl/maps/3vf3r , eu il vad tot cu verde dar am fost anu trecut si prin curbelea alea pana la Faget erau niste cratere iar drumul nu era tocmai de verde, are cineva INFO actualizate de anu acesta? Multumesc


Drumul a fost si este de verde

viossboss

Quote from: dr4qul4 on August 28, 2013, 01:20:32 PM
DN21 intre slobozia si Iazu a fost reabilitat?

acum cateva luni, desi proaspat peticit, era tot de rosu. plin de gropi si mai ales in valuri.
Luni am mers pe el de la Br.-Slobozia si retur si e de albastru - verde chiar daca mai sunt de trasat marcaje intre Iazu si Slobozia.
Vedem dupa ce trece iarna peste el cum se va prezenta.
Dream come through !
Once in a lifetime !

vancouver

#29
@Zimox

In general: Daca un tronson, gen Onesti-Tg. Secuiesc, este partial galben si partial verde, nu e nevoie sa trecem pe harta EXACT fiecare portiune. Ca atare consider suficient sa trecem jumatate cu verde si jumatate cu galben - egal acum care jumatate. Ideea este ca la planificarea unui traseu, soferul sa stie ca va avea zone galbene si zone verzi. Oricum nu va conta pentru el in ce ordine.

In esenta harta este SIMBOLICA. Culorile sunt simbolice si nu prea pot fi marcate particularitati mai mici de 15-20 km.

In cazul concret DN11 Onesti-Tg.S., am trecut acum: la capete cate un sfert cu verde, iar portiunea centrala (traversarea muntilor) cu galben.
Cat despre DN68A, in primavara gropile au fost astupate si toate parerile de anul acesta converg spre verde. Daca am inteles bine, o parte a fost chiar complet reasfaltata, parca in cursul anului trecut. Partea care era cea mai degradata.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.