Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionutz

Salutare, in urma unui drum prin vestul tarii de acum cateva zile, as avea cateva precizari de facut referitor la harta calitatii drumurilor.

Avand un drum de la Oradea la Deva, am evitat DN76 pe portiunea Oradea - Varfurile, datorita starii acestuia, si am ales sa merg ocolit pe ruta: Oradea - Les - Tinca - Beliu - Gurahont - Varfurile - Brad - Deva (DN 79 - DJ 792A - DN 79A - DN 76)

- Intersectie DN79 - Tinca - Drum foarte bun, marcaje, indicatoare - albastrul de pe harta e OK
- DJ 792A intre Tinca si limita judet BH/AR - Drumul dupa parerea mea ar trebui verde (Este neterminat, marcaje galbene provizorii, acostamente la care mai trebuie lucrat, nici stratul de uzura nu cred ca e aplicat peste tot, plus ca sunt utilaje ici colo)
- DJ 792A intre limita judet BH/AR si intersectie DN 79A - Verde dupa parerea mea. Am intalnit pe alocuri denivelari, chiar si cateva gropi, iar unele curbe destul de stranse, nu sunt semnalizate.

Mai departe, doar cateva precizari (drumurile corespund cu harta)

- DN 79A intre intersectie DJ 792A si Varfurile - este bun, reprezentarea pe harta e corecta.
- DN 76 intre Varfurile si Ionesti este sub orice critica, nu am mers cu mai mult de 40. Din pacate utilaje, muncitori - lipsesc cu desavarsire. Doar cateva balize directionale galben-rosii pe alocuri, pe margine.
- DN 76 intre Ionesti si Brad - impecabil, albastru de pe harta e corect.
- DN 76 Intre Brad si Soimus - Este aprope gata, marcajele sunt aplicate in proportie de aprox. 90-95 %, un singur semafor mai era, la intrare in Soimus. Se lucreaza in continuare la marcaje, la montarea de parapeti, indicatoare si butoni reflectorizanti.

In rest si celelalte drumuri pe care am circulat corespund cu harta, care este de mare ajutor :)


vancouver

@AlexAllex si @tividan:

DN11B - va rog sa va puneti de acord

Quote from: AlexAllex on May 21, 2017, 09:20:54 PM
DN11B Tg. Secuiesc - Cozmei are asfalt nou, marcaje noi pe toata suprafata, mai putin serpentinele. Singurul minus, benzile sunt cam inguste.
(video aici)

Quote from: tividan on July 31, 2017, 08:50:58 AM
DN 11B Cozmeni- Tg.Secuiesc e galben spre rosu. Zona cu serpentine e plina de petice si gropi mici cum gheata a intrat intre imbinari si a inceput sa sparga peticele, apoi in zona de Tg. Secuiesc unde s-a reabilitat de curand e un astfalt impecabil mai putin la vreo 4-5 podete unde s-a lasat foarte tare (mai adanc de 5 cm)

Anterior era verde cu ceva galben pe la mijloc.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Allex

Quote from: vancouver on September 24, 2017, 01:18:25 AM
@AlexAllex si @tividan:

DN11B - va rog sa va puneti de acord

...

Anterior era verde cu ceva galben pe la mijloc.

Era bine inainte verde (zona proaspat reabilitata, benzile prea inguste nu il face sa fie de albastru) si galben zona serpentinelor de langa Cozmeni - (erau ceva denivelari si plombari dar nu de speriat, gropi nu prea am vazut cand am trecut eu).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Jack

De ce apare DN 1P cu "roz - drum extrem de rau"? Am mers de cateva ori pe el, chiar saptamana trecuta ultima data, si este de galben.

vancouver

#1581
Harta noua:


(click pentru dimensiune maxima)
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

Si logurile cu modificarile fata de versiunea anterioara, cea din mai 2017:



Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

@cristi5: in primul post nu stiu daca am facut eu cumva ceva, de apare altfel decat trebuie legatura spre harta ta. Eu am modificat postarea cu cea mai mare grija, adica strict linkul cu poza mea, dar cand i-am dat "save" a aparut ce se vede acum....
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Ionut

Quote from: vancouver on September 27, 2017, 01:41:22 AM
@cristi5: in primul post nu stiu daca am facut eu cumva ceva, de apare altfel decat trebuie legatura spre harta ta. Eu am modificat postarea cu cea mai mare grija, adica strict linkul cu poza mea, dar cand i-am dat "save" a aparut ce se vede acum....

Acolo este cod HTML pus de mine ca sa apara harta OSM embedded in forum. Cand editezi tu, pentru ca nu ai drepturi sa folosesti cod HTML in forum, acel tag [html] dispare. Am reparat eu. :) Multumim de update!

rizzuh

Quote from: vancouver on September 27, 2017, 01:36:38 AM
Harta noua:

:notworthy:

Vezi ca in log, la DN6 ai spus ca acum trece de la rosu la galben, dar pe harta a ramas tot rosu ;)

gsimon

#1586
Drumul DN 2L a fost cumva Soveja - Lepsa a fost reabilitat cumva intr-o luna astfel incat sa ajunga de culoarea galben ?
L-am parcurs acum o luna si in afara faptului ca teoretic era "inchis circulatiei publice", consider ca de-abia este practicabil, fiind plin de sleauri facute de masini grele.

vancouver

#1587
Quote from: rizzuh on September 27, 2017, 01:08:42 PM
Vezi ca in log, la DN6 ai spus ca acum trece de la rosu la galben, dar pe harta a ramas tot rosu ;)

ups. Am modificat acum si in harta la mine, apare galben la urmatorul update. Multumesc pentru remarcarea greselii.


@gsimon: Soveja-Lepsa de fapt nu trebuie sa apara pe harta, dar l-am lasat f. subtire si punctat pentru mine. O sa-l fac rosu si o sa fac linia si mai subtire (grosime linie 0,25 in loc de 1,00, ca acum), ca sa nu se mai vada decat cand te uiti cu lupa.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Jack

DN 1P galben, DN 79B se decoperteaza si se reasfalteaza in totalitate, probabil va fi albastru dupa, deocamdata sunt pe la jumate cu decopertarile, si cam un sfert cu reasfaltarea, fara marcaje deocamdata.

gsimon

#1589
@vancouver in regula, parerea mea e ca ar fi de mov, dat fiind ca are extrem de multe gropi (foarte rar poti merge cu a 2-a), multe praguri la asfaltul care a mai ramas (am si dat cu scutul de la baia de ulei de 2 ori), plus ca exista 2 portiuni ingustate unde e rupt drumul. Dupa  o vreme ploioasa cred ca e de-abia practicabil. am si cateva poze in caz ca te-ar ajuta sa-ti faci o idee. Pe langa asta ar fi si aspectul legal, fiind drum inchis circulatiei publice. Iarasi, semnal la telefon canci, deci sa te fereasca sfantu sa ramai p-acolo !