News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

Sunt la capitolul actualizarea hartii.

Legat de DJ131 si DJ103E, poate ne poate ajuta cineva cu informatii. Din postarea lui mariuskl din 15.06.2017 rezulta ca de la Ocland la Baraolt si mai departe la Maierus drumul este reabilitat si in stare f. buna. De fapt dupa Baraolt spre Maierus chiar ca in palma, dar fara marcaje. Acum intrebarile mele ar fi:

1. Merita intr-adevar verde (in loc de galben) DJ131 de la Ocland la Baraolt. Si daca da, e valabil si pe restul DJ131 spre Sanpaul si Feliceni?
2. De la Baraolt spre Maierus combinatia 131+103E s-a marcat si putem pune albastru? Si reabilitarea este facuta si mai departe pe DJ103E spre DN13E (spre Feldioara)?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

#1516
Quote from: mariuskl on June 15, 2017, 03:29:47 PM
DN 74 Abrud - Zlatna - Alba Iulia - 95 % din drum e refacut, cu tot cu marcaje, se merge excelent. Am facut 77 km intr-o ora si 10 minute, cu tot cu serpentine, deci va puteti da seama de calitate (albastru)

Aici iarasi m-am blocat. Pe DN76 - un drum apropiat - ne chinuim de 10 ani sa facem o reabilitare si abia avem 30-40% de albastru, in schimb pe DN74 trecem asa brusc de la galben la albastru fara nici o reabilitare anuntata ? ? ?

Nu de alta dar din presa rezulta putin altceva: http://ziarulunirea.ro/liderul-alde-alba-despre-dn-74-si-75-avem-promisiunea-ministrului-transporturilor-ca-anul-viitor-se-vor-reabilita-si-moderniza-drumurile-din-apuseni-409952/

Citez:
QuoteStarea jalnică a anumitor sectoare de drum din judeţul Alba a fost motivul unei întrevederi dintre liderul ALDE Alba, Ioan Lazăr, preşedintele PSD Alba, Ioan Dârzu şi ministrul transporturilor, care a avut loc săptămâna aceasta la Bucureşti.

Drumurile aduse în discuţie de Lazăr sunt DN 74 pe ruta Alba Iulia-Arieşeni-Sălciua şi DN75 care face legătura între Câmpeni şi Turda. Drumurile sunt de groază. Există încă din 2008 un proiect de reabilitare şi modernizare a acestor drumuri care leagă Alba de Apuseni, dar care încă nu s-a concretizat şi nu s-a făcut nimic.

În urma discuţiilor purtate, cel târziu anul viitor ar urma ca reabilitarea acestor drumuri să fie proiectată şi bugetată.

,,Sper ca guvernarea ALDE-PSD să se ţină de cuvânt şi să ia în considerare un nou proiect de modernizare a acestui drum", spune liderul ALDE Alba.

,,Cum să dezvolţi turismul în judeţ când avem o staţiune frumoasă, staţiunea Arieşeni, o staţiune renumită, unde poţi să mergi doar cu carul cu boi?" a concluzionat Ioan Lazăr.

Cel mult stiu ca in zona Dealul Mare pe DN74 intre Zlatna si Abrud s-au mai facut refaceri de covor asfaltic in anul 2016. Dar e numai un amarat de strat singur singurel,pus peste ce a fost. Si numai in anumite locuri. Iata un filmulet:

https://www.youtube.com/watch?v=pSauidGCTzg

Concluzia mea cel putin: ramâne cum este, galben in general, si verde pe o zona spre Alba Iulia.


PS. Am vazut ulterior postarea lui pasadia despre DN74. Raman la concluzia mea. In esenta galben asta inseamna: un drum practicabil pe timp de zi, usor denivelat sau alternand bucati mai bune cu altele mai putin bune. Iar asfaltarile in strat subtire sunt foarte bine venite, dar ele in mod cert nu vor rezista mai mult de 2-3 ierni. La anul iar o sa avem gropi chiar pe zonele reasfaltate. Nu are rost sa facem ping-pong de culori. Daca se face cumva o reasfaltare cap coada si cu marcaje bune, atunci poate punem verde. Albastru in nici un caz. Este exact povestea pe care o avem si pe DN65 Craiova-Pitesti: reasfaltari, arata ca-n palma, lumea se mira de ce este galben. Apoi punem albastru, dupa 1 an gropi - lumea se mira de ce este albastru si cere degradare...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

Quote from: danyel79 on July 06, 2017, 11:29:27 AM
(...)  Waze nu m-a dus pe tot 701 şi apoi pe DJ 504 ca sa ma scoata aproape de Alexandria (drumul iese chiar înainte de podul de la intrarea in Alexandria care e inca in lucru) ci m-a scos de pe 701 in localitatea Gratia pe DJ611 inspre Videle.  DJ611 şi apoi DJ601 pana in Videle, iar apoi din sudul orasului Videle DJ503 care iese la Draganesti Vlasca in DN6 nu apar pe harta calitatii drumurilor dar eu as face sugestia sa fie puse pentru ca e alternativa cea mai buna faţa de a o lua pe DN61 si a iesi la Ghimpati in DN6. Pe DN61 de la Corbii Mari pana dupa localitatea Vadu Lat in drum spre Ghimpati sunt 29 de km de drum corect incadrat la rosu (cel putin asa erau acum 3 luni cand am fost pe acolo) care merita evitati.

Intre timp avem semnale ca si DN61 este mai bun (galben) - mai multe voci au spus asta. Ca atare nu cred ca este cazul sa complicam soferii pe diverse drumuri judetene. Nu mai vorbim ca si DJ504 este reabilitat si mai bun, deci alternativa la DN61 spre sud ar fi aceasta, mai simpla: 701+504.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

SILVIUFG

DN1F intre Acas si Satu Mare nu e galben deloc. Am mers ft bine. E albastru tot Zalau -Satu Mare. Miercuri pun si foto din segmentul galben.

pasadia

DN1F, Acas - Satu Mare, nu avea marcaje asta toamna cand am cerut retrogradarea LA galben. Am citit si eu intre timp ca ar fi fost marcata, deci poate deveni albastra.

In weekend am parcurs DN1A. Merita mult mai mult galben decat are acum, zona de langa baraj (Homoriciu - Suzana) fiind cam Rosie. Denivelari mari, alunecari, gropi, etc.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


atac29

Salut, daca tot se va actualiza harta cred ca ar fi bine sa se retrogradeze cu o clasa/treapta drumul DN67 portiunea dintre Tg-Jiu - Bengesti, deoarece se aplica strat de griblura (cica pentru intretinere) si sunt probleme mari, caci nu se lucreaza bine, si se merge incet, au fost zeci de parbrize sparte si derapaje in decor.

Informatii gasiti aici:
https://www.gorjtv.ro/2017/07/21/mare-atentie-daca-sunteti-la-volan-pe-dn-67-pericol-pentru-parbrize/

http://www.pandurul.ro/articol/pericol-pentru-parbrize-pe-dn-67_93190.html

http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/video-Soferii-parbrize-sparte-cauza-criblurii-protesteaza-vor-dea-judecata-cnair-1_598c6c045ab6550cb8e54789/index.html

danyel79

Legat de postarea ta, Vancouver, in legatura cu DN61, da, daca au asfaltat de la A1 pana la Clejani, chiar si fara marcaj,  atunci nu ar avea rost nici o varianta mai intortocheata pe DJ-uri - cel mai indicat ramane DN-ul pentru a iesi dinspre Gaesti spre Alexandria. O sa verific, e posibil spre sfarsitul lunii sa am drum pe acolo.

vancouver

Quote from: pasadia on August 21, 2017, 06:24:37 AM
In weekend am parcurs DN1A. Merita mult mai mult galben decat are acum, zona de langa baraj (Homoriciu - Suzana) fiind cam Rosie. Denivelari mari, alunecari, gropi, etc.

Da, sunt in curs de a face modificarile. Inclusiv DN1A galben in loc de verde. Poate doar primii kilometri de langa Brasov as putea sa-i las verde, ce zici?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

nirolf

#1523
DN7 între Pitești și Râmnicu Vâlcea mi se pare că e candidat pentru galben: acum 2 săptămâni avea:
- lucrări în mai multe locuri, destul de prost semnalizate pentru viteza cu care se circulă
- mai multe porțiuni de câțiva km fiecare reasfaltate dar fără nici un marcaj, inclusiv porțiuni 2+1
- porțiuni unde marcajul este șters
- câteva porțiuni scurte unde drumul s-a lăsat și nu se lucrează

Pentru cineva care nu cunoaște foarte bine drumul mi s-a părut destul de obositor noaptea, însă cine circulă mai des pe acolo poate să își dea cu părerea.

Subscriu la mesajul lui atac29 legat de DN67 - porțiunea de după Târgu Jiu nu are cum să fie albastră, cel mult verde, poate chiar galben.

Pe DN73 după Câmpulung sunt mai multe semafoare, drumul vechi era într-o stare proastă, roșu-galben aș zice (porțiunile reabilitare sunt puține deocamdată, fără marcaje).

pasadia

@vancouver: da, partea brasoveana (de fapt cam pana in Cheia) e destul de ok insa tot are o problema tipica - rotile tirurilor tind sa distruga interiorul curbelor, iar pe acest drum oricum lipsit de acostament partea interioara a mai tuturor curbelor e practic o groapa urata de tot. In imaginile din Street view situatia era buna la acel moment (2012) - acum insa asfaltul acela denivelat e cam lipsa...

Poate pare un detaliu minor, dar conteaza extrem de mult caci obliga tirurile sa reduca si mai mult viteza decat ar trebui si poate crea probleme serioase soferilor de autovehicule care se trezesc in viraj ca au trafic din fata si trebuie sa traga dreapta de volan intrand cu viteza in plin in groapa ce ar fi ocolit-o altfel. 

Daca ar fi existat un acostament decent situatia ar fi putut fi evitata...

iliutu

Saptamana aceasta am avut treaba prin Mehedinti. Asadar:

DJ606 Craiova - Vanju Mare - Gogosu este in intregime cel putin verde, asfalt foarte bun, dar cateodata foarte virajat (virajele foarte periculoase sunt semnalizate). De asemeni, se vad bine marcajele.
DJ671B poate fi upgradat la verde.
DN67, pe portiunea Brosteni - Tr. Severin, poate fi upgradat la verde (mai este o singura portiune cu probleme de 50m inainte de Malovat).
DN56B si DN 56C pot fi upgradate la verde, au fost reparate iar marcajele se vad bine (exceptie portiuni scurte unde s-a asfaltat recent, dar cred ca se vor marca si ele repede).

SILVIUFG

Vinerea trecuta am facut un drum Fagaras-Satu Mare. De Acas-Satu Mare am spus deja, e ft bun, dar vreau sa mai remarc un lucru chit ca nu va influenta harta noastra. Pe DN 1F inainte de Zalau la urcarea pe Meses era refacut asfaltul si marcaje ioc!! Nu stiu de cand a fost re-asfaltat acolo, nu stiu cat trebuie sa treaca de la asternea asfaltului si pana la marcaje dar stiu ca acolo e o situatie periculoasa. Sunt 3 benzi, normal cu 2 la urcare, dar eu urcand am stat pe marginea drumului si n-am depasit pe nimeni pentru ca era cam haos. Fiecare faceam cam cum il taia capul si nu am riscat.  ???

pasadia

Exact la fel s-a intamplat si pe Acasa - Satu Mare: eu am cerut sa fie galben pentru ca nu avea marcaje (plus ca atunci era in refacere). Cat priveste portiunea la care faci tu referire - er in lucru si in mai, cand am fost ultima oara pe acolo. E ciudat, dar asta e adevarul - avem asfalt bun dar fara marcaje nu merita nici macar verde. Si prea des marcajele sunt uitate.

nokia_6260

Nu stiu daca s-a mai postat. Am circulat acum cateva zile pe DN 2F Bacau - Vaslui si am fost placut surprins sa vad ca s-a reparat o buna parte din drum, aproximati 25 km, +-5%. Nu am mai circulat pe acolo de peste 2 ani, asa ca deja ma pregatisem de calvar.  Dupa parerea mea e de verde, asfaltul este fara denivelari plus marcaje pe mijloc si pe margini, inclusiv indicatoare pe alocuri noi.
Link aproximativ in google maps : https://www.google.de/maps/dir/46.6911349,27.1510362/46.6432104,27.367997/@46.6602455,27.1883363,12z/am=t/data=!3m1!4b1

Raducu Popa

Portiunea dintre Reghin si Cluj, care acum este cu rosu, as trece-o cu galben. E circulabila, gropi putine, se pare ca au peticit-o.