Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

#1305
Si o varianta "speciala" cu autostrazile in prim plan, toate cu albastru, iar DN-urile numai 15% transparent in fundal. De exemplu daca vreti sa va jucati si sa mai desenati alte autostrazi cu paint-ul  :D :


Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

pasadia

#1306
Pe ultima harta ar trebui sa le pui si pe alea in constructie (adica alea care au vazut deja macar un exacavator in ultimele 12 luni).

vancouver

Din pacate nu cred ca am timp sa ma ocup si de autostrazile in constructie. Sunt altii care au harti cu ceea este si ceea ce probabil va fi. Skynick parca avea o harta buna.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Quote from: vancouver on March 06, 2017, 10:43:59 PM
Si o varianta "speciala" cu autostrazile in prim plan, toate cu albastru

Mai, ce avansati sunt cu A3... in Ungaria !... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

strainu

@Vancouver, ai o versiune svg a hărții cu care te joci? Poți să ne-o dai și nouă?
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

ashbird

testat Traseul Brasov Timisoara pe autostrada plus 68A
DN1 Brasov-Sibiu calitate f buna, mici defecte aparute dupa deszapezire
A1 Sibiu Deva ok .. mai putin lotul Impreglio care are inca defecte majore + pe sensul Cunta-Saliste .. e o trambulina/groapa f periculoasa
De la Deva la Margina ; era noapte si ploua  (PLIN DE GROPI si Semnalizarea era inexistenta pe margine m-am luat dupa vegetatie ... (si Waze) si pe mijloc cand mai venea un tir ceva ma dadeam pe dreapta cat sa treaca... un sofer neexperimentat nu poate sa faca drumul in conditii dificile) am luat 3 gropi .. noroc ca la viteza mica.
de la Margina la Traian Vuia(nu era deschis lotul nou) .... calitate acceptabila
de la Traian Vuia spre iesirea de la Giarmata .. impecabil

am incercat si Lugoj  Timisoara DN6 prin Recas ---> impecabil
prin Buzias 592 la fel foarte ok si bine semnalizat.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

cristi5

Quote from: vancouver on March 06, 2017, 10:21:04 PM


Acum si pe OSM, vizibil maine-poimaine.

Cateva noutati de pe OSM (cu multumiri tuturor contributorilor!)

DJ105P Ucea de Sus-Arpasu de Sus -> verde (SILVIUFG)
http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=13/45.731/24.647
Stie cineva cum sunt Arpasu de Jos-Arpasu de Sus si Vistea de Jos-Vistea de Sus? sunt printre putinele fara culoare din zona...

DJ677 drum nou intre DN64 si DN67B (mhCoder)
http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=11/44.585/24.143

DJ201C, o alternativa la DN2-DN28 in zona Sabaoani -> galben (AlexAllex)
http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=12/47.016/26.949

Allex

Pe DJ201C, la iesirea din Adjudeni spre Rachiteni este o portiune de 200m de drum de pamant. Va rog sa nu o folositi ca alternativa intre DN2 si DN28 decat in caz de urgenta maxima (DN2 blocat).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

pasadia

Quote from: cristi5
Stie cineva cum sunt Arpasu de Jos-Arpasu de Sus si Vistea de Jos-Vistea de Sus?

Le ai pe Street View... asfalt, dar ingust si cam fara marcaje. Pentur nivelul lor de trafic e oarecum ok, le-as trece cu galben in regimul de culoare PUM.

rizzuh

A2 pana la Fundulea ar trebui rosu...: http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/autostrada-care-arata-ca-un-drum-de-tara-685759
Din ce vad in video, portiunea aceea este sub orice critica pentru o autostrada, nu se poate justifica galben avand in vedere ca si A1 este galben, care desi are multe portiuni cu gropi pe B1, nu sunt pe departe atat de dese si adanci.

A1 Saliste - Cunta verde, din cauza denivelarilor, mai ales ca o portiune are B2 inchisa: http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/comunicat-de-pres%C4%83-08032017-0

Pe DN73 Bran - Rasnov am fost astazi, este de rosu, parca mergi pe placile de beton de la linia de tramvai, la care mai adaugam petece peste petece, desigur tocite, gropi, lipsa marcaj pe axul drumului pe distante lungi, marcajele rezonatoare dinaintea curbelor periculoase au devenit gropi rezonatoare. Nu poate sa fie de galben, la fel ca DN73A, care este ingust, cu ceva gropi, dar bine marcat si rezonabil per total (este OK galben).

In cazul asta Rasnov - Cristian, care este mult mai rau decat atat (am ocolit prin Poiana ca sa nu-mi rup masina), cum se incadreaza? Roz? :D

vancouver

@rizzuh, numai la inceputul reportajului este zona Bucuresti - Fundulea. Zona in care reporterul opreste si ne arata gropile este DUPA FUNDULEA, adica intre Fundulea si Lehliu sau poate chiar intre Lehliu si Drajna. Aceasta din urma este zona cu cele mai mari probleme in fiecare an. Repet Lehliu-Drajna.

Zona Bucuresti - Fundulea este cea cu dale de beton, dar acolo nu avem gropi in asfalt si nici reparatii ale asfaltului, pentru ca nu exista asfalt, ci doar beton. Acolo este neplacut de mers din cauza rosturilor, care de la an la an se degradeaza si ele mai tare, apropiindu-se uneori de ideea de groapa, in loc de rost.


Foarte important: nu modific culoarea ca urmare a unui reportaj de la TV. Numai si numai daca cineva a mers pe acolo si ne spune experienta lui. Inclusiv in reportaj se vad masinile mergand repede si nu vad cazuri de masina cu pana, deci nu exista certitudinea ca este asa rau. Sunt amestecate imagini din 2016 cu imagini din 2017. Plus presa exagereaza.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Io

Am facut saptamina trecuta DN7A intre Brezoi si Obarsia Lotrului. In afara de 3 zone scurte reabilitate in 2015/2016 (fara marcaje si parapeti) si de un pod de 50m in zona Malaia refacut bine (inclusiv parapeti si marcaje) drumul ramine in culorile de pe harta. Cei care au venit dinspre Petrosani spre Ob. Lotrului mi-au confirmat starea execrabila a respectivei portiuni.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

Sorinus

Portiunea Bucuresti-Fundulea din A2, mai ales sensul Cta-Bucuresti, poate fi trecuta chiar de rosu. Daca pana anul trecut dupa iarna apareau crapaturi mai mari sau mai mici la imbinarea dalelor de beton, mai nou arata de parca structura cedeaza cu totul, gropile fiind mai mari si mai adanci. De asemenea, exista bucati de beton care au sarit si zac in general pe marginea benzii intai. Destul de mari ca, daca le iei la peste 100 la ora, sa cauzeze probleme.

vancouver

Cu ce viteza ai circulat pe Bucuresti - Fundulea. Cu ce viteza merg cei mai multi pe acolo?

As zice asa:
sub 100 => rosu
peste 100 => galben

Daca unii soferi circula cu mai putin de 100, atunci asta obliga camionagii sa-i depaseasca. Sau, mai grav, unii vor circula exclusiv pe banda 2 cu viteza mai mica si nu se vor da la o parte pe banda 1, fiind prea stricata, ceea ce duce la nervi si conflicte. Atunci pun rosu.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.