Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Acum cu telecabina. Ieri la 1400 era zapada in Sinaia (15-20 cm), pe DJ nu cred ca intra careva sa curete... Dar cel mai bine e sa intrebi cand ajungi.

infraAdi_ro

Am si eu niste update cu calitatea drumurilor din tara.
Luni am calatorit pe urmatoarele drumuri:

Simleu Silvaniei-Sarmasag(DJ 108F) - albastru,asfaltat anul acesta,marcaje,indicatoare
Zalau-Acas -albastru
Acas-Satu Mare -verde (se lucra la Beltiug la frezare ,Satu Mare- Beltiug e asfaltat dar lipsesc marcajele)
Satu Mare-Apa (DN 19 F-intersectie cu DN 1C) - albastru
Botiz-Odoreu(DC 194C)- violet(sunt niste cratere ca a trebuit sa ma intorc)
Barsana-Sacel(DJ 186) -galben spre violet(e foarte denivelat,peticit si o rasarit si cateva gropi pe margine,e mai rau ca Salva-Sacel)

De 2-3 saptamani un prieten mi-a zis despre

Botosani-Saveni (DN29) - rosu
Flamanzi - Harlau(DN 28B) - galben(denivelat si peticit)
Romania are un viitor doar daca are prezent!

olea10

multumesc pentru raspunsul rapid si ajutor.


dr4qul4

DJ713 cred ca e deja inchis! Cum da zapada il inchid pentru ca e extrem de periculos in partea de sus.
Am patit-o anul trecut. In Sinaia era soare si nici un pic de zapada, iar pe DJ713 era gheata de fugea masina cum vroia ea. Am urcat pe DJ714 si am coborat doar pe DJ713, dar vreo 3 km (parcursi in 20-30 min) am regretat ca nu m-am intors tot pe 714.
Ma uitam doar la parapet si ma gandeam ca trebuie sa tina ca era nou (si complet)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

staude6

Quote from: euromau on October 25, 2016, 10:24:41 AM

Satu Mare-Apa (DN 19 F-intersectie cu DN 1C) - albastru
[...]
Barsana-Sacel(DJ 186) -galben spre violet(e foarte denivelat,peticit si o rasarit si cateva gropi pe margine,e mai rau ca Salva-Sacel)


Salutare,

DN19F Satu Mare - Apa / eu spun ca e ok sa ramana VERDE. au aparut destul de multe denivelari in ultimul timp. se vede ca nu s-a lucrat aproape deloc la structura drumului, practic doar s-a turnat niste asfalt..

DJ186 Vadu Izei - Sacel / ROSU


vancouver

#1145
DN19F este un fost judetean, adus la nivel de DN (ca scurtatura si alternativa la DN19), dar reabilitarea nu este la acelasi nivel ca pe DN-urile principale. Ca atare ramâne verde, asa cum spune staude6.

DJ186 am fost acum 2 ani pe el. Intr-adevar f. neplacut, fiind denivelat si asfalt uscat, crapat. Sincer nu l-as face rosu, dar daca 2 spun acelasi lucru si dat fiind ca intre timp mai avem si culoarea violet pt. drumuri si mai rele, ... rezulta: rosu. Totusi, pentru turism merita parcurs. Unu la mana pentru manastirea Barsana si doi la mana pentru portile si satele maramuresene traditionale. Pe DN18 nu am vazut porti traditionale, dar pe DJ186 sunt destule. Poate ca ar trebuie declarate monument cultural, pentru a nu fi disturse. Eventual cei care construiesc altele noi in acelasi stil sa primeasca o subventie, daca respecta anumite criterii. De asemenea de-a lungul DJ186 ar trebui interzis sa se construiasca obiecte mai inalte de P+2. (h max constructie = 10 metri), evident cu exceptia bisericilor din lemn. Bine, ar trebui sa discutam la turism despre asta.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

#1146
Varianta noua de harta:





Si logul modificarilor:


linia galbena reprezinta momentul publicarii variantei anterioare de harta.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

danyel79

   O mica rectificare - s-a modificat harta pe o parte a centurii Targoviste in galben. Este vorba de portiunea de harta ce pleaca de la DN71 si se uneste   cu DN72, pe partea dreapta dacă ne uitam pe hartă cu punctele cardinale normal situate. Aceea este insa verde - ca stradă din Targoviste (se poate compara cu googlemaps) este Calea Ialomitei. Galben este portiunea care uneste DN72 cu DN71 prin stanga (am indicat strada - Petru Cercel).

vancouver

danyel79, am inteles acum. Mai exact, plecand de la DN71 Targoviste-Baldana spre vest, adica in sensul acelor de ceasornic, legatura pana la DN72 Targoviste-Gaiesti. Aceea trebuie galben.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

north

@vancouver: Acâș - Satu Mare nu este în reabilitare, au loc doar lucrări de întreținere periodică. Chiar dacă la un tratament / covor se întâmplă să rămână drumul nemarcat săptămâni, nu cred că trebuie trecut drept în reabilitare. Adică din hartă ar rezulta că situațiile sunt similare pentru, de exemplu, Acâș - Satu Mare și Ștei - Beiuș, ceea ce nu este deloc cazul.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

vancouver

Ok north, am inteles. Atunci pun galben din motiv de lipsa marcaje si astept finalizarea lucrarilor ca sa pun albastru.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

stelian222

Quote from: R@du on October 22, 2016, 07:19:50 PM
Pe DN15D Vaslui Roman, de la Negresti si pana la limita cu judetul Neamt e de verde..astfalt proaspat + marcaje.

Stii cumva cand s-au realizat lucrarile? circuli frecvent prin zona?

ddfab

pentru DN73B, portiunea dintre Cristian si Ghimbav. am fost acum cateva zile pe el, se merge ok. cred ca a primit ceva mix de criblura cu bitum, era destul de zgomotos, dar se circula foarte bine la 80-90 km/h. marcajele nu prea sunt, dar I-as da un verde. daca mai trece cineva prin zona poate spune ceva mai mult despre marcaje. daca lipsa marcajelor l-ar retrograda, ar fi de galben, dar nu e de rosu.

comisarul

DN73B a fost "reabilitat" cu x 2 straturi de bitum+pietris, este la fel de varza si denivelat, doar ca s-au mai astupat gaurile si s-au trasat marcaje, poate fi galben . Cred ca primavera va fi la loc !

olea10

#1154
update drumuri 2.11.2016
-Tarnaveni-Medias - asfalt nou pe toata portiunea dintre Tarnaveni si limita jud Sibiu. Dar nemarcat. (Albastru fara marcaje, parapeti?).
-Iernut - Tarnaveni e carpit rau, ramane galben
-Sinaia - Targoviste, intre Sinaia si intersectia DJ713, peticit, cu portiuni de asfalt nou, dar nemarcat. (galben, nicidecum rosu). Baietii de la Dacia testau noul renault Scenic, ne-am dat la intrecere pe curbe fara voie pentru ca m-au prins intre ei. Erau vre-o 6-8 masini. (stateau al naibii de bine pe drum) :lol:
-DJ713 - perfect pana unde este asfalt.Eu am prins fara zapada. Se montau parapeti pe ultimii 7km.
-Zarnesti -Sinca Veche, intre Zarnesti si Intersectie Paltin, e galben indulgent, dar dupa Paltin e plin de denivelari si gropi + bucati frezate. banuiesc ca vor sa-l plombeze. (sugerez rosu pe aceasta bucata, sau schimbat Sinca Veche - DN1 din rosu in galben, e aceasi calitate.)
- Decea, DN rutat, se circula pe sub pod in ambele sensuri, nu mai este semafor.
- Intre Huedin si Ciucea avem covor asfaltic nou, dar fara marcaje. Noaptea pe ploaie iti vine sa-ti bagi degetele in ochi. Macar stalpisorii fosforescenti de pe margine daca i-ar curata.
@Vancuvero, spor la modificari. Si multumim pt efort.

Drumuri bune tuturor.