Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

Rosu plin se face ceea ce ne arati in poze. Daca ai fost obligat sa reduci viteza la 60 la ora e grav pentru un DN. In plus ai mers ziua, pe vreme buna, cum arata pozele. Daca ploua apa umple gropile si lucrurile se complica. Iar noaptea presupun ca este o aventura.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

alexcrist

Cum crezi. Îmi mențin părerea că roșu e cam drastic pentru niște gropi ce pot fi ocolite fără să ieși de pe banda ta, dacă te uiți după ele - sunt adânci, dar mici ca suprafață și nu foarte dese. În niciun caz nu se compară cu DJ 282B, de exemplu (de la Flămânzi până la limita de județ cu Iașul, porțiunea marcată cu roșu acum) unde ai gropi cât jumătate de stradă, și chiar vreo 3 zone de câte 1-200m de pietriș.

Nu l-aș cataloga nici pe departe mai rău decât 15B (între Pluton și Petru Vodă, pe toată partea de pădure/serpentine, unde chiar sunt gropi și crăpături în asfalt perpendiculare pe calea de rulare), sau DN15 (Poiana Largului-Bicaz, unde nu sunt efectiv gropi, dar e foarte denivelat asfaltul), ambele galbene.

Acel 60 e subiectiv. A doua zi a trecut un coleg prin aceeași zonă, și zicea că mergea lejer cu 90. :) Poate își mai dă cineva din zonă cu părerea.

Oricum, decizia e a voastră. :)

dr4qul4

Nu stiu daca ar tb sa fie chiar rosu. O fi el DN, dar e un drum de munte si 60 km/h e cam mult pt asemenea viraje.
Din pacate, majoritatea drumurilor montane de la noi cam asa arata.
Poate cineva il vede de Rosu si il evita, ceea ce implica un ocol semnificativ pe drumuri la fel de proaste.

Conteaza si cat de lunga e portiuna cu gropi, si mai ales daca avem gropi pe mijloc sau doar pe margini.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

BIGRED1984

Salut,
Pe langa reabilitarea din Teleorman a DN6, @salman rushdie, poate ar fi ok sa puneti pe harta si bac-ul de la Zimnicea, daca tot exista in legenda posibilitatea (bulina roz).
Ca idee, este un ferry, http://www.ferry.bg/ferry_ro.php , care leaga Zimnicea de Svishtov (momentan nu apare pe harta mare de pe prima pagina a topicului.)

Dan74

Confirm culoarea verde de pe DN19A-DN1F pe portiunea Satu Mare - Sarmasag (pana acolo am fost eu), dar dupa cum se prezinta drumul cred ca asa este si pana la Hereclean. Mentionez ca pana la Ardud sunt mici denivelari pe margine care nu fac nici un fel de probleme.

vancouver

#875
Harta actualizata:

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

leutzumik



DJ 792A de la Les spre Tinca, a fost finalizat, s-a turnat stratul de uzură, s-au montat indicatoarele, acuma se lucreaza doar la santuri.
Propun trecerea la culoarea albastra.

Continuarea DJ 792A de la Tinca spre Beliu este in reabilitare, fiind turnate un strat sau doua de asfalt pe ambele sau cate o banda de circulatie.


#andrei

#878
^
Am fost in weekend pe acolo, Rachitele - Ic Ponor este foarte bun. La fel si Padis - Boga - Pietroasa. Intre Ic Ponor si Padis mai este insa o bucata de vreo 10km de drum neasfaltat foarte rau.

csebi24

#879
Cam cat de rea e portiunea de 10KM? Merita sa iti bagi masina pe acolo sau mai bine mergi pe drumul de la Oradea care este impecabil? Pacat ca aia 10KM sunt in judetul BH si nu cred ca se vor putea face curand.

florin74

S-a terminat de asfaltat bucata din DN64 din orasul Dragasani care era praf. (cea de la intrare dinspre Slatina)
Lac Vidraru- Curtea de Arges. Parca nu e drumul de rosu, mai degraba de galben.

Io

#881
Quote from: csebi24 on July 04, 2016, 01:44:44 PM
Cam cat de rea e portiunea de 10KM?

In urmatorii 2.5 km dupa ce se termina asfaltul in Padis sint 2 trepte de cel putin 30cm pe care cu o masina normala nu le poti face fara s-o lovesti sau sa rupi ceva pe jos. Poate daca pui niste lemne. Mai catre Ic nu am fost.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

NGC

Quote from: #andrei on June 30, 2016, 11:15:26 PM
Intre Ic Ponor si Padis mai este insa o bucata de vreo 10km de drum neasfaltat foarte rau.

Quote from: csebi24 on July 04, 2016, 01:44:44 PM
Pacat ca aia 10KM sunt in judetul BH si nu cred ca se vor putea face curand.

Sunt deja prevazuti a fi modernizati, cu prioritate ridicata. ;)

csebi24

Quote from: NGC20 on July 05, 2016, 11:52:21 PM
Sunt deja prevazuti a fi modernizati, cu prioritate ridicata. ;)

Super, o veste foarte buna pentru Clujeni. Ai idea de un termen de incepere al lucrarilor?

NGC

^^^ Nu.
Deocamdata sunt doar ceva etape pregatitoare.