Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

Pozele postate de mine mai sus sunt de pe DN19B Suplacu de Barcau - Marghita - Sacueni. Din punctul meu de vedere ar trebui sa fie rosu, dar nu putem face tot drumul cu rosu pentru ca in unele locuri e bunicel. Propunerea mea: rosu in zona localitatii Suplacu de Barcau, si mai 2 zone scurte rosii intre Suplacu si Marghita si intre Marghita si Sacueni (adica lasat drumul galben ca acum, dar facuta si o mica dunga rosie pentru a sti ca calitatea este alternanta).

O alta remarca: DN19A Satu Mare - Zalau e ok, dar nu e chiar de albastru pentru ca are destule petice pe unele portiuni. Propun culoarea verde.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

igorashu

Am fost în weekend până la Sarmizegetusa Regia şi DJ 705A e verde. Am mers apoi pe DJ 705J şi DJ 668A până în Călan ca să ajung mai repede înspre Haţeg şi Ulpia Traiana Sarmizegetusa. La fel de bune si astea.
Felicitări pentru hartă - din păcate, am avut ocazia să testez şi porţiunile roşii.

ashbird

Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

mihail75

excelenta harta, felicitari! De mult ma gindeam la ceva asemanator (de altfel am si incurajat topic pe acest subiect pe un forum dedicat unei populare marci de la noi  :-[), asa ca m-am gindit sa contribui si eu cu cateva informatii:

DN2M, Focsani-Odobesti-Andreiasu poate fi trecut lejer cu verde, a fost reasfaltat recent.
DN2N, prin Dumitresti pina la Jitia, la fel, am fost acum o luna, reasfaltat, merge cu verde.
DN15D, sector Vaslui-Podeni poate fi cu totul cu galben, a fost peticit.
DN24D, merge pus alternativ fara probleme, cind cu galben, cind cu rosu, pentru ca are si zone asfaltate bine si zone cu gropi serioase.

vancouver

Pe prima pagina gasiti harta noua, cu modificarile pana la 26.10.2013.
Pun link si aici: http://img197.imageshack.us/img197/501/xe1l.png
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

weaz

DN65 Bucata intre Bals si Slatina este in renovare, cam 3/4 din el a fost resfaltat si este la calitate excelenta
Saptamana trecuta noaptea a fost oribil pe bucata aia, nu era deloc marcata, asfalt proaspat negru ca smoala, masini pe contrasens, nici nu iti dadeai seama daca mai esti pe drum.
Saptamana viitoare va anunt cum a mai progresat

vancouver

^^ Aceasta este o mare problema a reabilitarilor: lipsa marcajelor provizorii. Autoritatile române pur si simplu nu cunosc problema (din birou de la București nu se vede) si inca nu exista organizatii ale automobiliștilor care sa faca scandal pe tema asta. Nici macar pentru presă viata oamenilor nu contează - așa că de ce să scriem un articol despre niște pericole teoretice (în primul rând ar trebui ca ziariștii să înțeleagă ce este acela un "pericol teoretic"). Iar dacă practic se întâmplă ceva - evident șoferul e vinovat că nu a mers cu 10km/h in zona lucrarilor - de ce să se grăbască, in ritmul ăsta ajunge în 20 de ore de la București la Craiova.  :(
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dr4qul4

dn73A predeal-rasnov, recenr asfaltat, nici macar un marcaj.
saptamana trecuta am trecut pe acolo noaptea. am stat in spatele unui camion care mergea cu 10-40km/h vreo 10 minute pentru ca nu vedeam deloc drumul. serpentinele acelea probabil le cunoasteti, se coboara in zig-zag dar s-ar putea depasi pe unele portiuni (nu aveam nevoie decat de 50 m imediat dupa un ac de par cat el aproape oprea).
ca sa fie si mai periculos au latit putin drumul (lucru bun) asfaltand pana la iarba/frunze, astfel ca nici pietrisul acela ceva mai deschis la culoare nu mai e. Asadar bezna totala.

trec de camion, si dupa nici un km dau de un camion cu lemne.....noroc ca drumul intra in linie dreapta si iese din padure.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

davyl

Quote from: weaz on October 26, 2013, 04:41:37 PM
DN65 Bucata intre Bals si Slatina este in renovare, cam 3/4 din el a fost resfaltat si este la calitate excelenta
Saptamana trecuta noaptea a fost oribil pe bucata aia, nu era deloc marcata, asfalt proaspat negru ca smoala, masini pe contrasens, nici nu iti dadeai seama daca mai esti pe drum.
Saptamana viitoare va anunt cum a mai progresat
Multumim mut de update, weaz! Te asteptam cu vesti noi!

Stii cumva daca au inceput lucrarile si la podul peste Olt de langa Slatina? Parca aveau in proiect sa lucreze si acolo...

Danny550394

Nu inteleg de ce portiunea DN1 Avrig- Sens Giratoriu Vestem este galbena. Trebuie cel putin verde.
Sens Giratoriu Vestem-Centura Sibiului este albastru. Drumul este asfaltat si marcat proaspat de 2 saptamani. Nu stiu daca spre Talmaciu sa asfaltat.

La fel DN1 Turda-Cluj se asfalta acum o luna si era finalizat pana la Martinesti.

dr4qul4

Quote from: davyl on October 29, 2013, 03:04:51 PM

Stii cumva daca au inceput lucrarile si la podul peste Olt de langa Slatina? Parca aveau in proiect sa lucreze si acolo...
iti pot spune eu ca acum 1 luna era circulatia deviata (nu se trecea pe pod), dar daca s-au si apucat nu stiu.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Zimox

#71
Se ridica restrictiile pe DN 66 intre Petrosani si TG. Jiu pana in primavar...atentie la Drum...si Drum bun
Completare: Cine a dat nota 8 la DN66 intre Deva/Simeria - Petrosani inseamna ca are casa in mijlocul autostrazii, drumul ala e de 10-11, marcaje, semnalizari, carosabil impecabil
!

florin74

Quote from: Danny550394 on October 31, 2013, 12:29:09 PM
Nu inteleg de ce portiunea DN1 Avrig- Sens Giratoriu Vestem este galbena. Trebuie cel putin verde.
Sens Giratoriu Vestem-Centura Sibiului este albastru. Drumul este asfaltat si marcat proaspat de 2 saptamani. Nu stiu daca spre Talmaciu sa asfaltat.

La fel DN1 Turda-Cluj se asfalta acum o luna si era finalizat pana la Martinesti.

Finalizat + marcaje pana in varful Feleacului.

vancouver

^^ am trecut cu albastru Turda - Cluj, o sa apara la urmatorul update.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

weaz

Am facut iar drumul Bucuresti - Craiova si retur. O sa postez aici cateva chestii observate pe drum chiar daca pentru unele locul lor e in alta parte.
0. Am observat o grada de fisuri longitudinale sau diagonale pe carosabilul DN65. Erau destul de lungi si in special in zona dealurilor. Ce ma ingrijoreaza este ca din experianta(ce am mai vazut prin judetul Valcea, binecuvantat cu multe dealuri si drumuri in paragina), daca nu se are grija de deal in sine e suficienta o seara sa fuga jumatate din drum.
1. DN65 bucata dintre Slatina si Bals - din 26 Octombrie cand am posta ultima oara statusul nici pana azi nu au facut marcajele. Nici nu mai stiu ce merita sincer, ca sunt prosti, ca sunt nesimtiti, ca sunt pasibili in ochii mei de un proces si de pedepse. As fi zis ca e de albastru, dar nu este chiar asa fin pus, o bucata fix peste un deal mare nu a fost deloc refacuta si desigur marcajele.
2. DN65C(de la craiova pana la intersectia cu DN67B) au incercat pe alocuri sa il peticeasca. Drumul a fost din dale si au pus pe unele locuri asfalt. Numai ca din nou au cam gresit si din economie au facut pisica praf. Este aproape la fel de prost ca inainte.
3. Se lucra in continuare la noua centura a Craiovei, cea de sud. Nu prea se vedeau progrese din DN65 si nici stalpul din mijlocul viitoarei centuri. Parerea mea este ca nu vor termina bucata respectiva dintre DN65 di DN6 pana la finalul anului.

PS. Ai deptate vancouver. Din cate stiu legea e clara, in codul rutier zice ca cel care are grija de drum trebuie sa il marcheze altfel e pasibil de pedeapsa. Numai ca degeaba suni la politie sa le zici. Atitudinea ar trebuie sa fie alta numai ca stiu foarte bine cum se poate intoarce impotriva ta cum vin se uita la tine si pleaca eventual te amendeaza pe tine pentru ca ai abuzat de 112.