Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

grig73

Daca s-ar misca si CNADR-ul ca tine poate am avea si noi drumuri de calitate in Romania  :)

vancouver

Pe prima pagina gasiti harta actualizata la 13.09.2013.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

patratel_ro

Eu propun DN68A Lugoj Deva mai precis bucata Faget-Ilia sa fie cu galben.

frunzaverde

Quote from: patratel_ro on September 18, 2013, 12:50:19 PM
Eu propun DN68A Lugoj Deva mai precis bucata Faget-Ilia sa fie cu galben.

De ce? Stiu ca in 2012-2013 au reparat bucatile care chiar aveau probleme (Cosava - Margina si Dobra - Ilia). Si in rest drumul arata foarte bine.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dorum

foarte bine e prea mult spus...dar dupa standardele stabilite parca totusi nu e de galben...

hentz

Cine ma ajuta?
Eu nu folosesc si in consecinta nu stiu ce sa raspun unui prieten care vrea harta Garmin pentru Romania.Un link de unde se poate da jos ar fii foarte util.
Multumesc!

iuli

Quote from: bogdymol on September 02, 2013, 11:19:48 AM
Vad ca ai inclus pe harta si DJ791 de langa Arad. Ideal ar fi sa cuprinzi pe harta si DJ709 Arad-Siria-Pancota-Seleus pentru ca este cel mai circulat DJ din jud. Arad si are un trafic comparat cu un DN. Din pacate starea lui este precara si necesita reparatii, asa ca pe harta ar trebui colorat cu rosu (portiunea Arad-Horia) si cu galben (Horia-Siria-Pancota-Santana).

La fel poate fi pus și Şiria și Arad.

În schimb între Șiria și Păuliş e proaspăt reabilitat și e impecabil.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Quote from: bogdymol on September 02, 2013, 02:42:55 PM
^ Dar doar bucata din jud. Timis. Cea din Arad am auzit ca e cam praf (n-am fost pe acolo, doar din auzite).

Cum intri în județul Arad drumul e praf cam 10 km iar apoi e doar jalnic.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

NordKapp

DN14B intre Blaj si Copsa Mica trebuie retrogradat de la drum acceptabil la drum rau   :(

patratel_ro

Quote from: frunzaverde on September 18, 2013, 01:03:50 PM

De ce? Stiu ca in 2012-2013 au reparat bucatile care chiar aveau probleme (Cosava - Margina si Dobra - Ilia). Si in rest drumul arata foarte bine.
Da e reparat, dar sunt zone destul de denivelate (petecite) fara gauri care se simt la o masina cu calea de rulare mai rigida, adica nu poti merge mai mult de 80km/h pe unele portiuni "drepte" .. comparativ de ex cu arad-deva

bogdymol

Eu nu-s hotarat, asa ca va intreb pe voi: un drum care arata ca in pozele de mai jos ce culoare ar trebui sa aiba pe harta noastra?











Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

@drian

^^^ Pozele sunt facute pe DN 792A pe langa Husasau de Tinca?

Revenind la topic, DN 182B intre Somcuta Mare si Baia Mare este un galben, iar DN 182C intre 182B si 18B este putin mai prost. Deci ambele sectoare sunt galbene
Pasul Gutai a fost peticit, dar in cateva luni ajunge din nou rosu, asa ca nu merita efortul de a-l ingalbeni.


vancouver

Multumesc @drian.
Mentiuni:
- 182B si 182C sunt drumuri judetene (DJ), nu nationale (DN). Ca regula generala, nici un drum national nu are 3 cifre, cel mult 2 cifre si o litera (de ex. DN 18 sau DN 1C sau DN 18B). Orice drum cu 3 numere este deci judetean (ex. DJ 182B sau DJ 184).
- ai cumva informatii si despre DN1C Baia Mare - Satu Mare. S-a finalizat reabilitarea, incl. marcaje sau mai e de lucru?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

@drian

Da, DJ sunt, am luat-o razna eu  :-[
Am fost la Satu Mare acum o saptamana jumate si inca se lucra. Nu au terminat nici cu stratul de uzura peste tot, de marcaje nici nu imi amintesc sa fi vazut. Dar macar se lucra in cateva puncte ramase in urma.

vancouver

#59
Quote from: bogdymol on September 24, 2013, 09:45:37 PM
Eu nu-s hotarat, asa ca va intreb pe voi: un drum care arata ca in pozele de mai jos ce culoare ar trebui sa aiba pe harta noastra?

Prezenta unor gropi asa de mari descalifica drumul si-l face de rosu. Chiar daca poate pe kilometri intregi este impecabil, in ansamblu e de rosu, fiind de evitat cu orice pret. Desigur, nu vorbim de o singura groapa izolata.

Oricum, totul e subiectiv. Culoarea finala de pe harta e determinata de majoritatea parerilor.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.