Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rizzuh

Quote from: dumbravaandrei on February 19, 2018, 01:25:42 PM
M-am intors aseara pe acolo. In ultimele doua saptamani l-am tot strabatut, asa ca... ochii cascati sa nu ai surprize. Nu toate craterele sunt reportate in Waze. In rest, da... e un drum decent pentru un drum de munte.

Super tare. Acum o luna cand am fost erau cratere doar in zona serpentinelor de la Cheia, in rest destul de rar gropi si oricum nu adanci (probabil de la zapada + sare). :((

Dar nu, la noi drumurile prost intretinute nu sunt in factor in accidente, mereu este soferul care "nu a adaptat viteza la conditiile de drum".

realfanady

DJ 108G (Vanatori - Varsolt) ar fi de verde in loc de albastru.

Si am gasit o stire legata de DN 76, care spune cum ca ar fi fost receptionat tronsonul Soimus-Brad in decembrie.

http://www.ziuadevest.ro/cnair-receptionat-lucrari-de-reabilitare-ale-tronsonului-soimus-brad-de-pe-dn-76-evaluate-la-1051-milioane-lei/

Personal nu am fost in zona, daca cineva poate confirma ar fi ok.

pasadia

Soimus - Brad e terminat, intr-adevar. Aici ai ultimele poze facute de mine in noiembrie, in dedembrie inca mai lucrau la unele finisaje, in ianuarie nu am mai vazut nici o echipa pe acolo.

Zimox

Quote from: Makaveliko2015 on February 16, 2018, 01:48:22 PM
A fost cineva de curând pe drumul Hațeg- Caransebeș? Cum se mai prezintă?
Dacă am de facut un drum dinspre Sibiu spre Reșița e mai buna varianta pe la Hațeg? Pe la Lugoj am inteles ca s-a degradat foarte rău DN68A.
Va multumesc

Iti recomand cu incredere ruta pe Hateg - Caransebes si nu DN68A (este un dezastru) - traseu parcurs acum 2 sapt
!

salman rushdie

DN 5B e ciuruit, nu retin cum e trecut pe harta! Rosu, fara discutie! Am mers duminica pe el din teama ca e celalalt drum dintre Alexandria si Giurgiu a fost inzapezit pana vineri seara pe o portiune si as intampina probleme! Mare greseala, sunt sectoare in care, efectiv, nu ai cum sa eviti gropile! Nasol e ca unele au in 15 cm adancime! La intoarcere am folosit DN 5C, DJ 506 si DN 504, cu unele portiuni din DN 5C ciuruite, insa clar peste varianta cealalta! Doar ca deszapezirea TelDrum se face in unele locuri doar pe o banda!

bobleeswagger

Centura Sud Targoviste ( DN 72A) VARZAAAAA!. Dupa ce ca era plin de cratere ca dupa razboi, mai nou au facut "operatie" pe mijlocul drumului sa bage ceva (habar nu am). Oricum, este oribil.

mariuskl

O optiune pentru cei care vor sa evite traficul de pe DN 13 intre Sighisoara si Balauseri (in special daca veniti de la Sibiu si vreti sa mergeti la Mures)

DJ 142C de la Dumbraveni la Coroi si apoi Balauseri - am fost recent pe acolo, drumul e bun, fara denivelari, marcat aproape pe toata distanta. Cred ca ar merge un verde

DJ 142A si apoi DJ 142E, drumuri care merg paralel de la Medias spre Dumbraveni, doar ca pe celalalt mal de Tarnava: verde. Drumul e usor mai inghesuit si ai multe dealuri de urcat si coborat, dar asfaltul e intr-o stare destul de buna.
Mereu pe drum

oaspetele


pasadia

De obicei eu sunt cel care da raspunsuri, dar de data asta sunt nevoit sa fiu eu cel cu intrebarea:

Cum se prezinta DJ109, Rascruci - Hida?

Mai exact, pentru un drum in miez de zi lucratoare intre Jucu si Zalau, ati alege ruta asta sau cea pe B-dul Muncii prin Cluj? Nu ma intereseaza neaparat sa fie asfaltul neted, ci sa nu fie gropi imense sau drum de pamant. Ca in rest se repara.

Ps: ma gandisem si la rute prin Dej, dar imi par prea indelungate ca timp.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


vladb

#1719
1. DJ 109 eu stiu ca e bombardat (rosu aprins) cel putin pana in Vultureni daca nu chiar pana in Hida.
2. Nici DJ109A nu e recomandat pentru bucata de la Vultureni spre Caprioara (Recea-Cristur). Oricum daca ajungi in Cluj nu mai are rost sa lasi DN1F pentru drumuri judetene.
3. Prin Cluj: Jucu - Bulevardul Muncii - Oasului - Maramuresului - Corneliu Coposu - Calea Baciului - Zalau. Daca vrei ceva sfaturi pentru drumurile bobmbardate din Zalau trimite un PM, ca sunt zalauan. Pe ruta asta 104 km (1h 42 min). Riscuri: ambuteiaje inerente in Cluj ce nu pot fi totdeauna preconizate/evitate, traficul kamikaze intre Jucu si Blvd. Muncii. Sa eviti Clujul in intervalele orare 7-9, respectiv 15-19 (aici mai ales spre Baciu o sa fie horror). Avantaje: 2 DNuri destul de ok dpdv al sigurantei vs viteza.
4. Daca vrei o varianta fara emotii si cu drum bun pe toata distanta: Jucu - Dej (in Dej faci stanga inainte de podul peste Somes si la primul sens giratoriu - de langa tribunal - dreapta spre Bobilna - DJ108B) - Bobilna - Dealul Jurcii - Garbou - Surduc (DN1H) - Jibou - Zalau. Ambele drumuri (DJ108B+DN1H) sunt reabilitate de curand. Sunt cateva portiuni punctuale de maxim 20-50m (sau cel putin erau acum 3 luni cand am fost ultima data pe acolo) care nu sunt finalizate complet. DJ108B drum fara trafic, destul de virajat, dar se poate obtine o viteza medie decenta. DN1H - ca sa parafrazez samsarii din pietele auto - "impecabil". Avantaje: marea parte a drumului evita portiuni unde ai putea fi stresat de "blitzuitorii" de serviciu + evita Clujul. Dezavantaje: putin mai lung + bucata Jucu - Dej. 126 km (2 h 8 min).

LE: Timpi de deplasare calculati cu Google Maps la ora 7.00 AM. S-ar putea sa creasca durata primului traseu pana la ora 9, apoi sa scada din nou pana la ora 15.

rizzuh

@vancouver, cand crezi ca ai avea timp sa mai faci o actualizare a hartii? O:-)

pasadia

DN13 e extrem de gaurit pe partea de valea bogatii (din varf spre Hoghiz). La fel DN11 in partea brasoveana (in special zona cu 2 benzi dintre centura BV si nodul cu DN10).

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


laurashgeo

DN73A Predeal-Rasnov este bombardat. Mai bine mergeti prin Brasov spre Poiana!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Vj_Alecs

#1723
Salutare,

Mă puteți ajuta cu o informație recentă despre DN7 Deva-Arad? Am mers acum 2 zile pe varianta recomandata in prelungirea autostrazii si a fost teribil, groaznic, 30 km de cratere.
Mulțumesc.

gruiarew

Deci DN68A e tot rupt? Nu de alta, dar am și eu drum pe acolo.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis