Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

oanton71

Am revenit din concediu si cu regret spun ,...nu v am consultat inainte ! Scapam de cosmarul drumului OBARSIA Lotrului- Petrosani ,,,,care este distrus .
   In alta ordine de idei ..Am mers pe drumul Baia de Arama =Herculane si nu am gasit probleme care sa l noteze cu rosu ,.Nu e chiar cel mai bun drum dar este ok .
   Poate ar fi util sa vedem si drumurile secundare care merg din drumul principal (care este foarte bun) spre zonele de interes turistic .Si aici fac referire spre exemplu la drumul 57B ..din Herculane spre cascada Bigar .Aceasta portiune este ok ,,insa daca te abati la Eftimie Murgu spre  ansambulul de mori de apa ....ai un groaznic cosmar de 7 km ! Portiunea cu morile este perfect reabilitata ,zona este minunata dar drumul, pana acolo este COSMAR .
  Acelasi lucru si la drumul de acces la manastirea la ARSENIE BOCA ,acum este in reabilitare dar ai toate sansele sa rupi masina ....
  In rest ,,,,Multumesc pentru efortul de a mentine aceasta harta ...

BIGRED1984

Initial vroiam sa zic si eu de zona Bicaz caci am fost si eu acum in w/e acesta prelungit pe acolo dar s-a spus cam tot ce era de zis de colegii de mai sus.
As adauga faptul ca eu am facut si bucla de sus, P.Neamt-Tg.Neamt-Pipirig-Poiana Largului-Bicaz.
Culorile raman cam la fel cu mentiunea ca rosul acela nu e chiar asa de rau, am mers pe portiuni mult mai rele in alte zone;
OK, poate nu e recomandat pentru tranzit si nu poti merge cu 90 ca pe un DN normal, dar e mai spre galben decat spre rosu.
Sigur il poti face daca mergi ca turist si nu te grabesti - ar fi o idee sa facem o harta cu drumuri turistice, cu puncte terminus afisate grafic - un monument, o biserica etc ...doar timp si doritori sa fie

Trecand peste drumurile mai turistice, eu am o problema cu DN2 asta , mi se pare o rusine de drum, cred ca e in top la numarul de accidente.
Nu mi se pare deloc sigur si nu pricep ce mare inginerie este sa faci 2+2.

SILVIUFG

Parerea mea este ca intrarea pe Transfagarasan dinspre jud Sibiu merita mai mult decat galben. Am circulat pe acel drum acum o saptamana pana la ,,celebra" Vama Cucului, adica pana cam pe unde incep serpentinele sa spunem si drumul mi s-a parut foarte bun. Merita modificat in verde mai ales ca segmentul asta de drum e deschis tot timpul anului pana la Balea Cascada. Las si poze.










SILVIUFG


Ionut

^ Ca sa inteleg. Este asa ca in poze pana la Vama Cucului? Atunci chiar merita verde lejer.
:cheers:

SILVIUFG

#1505
Pai prima fotografie e facuta chiar aproape de Vama Cucului. Mie mi s-a parut chiar bun drumul.

L.E. Nu stiu mai sus spre Balea Cascada cum este pentru ca nu am urcat. Poate a fost altcineva si ne poate spune.

TibiV

Anul trecut in septembrie am facut tot Transfagarasanul dus-intors.
De la intersectia cu DN1 pana la Vama Cucului este chiar de albastru.
De acolo era de verde pana la "coada" lacului Vidraru. (Mai putin tunelul... :( )
Incepand de acolo era de galben, dar in multe locuri se lucra - asfaltari, consolidari.
S-ar putea sa merg iar peste doua-trei saptamani, daca ajung acolo aduc si poze.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rizzuh

Din poze este clar de albastru, daca nu-s denivelari. Astfalt nou, marcaje noi, ce vrei mai mult?

Hercule

Pana la Balea Lac e undeva intre galben si albastru. Sunt zone alternative de asfalt nou cu asfalt peticit. Nu l-as trece mai sus de galben pentru a evita situatia de aici.
Deșteaptă-te române!

rizzuh

Nu cred ca cine merge pe Transfagarasan isi bazeaza decizia pe culoarea drumului de pe aceasta harta. Cel mai important este sa fie cat mai aproape de realitate pe harta, nu sa folosim harta pentru a descuraja anumite trasee. Dupa logica asta ar trebui sa punem DN1 intre Sinaia si Predeal cu rosu :lol:

Sa nu uitam ca majoritatea oamenilor nu stiu de aceasta harta, cu atat mai putin de forum, deci aglomeratiile de pe Transfagarasan nu de la culoarea drumului provin :p

SILVIUFG

Pai stai putin. Aici facem harta calitatii drumurilor nu? Vorbim de cat de aglomerate sunt? Cert este ca de la DN1 si pana la intrarea in serpentine, Transfagarasanul este de verde cel putin...  :)

TibiV

Quote from: Hercule on August 17, 2017, 02:18:31 PM
Pana la Balea Lac e undeva intre galben si albastru.
Pai daca amesteci galben cu albastru iesie clar un verde... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rizzuh

Quote from: SILVIUFG on August 17, 2017, 03:19:10 PM
Pai stai putin. Aici facem harta calitatii drumurilor nu? Vorbim de cat de aglomerate sunt?

Tocmai, ca n-are treaba cu traficul, ci calitatea asfaltului + marcajelor. Insa Hercule zicea ca nu l-ar trece mai mult de galben ca sa evite aglomeratia (link-ul lui este la o poza cu coloana parcarea de pe Transfagarasan).

pasadia

DN73 cel putin intre Brasov si Moeciu e intrat in reabilitare si deci ar trebui teoretic reprezentat cu 2 culori. Probabil verde+albastru pentru portiunea pana in Rasnov si rosu+albastru pentru portiunea pana in Moeciu.
Nu stiu care e situatia mai sus de Moeciu.

strainu

Au asfaltat complet DN61 de la A1 până la Clejani, fără marcaje deocamdată -> galben
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.