Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

realfanady

P.S.: Ciucea - Vanatori din DJ 108A, as pune cu verde. Drumul nu este denivelat, are indicatoare, este in regula. Nu inteleg de ce este cu galben.

Allex

DN2 intre "Castelul de apa" (sensul giratoriu de la intersectia cu DN28) si Motca s-a ingalbenit: gropi, petice macinate, acostament macinat din loc in loc, denivelari (in general usoare, vreo cateva mai accentuate) si lipsa marcaj sau marcaj foarte sters. Restul drumului pana la Suceava e putin mai bun (exceptie intrarea in Falticeni), dar e la limita dintre verde si galben: marcaj destul de sters, acostament macinat, mici denivelari si gropi.

Clar un drum de evitat noaptea.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ovideatza

DN25 in apropiere de Sendreni a mai fost asfaltat o bucata, azi l-am parcurs dar nu reusesc sa imi amintesc daca e tot pana in Sendreni pe portiunea galbena de albastru sau nu.

De asemenea, si in partea cealalta, spre Tecuci, s-a mai asfaltat o sectiune.
Daca trec inapoi pe acolo incerc sa revin cu o precizare clara, daca nu ar trebui sa lungim verdele spre Tecuci si sa scurtam/anulam galbenul spre Sendreni.

mobile

#1473
La 27.07.2017, starea DJ504 se prezenta precum în imaginile de mai jos. Drumul scurtează distanța Alexandria(DN6)-Giurgiu(Pod Ro-Bg) cu peste 40 km. față de rutele prin Ghimpați sau Bujoru, însă nu era asfaltat complet, în județul Giurgiu, la data menționată. Odată finalizat, ruta prin Cernetu ar aduce o economie de timp de 45-50 min.

Culorile sunt conforme legendei PUM


Giurgiu - Vieru


Vieru - Gogoșari


Gogoșari - Izvoru


Limita Teleorman - Cernetu

TibiV

@mobile,

Giurgiu-Vieru nu poate fi de verde daca nu are nici macar o "tentativa" de marcaje...

De la limita dintre judete pana in Alexandria, da, este de albastru.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mobile

@TibiV, ar avea ceva-ceva rămășițe de marcaje, pe anumite porțiuni, destul de greu de sesizat pe timp de ploaie. Drumul este oricum îngust, iar acostamentul năpădit de buruieni, pe alocuri înalte, dă impresia generală de survival mode. Probabil verde e prea mult pentru acel sector. Oricum, DJ504 între Cernetu și Giurgiu rămâne nerecomandat pentru tranzit până la finalizarea proiectului.

tividan

DN 11B Cozmeni- Tg.Secuiesc e galben spre rosu. Zona cu serpentine e plina de petice si gropi mici cum gheata a intrat intre imbinari si a inceput sa sparga peticele, apoi in zona de Tg. Secuiesc unde s-a reabilitat de curand e un astfalt impecabil mai putin la vreo 4-5 podete unde s-a lasat foarte tare (mai adanc de 5 cm)

DJ 193 Satu Mare - Interserctia cu DN 1C tot e galben si la fel de peticit.
DN 19A Satu Mare - Acas de prin primavara am terminat sa schimbe stradutul de uzura, marcaje, e albastru
DN 2B Braila Faurei poate sa fie verde (multi kilometrii dupa ce am iesit din Braila era numai astfalt impecabil, marcat) per general mult mai bun decat Macin - Tulcea

DN 10 Buzau - Nehoiu drumul e plin de curbe mai cate o groapa, dar lipsa marcaje Nu e mai mult de verde

rizzuh

DN55 Craiova - Bechet este iar in lucru, dupa ce nu au lucrat deloc mai bine de un an, recomand galben/albastru pe harta pana se finalizeaza lucrarile. Drumul vechi era rau, acum este excelent unde s-a refacut, au ramas portiuni unde inca n-au lucrat si mai lucreaza la 3 poduri.

DN54A Bechet - Corabia este galben (spre verde). Asfaltul este uzat, dar fara denivelari mari (se poate merge cu 100 in siguranta dar zdruncina putin), marcajul median se vede, cam ingust totusi (profil de DJ).

DN54 Corabia - limita judetului Olt este la fel ca DN54A.

DN54 limita judetului - Turnu Magurele este albastru, recent asfaltat. N-ar strica largit si marcaj lateral, dar e bine si asa :)

DN52 este alternant albastru/verde/galben. Sunt muuulte portiuni unde asfaltul este foarte bun (chiar nou), dar sunt cateva zone cu probleme unde este trecut galben pe harta (gropi petecite prost). Ramane exact asa cum este pe harta, galben de la Turnu Magurele pana la Crangu, dupa verde pana la Alexandria.

DN6 Alexandria - Bucuresti este verde tot, la fel ca pe harta.

gruiarew

Timișoara - Margina:

https://youtu.be/sre7UHA3Mbk

Timișoara - Lugoj e de albastru după ce pun marcajele. De asemenea DN68A e de albastru între Lugoj și Traian - Vuia.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

salman rushdie

Am avut un drum pana in Germania, portiunea din Romania fiind DN6, A6, A1! Ceea ce vreau sa zic e legat de DN6, mai exact sectiunea Caransebes-Turnu Severin! Am strbatut-o noaptea, atat la dus, cat si la intors! Marcaje sterse, portiuni denivelate! Da, in regula fata de alte drumuri! Insa in conditii de trafic aglomerat e foarte obositor! Din punctul meu de vedere, culoarea verde e mai mult decat suficient!

salman rushdie

Quote from: mobile on July 29, 2017, 11:09:11 PM
@TibiV, ar avea ceva-ceva rămășițe de marcaje, pe anumite porțiuni, destul de greu de sesizat pe timp de ploaie. Drumul este oricum îngust, iar acostamentul năpădit de buruieni, pe alocuri înalte, dă impresia generală de survival mode. Probabil verde e prea mult pentru acel sector. Oricum, DJ504 între Cernetu și Giurgiu rămâne nerecomandat pentru tranzit până la finalizarea proiectului.
Va mai dura ceva vreme pana CJ Giurgiu va asfalta respectiva portiune! Atunci cand va fi gata in Giurgiu probabil zona din Teleorman va fi uzata, cunoscatorii stiu calitatea asfatarii efectuate de Teldrum!

Ionut

Văd că zona Lacul Rosu si Bicaz este roșie pe harta. Ceva schimbari? În bine, sper.

Granata06

^
Acel sentiment cand vrei sa mergi in vacanta si observi ca drumurile sunt rosii  :lol:

iulius

Am fost eu anul trecut, 2016 zona Bicaz Chei - Lacu Rosu complet reabilitat, ( o buna parte din traseul de culoare rosie de pe harta), in schimb se continua reabilitarea intregului tronson Bicaz-Lacul Rosu-Gheorgheni...
http://newsallert.ro/presedintele-ionel-arsene-inspectie-la-lucrarile-pe-drumul-bicaz-lacu-rosu-gheorgheni
Fara poze, le am pe tel sotiei
Merita vazut!!!

Ionut

Bicaz-Poiana Largului tot rosu? :)
Mulțumesc!