Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kresto

^pe DN75 este intradevar la intrare in judetul cluj aprox 3.5km de asfalt nou de anul trecut, dar nu a fost pus peste placile de beton, acolo o fost asfalt inainte. Placile de beton sunt doar carpite pe unele locuri, si imediat dupa placile de beton mai sunt aprox 700m de drum asfaltat. Se pare ca le este frica de acel placi de beton, care sunt groaznice.

pasadia

DN1 Brasov - Vestem l-as face inapoi albastru. Toate micile gropi aparute in iarna, preponderent in preajma insulelor mediane, au fost acoperite si se circula foarte bine pe intreaga lungime (exceptand Fagaras-ul, dar parca si acolo e mai bine decat in alti ani).

DN 68A l-as retrograda la galben pe toata distanta Sacamas - Margina. Marcaj sters peste tot pe margine si aproape peste tot pe mijloc, acostament spart si mancat, multa mizerie pe drum, multe petice, etc...

a3ds

Salut, cum este drumul dintre Pitesti si Brasov?

Multam fain

comisarul

#1353

Pitesti - Campulung - refacut; Campulung - Rucar - bunicel; Rucar - Podul Dambovitei cam varza, dar cu atentie se circula ok; PD - Bran - asa si asa; Bran - Rasnov cam varza, dar cu atentie se circula ok; Rasnov - Cristian refacut fara marcaje; Cristian - Brasov asa si asa .
Nu l-as face noaptea .

Madd0x

#1354
Quote from: comisarul on April 26, 2017, 01:52:06 PM
Pitesti - Campulung - refacut;

O precizare: dupa cum arata si harta, intre Pitesti si Campulung este inca drum in lucru. Desi drumul este bun, trecerile la nivel dintre Campulung si Piscani au ramas nefacute si sunt semaforizate (in numar de 4-5). Se formeaza cozi, asa ca o distanta de 30 km se face in mai mult de 30'.

rizzuh

Avand in vedere ca pana la Campulung inca se lucreaza, iar dupa Campulung drumul nu este grozav (Bran - Rasnov eu as spune ca este rosu, este un dezastru), daca nu circuli intr-o perioada cand este aglomeratie pe DN1 eu as sugera A1 pana la Gaesti, dupa DN72 Gaesti - Targoviste - Ploiesti, dupa DN1 pana la Brasov. Este mai lung ce-i drept, dar traseul este foarte bun si nu ai serpentine decat la Predeal.

a3ds

Chit ca ocolesc mult, e mai ok Craiova-Sibiu-Brasov (DN1) ?

violet

Am folosit harta de pe acest forum în concedii, având o mare încredere în ea. O voi mai folosi și pe viitor dar...acum câteva zile am fost în Republica Moldova și am crezut în culoarea galbenă a drumului R 38 dintre Cahul și Vulcănești: GREȘEALĂ mare!  :(  Drumul e cel mult roșu ba mai rău cu porțiuni de galben. Probabil n-a fost actualizată demult situația în zonă, nefiind, probabil, cea mai tranzitată. De aceea am vrut să scriu asta, să nu mai aleagă și alții ruta dacă nu sunt chiar nevoiți. Poate a fost și ghinion. dar noi am stricat o jantă, urâțel, cu cauciucul aferent, deși le-am reparat deja. Menționez că suntem genul de oameni care merg nu doar pe ,,albastru", soțul meu fiind chiar un șofer foarte bun.

rizzuh

#1358
a3ds, Craiova - Valcea - Sibiu - Brasov este foarte circulat. Drumul este bun, dar aglomerat. Eu raman cu recomandarea Craiova - Pitesti - Gaesti - Targoviste - Ploiesti - Brasov. Harta nu este la zi, dar Craiova - Pitesti este de verde (albastru pana la Bals), A1 este de albastru (au inlocuit recent stratul de uzura pe distante foarte mari), DN72 era de albastru in August 2016 (nu cred ca s-a stricat de atunci), iar DN1 este ca pe harta.

Ca timp tot cam acolo este (mai rapid prin Campulung daca ai noroc sa nu stai mult la semafoare si ii dai blana intre semafoare, dar sta politia des), dar este mai lejer decat pe Valea Oltului ;)

PS: Daca o iei pe Valea Oltului, mergi pe DN65 si DN64 (Bals respectiv Dragasani); nu o lua prin DN65C (Balcesti), chiar daca pe acolo te trimite Google Maps, iti cam rupi masina.

vancouver

Quote from: violet on April 27, 2017, 09:48:48 AM
Am folosit harta de pe acest forum în concedii, având o mare încredere în ea. O voi mai folosi și pe viitor dar...acum câteva zile am fost în Republica Moldova și am crezut în culoarea galbenă a drumului R 38 dintre Cahul și Vulcănești: GREȘEALĂ mare!  :(  Drumul e cel mult roșu ba mai rău ...
(...)

Multumim violet pentru postarea ta si bine ai venit pe forum. Intr-adevar din Rep. Moldova nu prea avem informatii recente. Era cineva care facea si acolo o harta si am preluat culorile, dar ultima data a fost actualizata prin 2014. Am modificat tot R38 in rosu. Apare la urmatorul update.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

mihail75

Harta drumurilor din Ro este din ce in ce mai completa. Foarte util, o verific intotdeauna cind plec la drum. Felicitari autorului si contributorilor (am mai contribuit si personal cind am avut info, acum confirm - pentru sectoarele de drum pe care le stiu - faptul ca sunt corect afisate pe harta)!
P.S. daca e in plus, puteti sterge postarea.

violet


Alex Dinu

Buna ziua! Drumul DN12C Gheorgheni-Lacul Rosu a fost reabilitat acum doi ani, insa drumul dupa iarna asta a inceput sa aiba din nou gropi,aproape e ca inainte. As propune urmatoarele culori pentru drumul DN12C Gheorgheni-Bicaz:galben pentru Gheorgheni-Tasca(in serpentinele dintre Gheorgheni si Lacul Rosu si asa are multe gropi)iar pentru Tasca-Bicaz culoarea verde( chiar este  turnat covor asfaltic nou)

Alex Dinu

Buna ziua! Dumul DN10 Siriu-Brasov nu este in niciun caz de culoarea albastra, as da cel mult culoarea verde ;)

a3ds

#1364
@rizzuh

Salut, mersi de raspuns. Daca plec, o sa ma duc noaptea, nu ziua/la ore de varf. Stiu Craiova-valcea-Sibiu, am fost de enspe mii de ori si imi place maxim valea oltului. Am si masina care imi permite depasiri din scurt n shit, nu asta ar fi o problema, ma intereseaza strict sa nu o rup prin gropi...