News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexandru_m

Anul trecut pe vremea asta amortizorul dreapta fata mi-a spus adio pe acel DN7. Faceam naveta Arad-Bucuresti undeva intre 2 si 4 ori pe luna, iar incepand din Decembrie era catastrofa. Ca si acum. Nu stiu ce mixturi foloseste DRDP Timisoara sau cine intretine drumul acela, dar in fiecare primavara este groaznic.

max

Buna ziua,
Intrebare : se poate printa/exporta ca imagine harta de la http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html ? daca nu toata, macar bucati mai mici?
As vrea o harta-imagine ca cea a lui vancouver.
Multumesc.

dr4qul4

snipping tool - il gasesti in windows, un fel de printscreen dar mai bun.
Faci harta cat de mare o vrei si cu ala selectezi ce te intereseaza.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

max

Stiu programul, m-am gandit la varianta asta ... dar ar trebui sa fac multe screenshoturi.(ca sa am toate detaliile)
Ma gandeam ca poate exista o fuctie de export ...
Multumesc.

strainu

Pentru zone mici, clic-dreapta->View image. Dacă te interesează mai multe imagini, le lipești cu Paint sau orice alt program de editare. Evident, dacă vrei un drum lung la zoom mare, probabil vrei altă soluție.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

max

Da, ma intereseaza zoom mare.
Stiti daca/cum se poate vedea doar harta de la http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html in browser (fara legenda si informatiile de sub ea) ? .. ca ma gandeam sa o deschid pe un ecrran cu rezolutie mare si sa fac screenshot.

strainu

Cel mai simplu: Ctrl+Shift+I și cauți în cod "height:630px" și înlocuiești cu "height:1630px" (sau altă valoare mai mare decât rezoluția ta). Asta o să-ți facă doar harta vizibilă. O aliniezi, F11 și screenshot.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

cristi5

#1297
Vai imi cer scuze, cand am mutat harta pe proinfrastrucrura.ro am omis optiunea full screen. Se poate accesa direct pe serverul de harti aici

http://cristi.dtdns.net/maps/full.html

Se poate de asemenea lua harta "la purtator" pe smartphone sau tableta, intr-un app de harti, de exemplu Galileo Offline Maps (pe Android sau iPhone). Se incarca harta prin WiFi si apoi se poate folosi mobil fara sa consume date. Cine are nevoie de ajutor, cereti pe PM.

max

Multumesc mult Cristi. Am pus harta pe Android dar as vrea sa o am si ca o imagine mare. Acum cu noul link e perfect ... o incarc pe un ecran mare si o salvez :)
(am vrut sa trimit PM dar forumul nu imi da access la aceasta functie)

rizzuh

O recomandare pentru toti si cred ca ar trebui inclusa in prima postare, cand intalniti gropi pe drum sa le semnalati autoritatilor folosind formularul de la Romania Fara Gropi (se poate si pe mail). Cu cati suntem mai multi cu atat va fi mai multa presiune asupra lor sa rezolve. Mai mult, formularul include si o cerere in baza legii 544/2001 sa comunice masurile luate, asa ca nu prea pot sa stea cu mana in fund daca primesc multe cereri :)

Drive_140

Chisinau - Ungheni - Sculeni (frontiera cu Romania) este in process de reabilitare (prob. termen - vara 2017).

Cu VO pentru Ungheni.

VO Ungheni este vizualizat pe Harti Google (Sat.)
https://www.google.com/maps/@47.242259,27.8163922,9396m/data=!3m1!1e3

strainu

#1301
E85 nu mai e de albastru pe toată lungimea. Am fost ieri până la Focșani și am observat următoarele probleme între Buzău și Râmnicu Sărat:
- centura Buzău nu mai are marcaje decât parțial din cauza reparațiilor. Noaptea e distracție maximă.
- podul de la Mărăcineni are limitare de 10(!!!) km/h. Nu e chiar așa de rău, dar nici de albastru
- între Buzău și Râmnic banda de urgență (aka banda I) are denivelări mari, ceea ce face dificilă depășirea camioanelor (pentru că nu poți să fii sigur că pot să-și pastreze banda)
- în Râmnicu Sărat traficul spre București e deviat (posibil permanent? nu e clar la fața locului) pe străzile Dorobanți și Digului, care sunt de galben

Propun retrogradarea la verde între intrarea pe centura Buzău și ieșirea din Râmnic
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

alexcrist

Quote from: strainu on March 06, 2017, 12:01:05 PM
- în Râmnicu Sărat traficul spre București e deviat (posibil permanent? nu e clar la fața locului) pe străzile Dorobanți și Digului, care sunt de galben
Asta e cauza: http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/o-groapa-uriasa-a-aparut-pe-o-strada-din-ramnicu-sarat-o-masina-a-fost-inghitita-complet.html :)

Ultima știre pe care am auzit-o (alta, nu cea din linkul de mai sus) zicea că încă nu sunt siguri cât timp va fi circulația deviată. Nu știu dacă s-a mai anunțat ceva ulterior.

dr4qul4

interesant ce se gaseste sub strada. Poate gasesc o autostrada facuta de romani pe acolo, si nu mai avem nevoie de centura.  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vancouver

#1304
Harta noua incl. A1 T.Vuia - Margina:


Log:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.