News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

rizzuh

A1 nod rutier Gaesti -> centura Bucuresti este de galben, destul de multe gropi pe banda 1 dupa deszapezire. Cel mai rau este la poduri Am trecut in seara asta. Si cum iar urmeaza ninsori si ploi... :((

comisarul

DN 73 intre Rasnov si Cristian este din nou ca in fiecare primavara bombardat de gropi . Atentie mare noaptea !

dragonw17

#1262
DN 24 Tecuci-Galati.Partea pana in Hanu Conachi unde este verde este bine,dupa Hanu Conachi schimbati la albastru pana iar apare galben inainte de Sendreni.Pacat de zonele galbene care pot fi imbunatatite.Asteptam asfalt nou si pe aceste portiuni.Sa avem drumuri bune.

vancouver

DN24 "face la dreapta" la Tecuci, nu continua spre Galati. Tecuci - Galati este DN25.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dragonw17

Drumul l am parcurs duminica... OK DN 25

strainu

Nu știu dacă mergeți până la nivelul ăsta de detaliu, dar ultimii 5 km din DJ131 Harghita (între Văleni și Feliceni) sunt de roșu, cu multe alunecări de teren și locuri unde trebuie să te oprești ca să vezi cum negociezi gropile. Calitatea scade semnificativ și între Mărtiniș și Văleni,

Nici DN13A între Odorhei și Praid nu mi se pare de verde, sunt multe gropi și câteva zone în care marginea a luat-o la vale (pe la mijloc, între Lupeni și Corund).
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

pasadia

Acea portiune de DJ a fost tot timpul destul de proasta, ideea e daca s-a mai inrautatit sau nu in ultimul timp? Tu il mai parcursesei in trecut, e cu adevarat mai rau?

ps: Eu l-am parcurs de cateva zeci de ori, e adevarat mult mai rar in ultimul timp (ultima oara prin octombrie). Daca ar fi fost DN important i-as fi dat si eu rosu, dar pentru un DJ e destul de ok (adica merge undeva intre galben si verde functie de cate lucrari de intretinere mai face SDN-ul local). Si l-am vazut si cand era mult mai rau, prin 2008-2010 (si pe vremea aia preferam sa fac ruta Brasov - Odorhei prin Vanatari si Cristuru). La cum e acum faptul ca mai apar probleme nu mi se pare atat de grav mai ales ca in zona viteza de deplasare oricum e limitata de existenta curbelor, de latimea redusa a platformei drumului si de prezenta caselor. Si cu un asfalt perfect, viteza maxima ar fi fost de 40-50km/h cand nu ai avea trafic din fata. 

strainu

Nu l-am mai parcurs, deci nu pot să spun dacă s-a înrăutățit. Ce pot să spun sigur e că între Văleni și Feliceni (adică porțiunea cea mai proastă) viteza nu ar fi limitată în niciun caz la 40-50km/h pe un asfalt perfect, ci mai degrabă undeva la 60-70km/h.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

dumbravaandrei

Ramasesem dator cu cateva poze pentru DN29B. Poze facute dimineata de la intersectia cu DN 29C si pana la intrarea in Dorohoi.
Poze full sized gasiti aici iar resized aici. Va las pe voi sa judecati ce culoare merita. Eu as da cel putin un verde :D.

De la bun inceput vreau sa zic ca noaptea pe ploaie e o adevarata peripetie pe acest drum. Iti testezi la maxim abilitatile de a detecta daca esti pe asfalt sau nu... totul devine negru. Probabil este la cea mai buna calitate din cate imi amintesc eu acest drum (in ultimii 28 de ani). A mai fost reabilitat prin 2001-2002 dar a fost destul de prost facut. Dupa au urmat carpeli interminabile. Sper sa tina aceasta lucrare macar 3-4 ani.

De la intersectia de la Cucorani. (De la intrarea in Catamaresti Deal dinspre Botosani pana la Dorohoi drumul e in aceeasi stare). A se nota marcajul extrem de prost. Tot drumul a fost marcat dupa reabiliatare dar in nici 6 luni marcajele au disparut in mare parte


Alunecarea dinainte de Cervicesti (e inca activa, acum se poate trece cu 50 pe acolo dar pana in toamna va fi inapoi cum a fost)


Cervicesti:




Iesire Cervicesti spre Leorda


Celebra si eterna alunecare de la Leorda (care in ultimii 2 ani parca a stagnat dar bineinteles ca nu a mai reluat nimeni lucrarile). Aici au pus limitare de 40 desi la viteza aia cam pierzi contactul cu solul ...



Calea ferata de la Leorda



Leorda



Iesire Leorda. Leorda-Braiesti


Nu mai inteleg rostul acestei limitari. Se poate ridica lejer la 70. Dar limitele sunt puse pe acest drum de acum 15 ani cand intr-adevar din cauza unei mixturi asfaltice extrem de alunecoase au fost accidente in zona. Mai degraba as pune delimitatoare de sens in curbe si as pune limitare de 70.




Braiesti





Braiesti-Vaculesti



Vaculesti. De aici si pana la Dorohoi cam nema dunga pe asfalt. Noaptea e o adevarata delectare....




Vaculesti-Saucenita



Saucenita si Dealul Mare







Dorohoi


(Pe dreapta e un liceu, pustanii de pe trotuar care nu aveau mai mult de 16 ani erau la fumat in pauza de la 9...)


Si de aici bulevardul se continua cu pavele pe o distanta de 2 km... Un adevarat deliciu pe timp de iarna :D





P.S: Daca nu ma insel, pe forum astea sunt primele poze din zona :P. Poze din miscare, stiu... nu e legala si nici recomandata folosirea telefonului mobil in timpul conducerii autovehiculului dar vechiul echipament de filmare a primit alta intrebuintare  O:-) O:-) O:-)


cristi5

#1269
Quote from: strainu on January 25, 2017, 01:11:42 PM
Nu știu dacă mergeți până la nivelul ăsta de detaliu, dar ultimii 5 km din DJ131 Harghita (între Văleni și Feliceni) sunt de roșu, cu multe alunecări de teren și locuri unde trebuie să te oprești ca să vezi cum negociezi gropile. Calitatea scade semnificativ și între Mărtiniș și Văleni,

Nici DN13A între Odorhei și Praid nu mi se pare de verde, sunt multe gropi și câteva zone în care marginea a luat-o la vale (pe la mijloc, între Lupeni și Corund).

Sigur, pe OSM se poate merge la detaliu

Daca vrei, poti sa le schimbi singur aici, sau pe editorul OSM
http://cristi.dtdns.net/maps/edit.html#map=10.46/46.096/25.464/0

O sa apara in log-ul OSM si vancouver decide daca le preia.

http://www.proinfrastructura.ro/hcd-log.html
(ultimele cateva sute de schimbari sunt sectoare scurte detectate automat, gen poduri care au scapat la editare, sub 1 km, probabil le voi scoate din log)

strainu

Quote from: cristi5 on January 25, 2017, 10:30:19 PM
Sigur, pe OSM se poate merge la detaliu

Știu, dar vrem să fie diferit de ce-i aici? Ideea nu era să fie oarecum uniformă informația?
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

rizelgeorgel

Am parcurs ieri Sinaia -  Târgoviște. Drumul nu e de rosu. Pe secțiuni, de la Sinaia la limita jud Db bun, apoi pana în Fieni mai denivelat dar fără nici un crater, te mișca în mașină dar nu ai cum sa o rupi, de la Fieni la pucioasa excelent, de la pucioasa la Târgoviște acceptabil. Eu as da un galben cu indulgenta, pt ca nu are cratere. Și marcajele sunt bune. Consider ca rosu e prea mult.

Sorinus

DN3A dupa mine e de verde, nu are gropi, nu e denivelat, e marcat chiar decent, dar este cam ingust ptr un DN. S-au taiat 99% din copacii de pe margine acum ceva vreme, deci este si mai sigur.

vancouver

@rizelgeorgel: Am parcurs si eu DN71 acum cativa ani si era deja de galben spre rosu. Marcaje ... pauza. Gropi: cateva. De atunci am auzit numai pareri ca s-a facut si mai rau, ca au mai aparut gropi. Asa ca eu nu prea vad cum sa-l fac din nou galben. Poate doar partial, ca sa impacam si capra si varza. De la Fieni la Targoviste il fac galben. Si las rosu numai zona mai rea, cu multe curbe, dintre limita jud. PH pana la Fieni.

Alte pareri?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

@dumbravaandrei: DN29B o sa-l las deocamdata verde, in speranta ca in primavara sau vara o sa se aplice marcaje noi. Speram si de calitate mai buna.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.