News:

.

Main Menu

Canalul Dunare-Bucuresti

Started by Ionut, August 14, 2013, 08:00:43 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Dar nu sunt alegeri. Ce le-o fi venit? :o
Sunt atat de multe intrebari in acest moment, incat nici nu are sens sa le scriem.

Las doar una: bani de unde? Nimeni nu scoate o vorba.

GDPR

Si inca una de la mine: cum de face PMB un SF pentru ceva ce nu e in ograda lor? Nu e un pic ilegal?

Ionut

Eh, astea sunt amanunte. Ce, n-ai vazut ca din vorbe au luat si DNCB?
Asa manelizare cu declaratiile astea...

GDPR

Acolo macar au cerut sa il preia. Aici nimic, or fi zis ca daca e abandonat nu mai trebuie sa intrebe pe nimeni, il iau si gata. Exact cum au gandit taranii dupa '89 cand s-au devalizat sistemele de irigatii: daca e al statului, nu e al nimanui, asa ca e al meu. Bleah.

Harry

Tare imi e ca de folosesc de scuza cu canalul ca sa mai sifoneze niste bani. Ca de terminat sigur nu-l termina.

Mao

#35
^
Exact asta este. Pentru ca un astfel de proiect nu-si are utilitatea. De ce ar veni navele la 1 Decembrie ca sa descarce in camioane care apoi ajung in Bucuresti, cand ar putea, bine mersi, sa descarce la Giurgiu/Oltenita si sa faca acelasi lucru; ba chiar cu ceva timp salvat pentru ca navigatia pe canal ia mai mult timp decat TIR-ul pe sosea (chiar daca nu e autostrada).

Tanti Firea vrea sa sifoneze niste bani si incepe cu reactualizarea SF-ului. Ma mir ca nu modifica proiectul sa duca canalul pana la Voluntari.

nirolf

Se face e și ea că muncește, mai o siglă,  mai un sf, apare și ea la telvizor. Că în rest nu se mai face nimic în oraș, dar ce contează, ea oricum are ambiții mai mari...

carutasul

Eu aş vrea să se facă un SF din care să rezulte o dată pentru totdeauna că n-are rost ( că presupun că asta ar rezulta dacă e pe bune), să ecologizăm zona şi să terminăm povestea :) Până la urmă dacă e de sifonat se poate sifona şi din asta. Sau trebuie păstrat aşa ca să sifoneze şi generaţiile viitoare de politicieni? :)

GDPR

Anunt public privind Decizia de respingere a solicitării acordului de mediu pentru proiectul "Amenajarea raurilor Arges si Dambovita pentru navigatie si alte folosinte"

Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului anunţă publicul interesat asupra deciziei de respingere a solicitării acordului de mediu pentru proiectul ,,Amenajarea râurilor Argeş şi Dâmboviţa pentru navigaţie şi alte folosinţe", propus a fi amplasat în judeţele Ilfov, Giurgiu şi Călăraşi, titular Compania Naţională – Administraţia Canalelor Navigabile SA Constanţa.

strainu

#39
Motivul fiind că Apele Române nu au depus nu știu ce acte la dosar timp de doi ani. E clar, numai Firea și alegătorii ei mai visează la proiectul ăsta.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.


TibiV

Cei "trei B"
Beijing-Bucuresti-Bruxelles....
Ar fi de :lol: daca nu ar fi de  :((

A rezolvat pasajele rutiere indispensabile intrarii A3 in Bucuresti, a rezolvat RATB-ul (mai ales parcul indisponibil de 50%), a rezolvat problma parcarilor, a rezolvat problema sistemului nefunctional de management al traficului. a rezolvat conflictul ELCEN-RADET....
Asa ca, in lipsa de "alte provocari serioase", a gasit "Canalul"...
Un semn preluat de pe alt forum:
Sa ne ajute Al de Sus, "ca cu primarul general" sigur vom ajunge sa ne cante la toti...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Tocmai a anuntat Veorica ca proiectul de "Amenajare a raurilor Dambovita si Arges pentru navigatie" se va realiza prin PPP.

Bietul proiect... Odihneasca-se in pace !....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

QuoteÎn România, până la sfârşitul acestui an, se va demara licitaţia pentru canalul Dunăre-Bucureşti în parteneriat cu statul român, a declarat Darius Vâlcov, la Antena 3

mediafax.ro

^ e vorba de PPP aka "borcanul cu miere"

TibiV

Sa isi bage "borcanul cu miere" in acea zona a carei denumire nu poate fi folosita pe forum... :((
Si, de preferat, sa foloseasca un borcan de minim 5 litri.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)