Zalakaros (HU) - prin Slovenia - Trieste (IT)

Started by user201, August 03, 2013, 10:12:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

#30
Dacă explorarea defileului am început-o pe soare, în ultima poză am surprins și ploaia. Cred că a fost una dintre cele mai puternice ploi pe care le-am văzut.












user201

Tot în zona Bled-Vintgar există și lacul glaciar Bohinj. Drumul spre lac este superb. Lacul își reînnoiește o dată la câteva luni complet apele, fiind alimentat în permanență de o cascadă. Pe de altă parte în a patra poză se vede râul ce ia naștere din el.












user201

Tot aici am avut parte și de o reuniune a unor posesori de mașini de epocă, unele dintre ele fiind imortalizate în prima poză:












user201

Un oraș care se laudă cu una dintre cele mai frumoase biserici din Slovenia. Oricum prima impresie a fost că am greșit epoca sau țara, uitându-mă la statuile din prima poză:












user201

Mai multe imagini din cartierul vechi al orașului Kranj:












reed

f frumos.Castelul Blej l-am vazut doar noaptea.Si am vreo 2 ani decand tot cand plec in IT trec prin Slovenia,si dupa orarul firmei transportoare nu apuc sa vad slovenia ziua :((

user201

@reed
Păcat. Chiar și autostrăzile lor arată spectaculos, plus peisaje superbe.

user201

Câteva imagini din localitatea Postojna:












user201

Imagini de la intrarea în peștera Postojna, una dintre cele mai mari din Europa:












user201

#39
Câteva imagini cu castelul Predjama, un castel construit în stâncă, castel ce comunica cu o peșteră și se și afla parțial într-o grotă:












user201

Imagini din interiorul castelului Predjama și spre grota cu care comunica:












savagedanyro

#41
extraordinare "incursiuni" intreprinzi.

Multumesc pentru aceste informatii si imagini !!!


azi pe skysc...forum exact acest castel e la baner !!! chiar ma intrebat unde se afla .

Esti mare , maestre !

TIMISOARA 2021 !

user201

@savagedanyro
Mulțumesc de aprecieri.
Castelul e foarte frumos deoarece reprezintă o îmbinare între rocă și zidurile construite de om. Poți intra într-o cameră cu 3 pereți și tavanul și un perete să fie de fapt grotă.( nu știu dacă pot să exprim clar ideea ) Se află într-o grotă și sub el are un râu ce curge parțial printr-o peșteră. E situat la circa 8 km de una din cele mai mari peșteri din Europa: peștera Postojna.

Vor mai "veni" poze, sper că astăzi și în următoarele zile.

user201

Imaginea a patra reprezintă trecerea frontierei dintre Slovenia și Italia. În schimb în imaginea a cincea e o poartă de trecere pe autostradă, unde mașinile ce au cumpărat vigneta pot trece, iar cele care nu o au și mașinile mari trebuie să plătească:














user201

Pentru început câteva imagini de pe faleza orașului, dacă se poate numi așa. Am prins și un vas de croazieră enorm în port.