News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Zalakaros (HU) - prin Slovenia - Trieste (IT)

Started by user201, August 03, 2013, 10:12:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

Să începem cu începutul, o hartă cu principalele obiective vizitate.
Pe lângă acestea vor mai fi și alte locații, dar distanța între locațiile marcate pe hartă și acestea ar fi fost prea mică și pinurile s-ar fi suprapus:



Unde:
A - Zalakaros, Ungaria
B - Maribor, Slovenia
C - Ptuj, Slovenia
D - Ljubljana, Slovenia
E - Bled, Slovenia
F - Bohinj, Radovljica, Slovenia
G - Kranj, Slovenia
H - Postojna, Slovenia
I - Trieste, Provincia Trieste, Italia
J - Koper, Slovenia
K - Piran, Slovenia

user201

Pentru început câteva poze cu M7, autostrada ce "trece" pe lângă lacul Balaton și care face legătura cu Croația și indirect, prin intermediul lui M70, cu Slovenia. În poza a treia și a cincea se și vede lacul de pe autostradă:












user201

Zalakaros este o stațiune balneară, din câte mi-am dat seama, localizată în preajma lacului Balaton, dar având propriul lac:












user201

După cum se vede în prima poză, și aici există un trenuleț care te "plimbă" prin stațiune:












user201

#4
După cum se vede din imagini este o stațiune curată și îngrijită:













În cursul săptămânii viitoare voi încărca treptat noi destinații, deoarece am câteva mii de poze din care trebuie să aleg.

user201

Câteva imagini cu M70, drumul de legătură între M7 din Ungaria și A5 din Slovenia:














user201

Câteva imagini cu A5 de la granița cu Ungaria la Maribor:












user201

Maribor este al doilea oraș din Slovenia ca și număr de locuitori, ceva peste 100000.












user201

În penultima poză se vede un mall din Maribor. Unul dintre lucrurile care m-au surprins în Slovenia era faptul că și localități cu circa 10000 de locuitori, precum Postojna, aveau propriul mall.












user201

În ultimele două poze e prezentat castelul orașului ce găzduiește un muzeu. Muzeului era închis intre orele 13:00 - 16:00 datorită unei paze de prânz prelungite.












user201

Diverse imagini din oraș:










user201


user201


user201


user201