News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

[CJ] Centura Floresti

Started by ciprebbe, January 23, 2013, 05:11:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

raul.olaru

"Unul dintre cele mai importante obiective pentru floreșteni este realizarea Centurii Ocolitoare de Sud, proiect care bate pasul pe loc de trei ani. Primarul comunei Florești, Horia Șulea, speră că într-un an de zile să fie finalizat proiectul. Cele mai mari probleme sunt cu exproprierile."

http://www.monitorulcj.ro/actualitate/70322-ce-se-mai-aude-de-centura-ocolitoare-de-sud-a-florestiului

Bogdan_Cluj

Deci am avut constructor pe acest proiect. Constructorul a lucrat timid cateva luni, a decopertat, a realizat cativa piloti forati pt perete de sustinere, a sapat in deal. Au fost probleme, s-a reziliat "ca constructorul nu e serios".
Si acum vorbim ca sunt probleme de exproprieri? Pai cum mama masii vorbim acum de exproprieri si de SF? WTF?

Ah, si primarul "spera ca intr-un an se finalizeaza lucrarile". Pai daca nu avem constructor, cine le finalizeaza? Si acum se trezesc ca nu pot intabula terenurile? Pai pana acum ce mama naibii au facut? Si cum pot sa dea vina pe constructorul initial daca nici acum nu sunt rezolvate aceste probleme.

bacovia

Pai e simplu. Lucrarile vor tot incepe din 4 in 4 ani, de alegeri.

Diferit chiar e firma serioasa. A facut treaba buna peste tot. Cat despre primarul din Floresti as zice multe da ma trezesc cu amenzi acasa.

bacovia

Ca sa o dam putin in teoria conspiratiei: Acest proiect a fost sabotat de la inceput de catre 'cineva'. Acest 'cineva' se pare ca detine muuult teren fix in partea ailalta a comunei, adica in Nord.


Ionut


vladb

^Sunt curios daca ati primit numar de inregistrare...
Apoi, sunt curios daca o sa va ia la misto ca si pe noi (Asociatia Traiesc in Floresti) cu termenul de 10 zile.

Altfel, felicitari si multumesc pentru initiativa. Zilele urmatoare am sa incerc sa contribui si eu cu toate radpunsurile primite de noi, de-a lungul timpului, cu referire la acest proiect.

Ionut

Am primit numar de inregistrare foarte rapid, la aproximativ 2 ore dupa ce am trimis solicitarea. Ceea ce la CNAIR cred ca s-a intamplat parca o singura data (sa primim nr de inregistrare inainte de raspuns).

Bogdan_Cluj

^^
Vlad, cand ai postat ultima data mai "generos" pe subiect am luat informatiile si le-am o forma mai usor de citit aici: "Floresti: Centura Sud (II) – istoric 2014-2018"
Daca mai ai informatii noi, te rog adauga-le.

https://clujeuropean.com/2018/03/21/floresti-centura-sud-ii-istoric-2014-2018/

Ionut


vladb

^ Defapt e un intreg sir de minciuni:
1. "noua" solutia tehnica (de conservare a lucrarilor) este: https://voceaclujului.ro/carcotasii-lui-sulea-distrusi-pe-retele-de-socializare-pamantul-din-poligon-folosit-pentru-centura-sistem-american-roads/?fbclid=IwAR23kApur6_JZVqAfrQeQUev_oTfEpSkhSh-pXVVR5QSclKiLNfWP_o6-ks

A se lua cu pita deoarece pseudo-ziaristul respectiv nu este in stare sa scrie articole obiective cand e vorba de primarul Florestiului...

2. DIFERIT intr-adevar a cerut o suplimentare a contractului deoarece din 2016 pana in 2019, primaria Floresti nu a fost in stare sa ii puna la dispozitie amplasamentul. Primele ACuri (pe zone intr-adevar expropriate) au venit in 2018.

3. De fapt, nici acum NU SUNT GATA EXPROPRIERILE! La cadastru nu exista numar cadstral unic pentru culuarul de expropriere, ba mai mult exista cca. 1000 de mp cu situatie incerta: nu se cunosc proprietarii. De altfe, daca cititi cu atentie punctul 2, chiar si primaria recunoaste. Vor sa schimbe traseul pentru a evita acei 1000mp. Deci --> exproprieri suplimentare, noi ACuri, etc.

4. Procedura de achizitie publica NU poate fi reluata pentru simplul motiv ca DIFERIT a CASTIGAT in instanta anularea rezilierii contractului (DEFINITIV SI EXECUTORIU): http://portal.just.ro/33/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=3300000000067706&id_inst=33

Concluzia e ca centura sud e intr-un blocaj total si am impresia ca Primaria va fi buna de plata cat de curand. Dar, tinand cont ca e vorba de caracatita PNL, s-ar putea sa o de-a la pace la un moment dat.

bacovia

^ Mi-ar placea ca acest personaj (Sulea) sa dispara de pe scena politica la urmatoarele alegeri.

vladb

Asa cum spuneam in postarea de mai sus o sa traim "The American Dream":

Horia Sulea: "Dragii mei dragi,
Așa cum spuneam, azi s-a intervenit în forță pe Răzoare, pe traseul drumului de Legăură Sud. (FOTO SUNT REALIZATE LA INCEPUTUL LUCRARILOR, voi reveni cu rezultatele mult asteptate) Lucrările vor continua pe întregul traseu. Este vorba de lucrări inedite de conservare a lucrărilor, care vor avea ca rezultat o suprafață de rulare similară cu cea a asfaltului. Așa cum nota și www.floresti24.ro, discutăm de o intervenție ecologică, în premieră națională, pe bază de enzime. Tehnic, avem scarificarea suprafeţei cu scarificator, crearea amestucului de apă cu enzima, în concentrație optimă, acoperirea suprafeței cu amestecul rezultat, omogenizarea
stratului cu stabilizatorul, nivelare şi executare a pantelor în profil transversal cu autogrederul, compactarea cu cilindru compactor până la
atingerea gradului de compactare optim, adică minim 93%.

Ulterior lucrărilor pe fiecare tronson, vor avea loc prelevări de eșantioane și
analize de laborator, pentru stabilirea atingerii gradului adecvat de compactare.
Apoi ne dorim a introduce și o linie CTP în zonă."

Intrebari : 1. (juridica): Cum poate avea acces pe amplasamentul predat constructorului daca s-a suspendat rezilierea unilaterala?
                2. (tehnica): Poate da careva detalii mai "pamantesti" despre tehnologie? Am vazut ca e intens mediatizata pe american-roads.ro. E ceva asemanator cu Dorosolul folosit pentru imbunatatirea pamanturilor?

neobluenet

Acum multi ani, la vreo 2 ani de la deschiderea frabricii Nokia, un prieten care lucra acolo imi povestea cum un coleg i-a spus ca si-a luat un Chevrolet nou cu 8-9000 Euro. Omului nu ii vine sa creada, nu auzise de Chevrolet Spark in viata lui si ar fi vrut sa cumpere si el una pana a ajuns in parcare si si-a dat seama ca de fapt era un Matiz cu facelift :lol:. Cam asa cred ca e si cu tehnologia revolutionara a lui Sulea.

Din pacate Florestiul este condus doar de idioti, capabili doar de scandal si petreceri cu muzica populara. Ce bine era daca ar fi facut un parteneriat cu Primaria Cluj-Napoca pentru un studiu de fezabilitate pentru un drum cu 2 benzi pe sens cu intersectii denivelate, de la Bucium  pana la giratoriul de la Luna. Proiectul sa fie executat in 2 etape, de la est la vest, granita celor 2 loturi fiind drumul catre Tauti. Intr-un viitor destul de indepartat ar fi putut fi prevazuta prelungirea drumului pana la iesirea din Luna spre Savadisla. Dar pentru lucrurila astea trebuie sa gandesti pe 10-20 de ani, iar cand tie in 4 ani iti expira mandatul, festivalul berii iti pare o alternativa tot mai buna.

ciprebbe

Pai exista parteneriat :) si e pe nord:) Centura Metropolitana.
Am filmat drumurile de legatura pentru a fi prezentate factorilor decizionali. Solutia pe nord e bine gandita si va ajuta jumatate din Floresti pentru restul era buna asta de pe sud.
Din pacate CM e un proiect care nu va fi implementat mai repede de 6-7 ani (optimistic). In toti acesti ani va fi un dezastru Florestiul si tranzitarea lui.
Chiar si asta pe sud are nevoie de 2 ani pentru finalizare, dar nu ai cu cine... asa ca e mai ok festivalul berii......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

neobluenet

Stiu de cea de pe nord, dar din 2016 e tot anuntata strada asta din sudul Florestiului. Daca in 2016 se asezau la masa pentru a planifica investitia asta, la sfarsit de 2017 deja aveau un SF si un proiect tehnic pe baza caruia sa liciteze executia, iar in 2019 se putea circula ca nu dura mai mult de un an sa faca respectiva strada.

Centura Nord are tinta traficul cu destinatie mai departata de giratoriul de la primaria din Floresti. Daca stai in Cetatea Fetei sau in Tauti ti-e un pic peste mana sa mergi mult spre nord, ca sa ai de unde te intoarce. Insa daca mergi din orice punct din Cluj, cel tarziu la Cora intri pe centura.