Gari, statii, depouri si remize

Started by marcelbanu, July 31, 2013, 11:22:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marcelbanu

Fosta remiză CFR din stația Brad, M317...


Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

iuli

Are cineva timp să ajungă la depoul din Arad să facă niște poze, mai ales la locomotivele cu abur, dacă mai există?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Poti vorbi cu Eye-In-The-Sky sa le faca de sus.

marcelbanu

Gara din Deva...






Și RCM-ul din Deva...
Regulator de Circulație și Mișcare...




Borna kilometrică 481+800



Fosta rampă pentru conteinere...



Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

anacronox

ultima oara am vazut miscare acolo cand au inceput lucrarile la real deva. au descarcat mai multe grinzi atunci. facea podul ala rulant un fum de ziceau cei din gara ca e incendiu :D :lol:

vancouver

Am postat aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=147.60 un minireportaj din gara Duisburg. Am vrut sa arăt că nici în Germania nu curge numai lapte și miere și nu totul sclipește, cum poate cred unii care n-au fost pe acolo. Germania este și ea o țară normală, cu oameni care muncesc, dar nu totul se face de la sine și nici nu poate fi perfect, mai ales că pădure fără uscături...
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

doryan93

#6
Începute în decembrie 2011, lucrările la Gara Slobozia Veche sunt departe de a fi finalizate, după ce un cablu Enel, găsit exact în amplasament, a întârziat lucrările cu nu mai puţin de 14 luni, noul termen de finalizare fiind fixat pentru luna august 2014.
Deşi iniţial trebuiau finalalizate în luna mai a acestui an, lucrările de modernizare a Gării Slobozia Veche au fost întârziate în mod neaşteptat. Motivul? Un cablu Enel găsit de muncitori chiar în mijlocul viitorului amplasament. Descoperirea a întrâziat tăierea panglicii cu nu mai puţin de 14 luni, noul termen de filanizare stabilit de autorităţi fiind 21 august 2014. ,,În timpul lucrărilor, s-a identificat un cablu de înaltă tensiune, aparţinând celor de la Enel, lucrările fiind oprite, deoarece acesta era exact în mijlocul amplasamentului. Astfel, au fost blocate lucrările aferente clădirii de călători, în special corpului central al clădirii. Eliminarea acestui cablu a durat foarte mult, în special din cauza numeroaselor aprobări de care am avut nevoie. Practic, lucrările la corpul central al clădirii au început cu adevărat abia la data de 21 iunie 2013", a declarat Liviu Bardă, şeful de proiect.
Sursa aici.


Harry

Constructiile realizate de Saligny la Cernavoda langa intrarea pe pod.










doryan93

Poze cu Gara din Bistrita, la care lucrarile de reabilitare sunt inca in intarziere:





Sursa

doryan93


alinuttt

#10
Exista un proiect prin care se vor reabilita garile din rsedintele de judet. De acea gara Bistrita N. se afla in reabilitare. Si Ramnicul Valcea, Pitesti, Vaslui, Botosani si altele se reabiliteaza. Oradea, Cluj, Constanta si altele au fost reabilitate in trecut, iar acuma sunt scoase de pe lista. De altfel sunt unele gari care nu se reabiliteaza din cauza primariei (ex: Alexandria).

iuli

#11
Gara Ramnicu Valcea











Sursa: forumtrenuri.com
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

#12
Bistrita Nord























Sursa: forumtrenuri.com
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

#13
Zalau Nord









Sursa: forumtrenuri.com
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

#14
Pitesti







Sursa: forumtrenuri.com
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog