Author Topic: Gari, statii, depouri si remize  (Read 63473 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

strainu

• Officer
Re: Gari, statii, depouri si remize
« Reply #240 on: November 27, 2017, 05:38:42 PM »
Mulțumesc frumos! De curiozitate, care e statutul celor 400 de "non-stații"? Ce le diferențiază de cele incluse în documentul de referință al rețelei?

frunzaverde

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #241 on: November 27, 2017, 06:01:26 PM »
Mulțumesc frumos! De curiozitate, care e statutul celor 400 de "non-stații"? Ce le diferențiază de cele incluse în documentul de referință al rețelei?

Daca zici ca in DRR nu sunt incluse haltele si punctele de oprire, ci doar garile si haltele de miscare diferenta e asta:

In gari si halte de miscare exista cel putin o pereche de macazuri (deci se poate face cel putin incrucisare de trenuri pe linie simpla, si se poate gara la o linie aleatoare); in halte nu, oprirea avand loc in linie curenta.

dan tm

• Youngster
  • *
« Reply #242 on: November 27, 2017, 07:34:54 PM »
Exact la explicatia asta m-am gindit si eu, insa rasfoind fisierul postat am gasit multe halte din curenta. 

« Last Edit: November 27, 2017, 08:50:02 PM by dan tm »

strainu

• Officer
« Reply #243 on: November 28, 2017, 03:46:39 PM »
Cred că e un pic mai complexă treaba. M-am uitat ochiometric în lista dată de @frunzaverde și nu apar deloc cele care în DRR sunt marcate cu hcv (haltă deschisă pentru traficul de călători și marfă). M-am gândit că poate nu sunt stațiile de pe liniile neinteroperabile, dar nu e cazul. Trebuie să scriu niște cod ca să văd ce e într-o parte și nu în cealaltă. Dacă știți vreo altă sursă pentru toate punctele de oprire din reteaua CFR, vă rămân dator.

dan tm

• Youngster
  • *
« Reply #244 on: November 28, 2017, 07:59:22 PM »
In general hcv sint cele de la cap de linie care mai au un macaz.
In fisierul postat apar Cenad, Cermei etc care in prezent sint hcv.

strainu

• Officer
« Reply #245 on: November 28, 2017, 11:03:08 PM »
Sunt 171 de stații (în sensul larg) în DRR care nu sunt în lista de la infofer, 762 care apar în ambele locuri și 542 doar la infofer. Dacă interesează pe cineva seturile de date pentru a trage ceva concluzii referitoare la ce e inclus și ce nu, le-am pus aici.
« Last Edit: November 28, 2017, 11:11:08 PM by strainu »

Vice33

• Hero
  • *
    • Program gratuit de legislatie ruiera
« Reply #246 on: December 13, 2017, 06:28:17 PM »
Poate filma cineva trenul regal care se va deplasa sâmbătă la Curtea de Argeș?

„Trenul Regal va circula cu viteză redusă în următoarele localități: Chitila (ora 14,51) — Titu (ora 15,41) — Pitești (ora 16,46). Toți cei care vor dori să aducă un ultim omagiu Regelui Mihai I sunt așteptați în gara orașului lor”, se precizează în comunicat.

Trenul Regal va ajunge la ora 17,30 în gara din Curtea de Argeș, unde prezența presei și a publicului va fi permisă. Cortegiul funerar se va deplasa apoi de la gară la Catedrala Arhiepiscopală și Regală.”

Sursa: https://www.libertatea.ro/stiri/stiri-interne/slujba-de-inmormantare-regelui-mihai-va-fi-oficiata-la-curtea-de-arges-2074610

dan tm

• Youngster
  • *

Harry

• Knight
  • Legend
  • *
    • URBAN CONSTANTA
« Reply #248 on: January 09, 2018, 07:59:22 AM »
CFR a lansat lictatia publica pentru alegerea companiei care va efectua revizia lifturilor din gara Constanta.

Balto

• Junior
  • **
« Reply #249 on: Today at 06:48:50 AM »
Lucrările de modernizare a Gării Iţcani(Suceava Nord) au progresat vizibil în şase luni

Lucrările de reabilitare şi modernizare a Gării Iţcani, începute în vara anului trecut, au ajuns la un nivel de progres important, vizibil de altfel şi cu ochiul liber. Ritmul de lucru a fost unul foarte bun, în condiţiile în care vorbim totuşi de doar 6 luni de zile în care s-a lucrat efectiv. Faţada dinspre parc a gării este aproape finalizată, cu excepţia unui balcon cu valoare de monument istoric, care trebuie restaurat, în timp ce la partea dinspre linii noua faţadă este aproape pe jumătate realizată.
Alte lucrări vizibile care s-au realizat sunt cele de demontare şi îndepărtare a vechiului peron, precum şi a copertinei acestuia. Peronul şi copertina au fost demontate pentru noua construcţie. Iniţial, se lua în calcul ca vechea copertină să fie restaurată, însă, fiind prea degradată, se va merge pe varianta reconstruirii ei, după modelul celei vechi. 

Monitorulsv.ro