News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Discutii diverse despre infrastructura feroviara

Started by marcelbanu, July 31, 2013, 10:51:59 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

#45
+1 !
Aici.
Esti pe domeniul tau, si faci foarte bine ceea ce faci!
Crezi ca chiar au sanse sa termine anul asta ?!...

Off-topic
Pe restul controverselor, ramanem "adeversari"...  :lol:

LE
De ce te-ai "ascuns" cu pozele astea aici ?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

1. E topicul adevat, nu am ascuns nici un fel de poze.

2. Ce sa termine? Ti se pare ca in pozele astea este vorba despre vreo lucrare anume? Efectiv sunt poze din zona triajului luate in drum spre santierul centurii. Dar nu exista nici o lucrare acolo, in acea zona a triajului CFR.

3. In rest nu pricep ce fac bine? Postarea de poze? Imgur, cateva butoane apasate si atat tot; poate sa faca asta si un cimpanzeu daca e bine dresat.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut



TibiV

Pentru că la Feroviar nu avem Parcare/Depou, postez aici... :)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


frunzaverde

#52
Cred ca cea mai amuzanta (si probabil utila) campanie de siguranta e "Dumb Ways to Die" a Metro Melbourne:

http://www.youtube.com/v/IJNR2EpS0jw

Inspirata de Happy Tree Friends (probabil). Au exportat-o in mai multe locuri in lume, eu am vazut-o in Denver. Afisele sunt amuzante, joculetele (app-uri Android si iOS) sunt extrem de virale, si nu e "in your face". Si nu stiu ce mesaj de siguranta feroviara mai are 125 de milioane de vizualizari pe youtube. Au si mesaje mai scurte, tintite, de exemplu:

Apropo de siguranta feroviara, acum doua saptamani, pentru prima oara in viata am fost pus intr-o situatie periculoasa, si nu de mine, ci de un sofer de taxi. Idiotul a vazut crucea sf. Andrei pe care scria mare cat carul "Railroad Crossing", lumini rosii clipind si facand zgomot, si o ditai locomotiva Union Pacific undeva in stanga inaintand cu cam 5, hai 10 km/h. In loc sa opreasca si sa lase monstrul sa treaca, a accelerat, a sarit peste sine (cu farurile locomotivei vizibile) si a trecut. Din fericire am scapat...

Chestia e ca nu a fost singurul. NIMENI, dar absolut nimeni nu statea la semnal; toata lumea de pe sosea (4 benzi) sarea peste sina, cu avertizoarele urland si locomotiva in camp vizual. Culmea, intersectia mai e si infecta, in unghi, cu padure, cu zone moarte ( asta: https://goo.gl/maps/YVLeXJcjiTy ). Efectiv nu inteleg. Am facut ditai scandal la taximetrist in masina (eram 6 oameni), si plangere la companie...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TibiV

 :jawdrop:
Si lumea zice ca soferii romani sunt dusi cu capul....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

WTF ?!?!...

Quote
INFORMARE DE PRESĂ

Deranjament tehnic la sistemul de dirijare a traficului pe segmentul Buftea-Chitila
Bucureşti, 06 aprilie 2016

Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA vă informează că echipele feroviare intervin pentru remedierea unui deranjament tehnic semnalat la sistemul de dirijare a traficului pe segmentul de cale ferată Buftea-Chitila.

Angajaţii companiei sunt pe teren şi execută lucrări de remediere, astfel încât circulaţia trenurilor să fie reluată în cel mai scurt timp.

http://www.cfr.ro/index.php/comunicate-de-presa/comunicate-de-presa-2016/2785-06-aprilie-2016-informare-cfr-sa-deranjament-tehnic-sistemul-de-dirijare-buftea-chitila
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Implenia are ceva lucrari in zona. Sa fi atins ceva cable? sau...e asa grava boala lui CFR?
Drumurile noastre POATE;

TibiV

#56
http://www.cfr.ro/index.php/comunicate-de-presa/comunicate-de-presa-2016/2805-08-aprilie-2016-licitatie-lucrari-reparatii-livezeni-simeria-caransebes-resita-nord
Quote
COMUNICAT DE PRESĂ

Compania Natională de Cai Ferate "CFR" SA organizează licitaţie deschisă pentru lucrări de întreţinere şi reparaţii pe tronsoanele Livezeni-Simeria şi Caransebeş-Reşiţa Nord. Valoarea totală estimată a lucrărilor este de 2.550.571 lei fără TVA, sursa de finanţare fiind asigurată din fonduri de la bugetul de stat.

Lucrările de întreţinere şi reparaţii la infrastructură se vor executa pe intervale de staţie Baru Mare-Livezeni (tronson Livezeni-Simeria) şi Brebu - Reşiţa Nord (tronson Caransebeş-Reşiţa Nord) şi au drept scop creşterea gradului de siguranţă în transportul feroviar de călători şi de marfă.

Durata de valabilitate a contractului este de 4 luni de la atribuire, iar criteriul de atribuire este preţul cel mai scăzut. Termenul limită pentru primirea ofertelor este 19.04.2016, ora 9.00, deschiderea acestora urmând să aibă loc în aceeaşi zi la ora 10.00, la sediul Sucursalei CF Timişoara.

Anunţul de participare la procedura licitaţie deschisă, conţinând informaţii asupra modului de desfăşurare a procedurii, precum şi documentaţia de atribuire, sunt disponibile în Sistemul Electronic al Achiziţiilor Publice (S.E.A.P.), la adresa www.e-licitatie.ro., cu nr. 167035.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

8 zile termen pentru primirea ofertelor? Hmm, de ce oare imi pare cu dedicatie? O:-)

TibiV

Exact la asta m-am gândit şi eu... :D
Chiar dacă valoarea este modestă.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

http://www.cfr.ro/index.php/comunicate-de-presa/comunicate-de-presa-2016/2864-28-aprilie-2016-restrictii-de-circulatie-intre-brasov-si-fagaras

Quote
COMUNICAT DE PRESĂ
Bucureşti, 28 aprilie 2016

              Restricții de circulaţie între Braşov şi Făgăraş


Compania Națională de Căi Ferate CFR SA informează că circulaţia feroviară pe secţia Braşov – Făgăraş este întreruptă temporar, din cauza unei alunecări de teren care s-a produs între staţiile Dumbrâviţa Bârsei-Codlea.

3 trenuri de călători – IR 347-2, R 2506 şi IR 1621 – au fost oprite în gările Dumbrăviţa Bârsei, Vlădeni Ardeal şi Braşov, personalul feroviar fiind deja la faţa locului pentru verificarea liniei de cale ferată şi lucrări de intervenţie impuse în astfel de situaţii.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)