Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovideatza

#1005
Sf-ul vechi e pe Hg28/2008.

De ceva vreme se aplica HG907/2016 privind continutul cadru al sf-urilor.

Daca se doreste finantare UE, va fi nevoie (99%sanse) sa se depuna un SF pe HG907. Unele linii de finantare mai accepta si HG28, dar tendinta e de obligare catre HG907. Finantarea se obtine pe baza de SF sau direct PT daca e deja intocmit, oricum cand vor ajunge sa depuna aplicatiile de finantare oricare din cele 2 faze vor trebui sa fie intocmite pe HG907.

Asta inseamna necesitate actualizare SF. E cea mai simpla solutie de motivare a nevoii de relicitare a SF-urilor.

Cu "ocazia" asta, se introduce in caietul de sarcini tot ce trebuie si iese un SF corect.

Oricum ar fi, finantatorul ca sa ii spunem asa, respectiv evaluatorii proiectelor, cer la faza SF-ul pe actualul exercitiu financiar mult mai mult decat se intelegea pana acum ca intra la SF. De ex daca inainte se accepta fundamentare deviz general pe antemasuratori, acum se cer liste de cantitati cu preturi unitare fundamentate pe baza de oferte pt un proiect matur.

Deci...daca mai este careva bine intentionat la CNAIR si "aude", ar putea folosi acest motiv pt actualizare SF-uri si completarea lor, nu doar pt A8.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ionut

Din pacate doar Hotnews si RRA au preluat pozitia noastra. Rusine (mare) celor de la Economica pentru ca nu au preluat, in ciuda faptului ca la ei s-a publicat declaratia lui Serbanescu. Ru-si-ne. Credeam ca Economica face parte din presa serioasa. Din pacate in ultima perioada vad mai multa propaganda si mai putina obiectivitate.

NGC

Nu or fi cazut de acord care dintre ei sa scrie articolul nesemnat. :lol:

strainu

Nu puteți forța publicarea cerând un drept la replică?
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

Ionut


Ionut

Doar gogosi, promisiuni si minciuni deocamdata despre A8.




"Am fost informaţi de autorităţile române că în acest an vom primi contracte încheiate (studii de fezabilitate, sondaje geologice, evaluări ale impactului asupra mediului sau eventuale proiecte preliminare) pentru pregătirea tehnică a secţiunilor Târgu Mureş – Ditrău – Târgu Neamţ şi Târgu Neamţ – Iaşi – Ungheni. Aceste costuri de pregătire a proiectelor pot fi deja cofinanţate în cadrul programului Infrastructură Mare. Dacă totul merge bine, construcţia propriu-zisă ar trebui să înceapă imediat după finalizarea tuturor pregătirilor necesare: pentru Târgu Neamţ – Iaşi – Ungheni în iunie 2020 şi pentru Târgu Mureş – Ditrău – Târgu Neamţ în decembrie 2021", a adăugat Corina Creţu.

Adevarul




Ca sa avem contracte incheiate pentru revizuirea SF A8 in acest an, trebuia deja sa avem licitatiile lansate. Oricum eu nu cred minciunile si promisiunile pana nu vad pe SEAP re-lansarea licitatiilor de actualizare SF pentru A8.

Ionut

Colegii de la Iasi se pregatesc de un nou protest. O sa-i ajutam si noi. :D Ma bucur sa vad ca anuntul lor a fost preluat de Hotnews. Ne vedem la Tisita!




Grupul de initiativa "Impreuna pentru A 8" va organiza un mars motorizat spre Bucuresti pentru a face apel la construirea de autostrazi in Moldova

Grupul de initiativa "Impreuna pentru A 8" va organiza sambata, 19 mai 2018, un mars motorizat spre Bucuresti. Participantii se vor intalni a intersectia drumurilor E 85 si E 581, in dreptul localitatii Tisita, la orele 12:00, iar Coloana de masini isi va continua marsul spre Bucuresti incepand cu orele 13:00, informeaza un comunicat de presa al grupului de initiativa.

Hotnews

dr4qul4

Protesteaza pt A8 pe traseul A7?  :lol: 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Este un mars pentru autostrazi in Moldova, nu doar pentru A8.

Allex

Partikip


Oricum e ceva, tot e bun, decat sa nu fie nimic...

Sent from my SM-J105H using Tapatalk

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

De data asta, semnez si eu condica de prezenta. :D Sper sa aiba mult succes, sa ne adunam multi sa aratam ca ne pasa de A8 dar si de A7.

dumbravaandrei

Pus tignal in calendar. Daca nu sunt plecat la naiba in praznic, ne vedem la Tisita :)

pentium10

Daca treceti in Tirgu Mures sa va opriti la pub-ul 44th Street pentru o bere/cafea, baietii merita :)

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Salutari! :cheers:
#ProA8 #ProInfrastructură