Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

rocklee

se pare ca insusi ursi ne pot spune unde sa facem ecoductele .... :D :D :D

excelente studi ....

dr4qul4

Maratonistul se pare ca a dezertat din echipa A8 si s-a alturat celei care sustine A13. 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Horațiu 87


Ionut

Pai 3 ore a fost toata conferinta. :) Unele parti sunt foarte misto, de vazut cu popcorn in fata.

TibiV

Ne poti da un timing aproximativ pentru cele mai misto parti ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Ah cam greu... Au fost foarte multe intervenții. Poti da pe sărite și vezi ce ti se pare interesant. Cătălin vorbeste imediat după pauză, adică după primele 90 minute.

Quest

#936
Quote from: TibiV on January 13, 2018, 06:17:39 PM
Ne poti da un timing aproximativ pentru cele mai misto parti ?...

Vorba lui Ionut, ia-ti popcorn si acorda-ti 3 ore (chiar si in calupuri daca nu rezisti dintr-o bucata, si eu am parcurs inregistrarea din 3-4 sesiuni).
Orice membru PUM ar trebui sa urmareasca intilnirea, te poate ajuta sa intelegi mai bine Romania.

LE Multumim Ionut ptr hartile exceptionale in informatie relevanta, cu arealul de migratie al unor exemplare de ursi cipati.
Common sense will get you far !

Quest

Unul dintre cele mai percutante discursuri si mai pline de adevar amar, a fost cel al lui Mihai Chirica (PSD, primar Iasi).

http://iasulinafaceri.ro/mihai-chirica-catre-parlamentarii-psd-trebuia-sa-va-faceti-datoria-fata-de-tara/

...
Cred ca o parte dintre parlamentari, colegii mei de partid, nu si-au facut datoria. Sunteti colegii mei, dar trebuia sa va faceti datoria nu fata de partid, ci fata de Tara.
...
Nu veti indrazni niciodata sa dati vina pe guvern, pentru ca guvernul reactioneaza functie de Parlament.
...
Marii absenti ai acestei autostrazi sunt Liviu Dragnea si premierul Romaniei. Sunt singurele persoane care puteau sa faca ceva pentru Autostrada A8. Singurele. In conditiile in care dumneavoastra va vindeati foarte scump pielea. Si n-ati facut-o, din motive pe care nu le veti explica niciodata.
...
Este o rusine pentru regiunea de Nord-Est, pentru Moldova lui Stefan cel Mare, pentru Moldova lui Alexandru Ioan Cuza, pentru oricare alta Moldova pe care o doriti dumneavoastra, este o mare, mare rusine, ca la 100 de ani n-am reusit sa facem nimic pentru acest colt de Tara. Iar pentru Basarabia de pe partea cealalta a Prutului, noi eram speranta, noi eram Regatul, noi eram viziunea, noi eram legatura cu marile proiecte ale Marii Romanii. N-ati reusit nici acest lucru, nu avem proiect Centenar, nu avem o viziune despre viitorul Romaniei pentru urmatoarea suta de ani. Din pacate acesta este adevarul.


(zona boldata nu apare in articolul cu discursul lui Chirica)

Eu Quest, ca PNL-ist, sint mindru ca Romania are un asemenea PSD-ist...
Common sense will get you far !

Ionut

Pe forum nu facem politica, te rog. Alea au fost declarații politice.

TibiV

Or fi fost declaratii politice, dar ultimul paragraf ("Este o rusine pentru reginea nord-est...") mi se pare pur si simplu sinteza unui adevar amar...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Morosanu

Da Ionut, nu facem politica, dar in Tara Romaneasca totul se reduce la politica.
Politica distruge tot ce atinge.

cove_adrian

In urma dezbaterii de la Iasi si a discutiilor constructive ante si post eveniment, asociatia civica "Moldova Vrea Autostrada" a decis sa continue demersurile catre autoritatile responsabile de acest proiect, respectiv CNAIR si MT, intr-o maniera mai tintita si implicit fezabila.
Prin urmare, energia, eforturile si initiativele MVA (Moldova Vrea Autostrada) se vor canaliza in jurul a patru mari chestiuni/teme/intrebari:
1. lobby/presiune pentru alocarea de resurse financiare in 2018 (credite de angajament/redistribuire bugetara/rectificare bugetara etc.) pentru reactualizarea studiilor de fezabilitate pe tronsonul Ditrau-Tg. Neamt si Ungheni-Iasi-Tg. Neamt
2. scoaterea la licitatie a reactualizarii studiilor de fezabilitate pentru tronsoanele Ungheni-Iasi-Tg. Neamt si Ditrau-Tg. Neamt
3. deblocarea/desuspendarea contractului de servicii nr. 92/32639/20 mai 2015 aferent S.F. pentru tronsonul Târgu Mureș-Ditrău
4. stabilirea unui contact cu organizatiile de mediu pentru identificarea solutiilor in vederea "acordului" acestora.

Se anunta un an 2018 extrem de disputat!




http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

KenyaSong

Ultimele răspunsuri CNAIR sugerează că blocajul este datorat în parte investigaţiei DNA.

Care este abordarea voastră cu privire la implicarea DNA şi ce vă face să credeţi că factorii politici vor avansa lucrurile înainte ca întreaga procedură să fie clar legală ?

cove_adrian

#943
^
Adevarat. Cunoastem acest aspect ca urmare a adresei MVA din 08.2017 si implicit a raspunsului nr. 92/63725/02.10.2017 din partea CNAIR.
Abordarea noastra este apolitica, civica si constructiva: presiune pe CNAIR si MT. Vom urmari (daca avem posibilitate) informatiile publice si site-ul http://portal.just.ro/SitePages/acasa.aspx pentru a cunoaste in ce stadiu se mai afla speta respectiva.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

rizzuh

Quote from: KenyaSong on January 18, 2018, 11:24:53 AM
Ultimele răspunsuri CNAIR sugerează că blocajul este datorat în parte investigaţiei DNA.

DNA doar a cerut documente. Nu a spus sa nu se mai faca nimic. Insa CNAIR se sperie ca dracu de tamaie. Nu sunt ei in stare sa faca treaba cand nu-i intreaba nimeni de nimic, da' cand ii verifica "organele"... :((