News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

vancouver

11 decembrie este data alegerilor ...  :o
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dumbravaandrei


NGC

Quote from: NGC20 on December 07, 2016, 03:42:51 PM
^^^ Trebuie sa ciulesc "antenele" ca am uitat de asta, dar ar cam trebui sa fie un tril melodios. ;)

Quote from: nirolf on January 12, 2017, 11:39:47 AM
Antenele mele îmi spun că ordinul s-a dat în noiembrie, dar s-a suspendat imediat după 11 decembrie.

Imi cer scuze pentru ca am uitat complet de A8. :p
Incerc sa verific si eu informatia si revin daca e necesar.


ticker

DC news e fake news...
De luat cu un gram (sau mai mult) de sare orice informatie de acolo

cove_adrian

Ieri, 23.03.2017, la Camera de Comert Iasi a avut loc o noua dezbatere pe tema autostrazii care sa lege Estul de Vest Romaniei.
Dezbaterea a fost initiata de miscarea civica "Moldova Vrea Autostrada".
http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/sorin-moisa-o-autostrada-ar-deschide-zona-moldovei-spre-occident--155544.html

http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

ovicor

   @ cove_adrian, presupun ca tu esti Adrian Covasneanu din articol, felicitari pentru implicare. Parerea mea e ca tronsonul Tg. Mures - DN2 ar fi prioritar, daca e sa aducem investitori in Moldova. Avand autostrada continua pana in DN2, investitorii vor avea garantia ca partea mai grea e facuta. Doar constructia acestui tronson, greu ce-i drept, odata inceputa, investitorii vor demara investitiile. Ceea ce ma indoiesc ca se va intampla daca se va incepe cu partea Iasiului, ce-i drept, agomerata. Ca bistritean ca domiciliu si clujean prin nastere, realizez cat ar insemna pentru DN17 realizarea autostrazii A8. Si pasul Oituz va fi degrevat de o parte din trafic.

Bogdan_Cluj

Desi sunt de loc din Alba Iulia si acum locuiesc in Cluj si desi imi doresc autostrada Cluj-Bors consider ca legarea Moldovei de Transilvania este foarte importanta, daca nu mai importanta. Singura sansa ca Moldova sa nu mai ramana in urma economic este sa fie legata de Vest.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

 Autostrada aceasta va exista doar in vise...

dumbravaandrei

#580
oricum, de-al naibii si de ambitios (nu ale mele, ale altora), aceasta autostrada nu va trece carpatii inaintea CoBra ;)

Cat despre dezbateri, am mai explicat pe la Iasi ca atat timp cat nu participa cine trebuie la aceste dezbateri pot sa le considere "suete".
Asta pentru ca multi nu s-au trezit in zona ca Iasi-Pascani/Tg Neamt e un tronson iar muntii e "alta mancare de peste". Iar in aceasta speta deocamdata se discuta doar cu peretii si in mare parte despre cum sa trecem muntii.
Asta e realitatea  :((. Pacat pe Iasi-Tg Neamt lucrurile pot fi incepute si terminate in 7-8 ani...

esendy

In tabelele de eligibiltate POIM apare si Tg Neamt-Iasi-Ungheni; nu ar trebui incepute macar SF pt acest tronson de autostrada? macar sa fie gata SF in 3 ani - 2020 (licitatii/contestatii+executie); sa se poata eventual incepe procesul de executie (licitatii/autirizatii/executie/etc) in 2020.

cove_adrian

Quote from: cezar-mario2012 on March 24, 2017, 05:22:24 PM
Autostrada aceasta va exista doar in vise...

Cu energia si resursele (civice) pe care le avem incercam sa transformam "visul" in realitate(teritoriala).
Multumim pentru apreciere si confirmam ca vom continua demersul si initiativa.
Speram sa fie cat mai multe dezbateri si implicit "ecouri" pozitive. Si nu doar in presa (locala si regionala).
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

Bulwyn

Bafta si sper cu efect. Cheers

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)