Pe unde dorm? Hoteluri, pensiuni si locuri de campare in Romania.

Started by Ionut, July 25, 2013, 01:42:15 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Bun, pentru ca am observat nevoia pentru acest thread, haideti sa discutam aici despre hoteluri, pensiuni, locuri de campare si alte optiuni pentru cazare in Romania. Va rog frumos spuneti doar din experienta personala cand recomandati ceva, cu bune si rele. O sa mentin eu o lista deschisa pe acest post ca sa fie mai usor de urmarit.

Daca observam ca este nevoie de un thread si pentru Europa (sau lume), vom incepe unul separat pentru recomandari din afara tarii.

nitush

Pot sa spun ca am fost cu familia la Lacu Rosu si am intrat in prima pensiune care am gasit-o la vreo 50 de metri de sosea. Am intrat inauntru o doamana ne-a intrebat amabil despre intentii, preferinte, etc. Ne-am inteles rapid, preturile au fost ok insa putin cam frig noaptea (probabil si din cauza muntilor sau vremii deosebit de rece in perioada noptii la munte) Cand am ajuns acasa am cautat apoi pe net si am aflat ca trecusem pe langa glont deoarece vila are doua etaje si etajul de sus apartine altui proprietar la care nu-ti doresti sa ajungi (conditii nasoale fata de nivelul de jos cititi aici:http://www.criserb.com/blog/pensiunea-vila-9-tusnad.html ). Pagina proprietarului de la nivelul 1 am gasit-o aici: http://www.centruturistic.ro/lacu-rosu/cazare-pensiunea-tusnad-lacu-rosu-i242.html

Asadar daca ajungeti la 12 noaptea in Lacu Rosu fiti atenti la oferte :)
In timpul liber ofer cazare pe litoral. Cand sunt in timpul serviciului evaluez pensiuni in Brasov

dr4qul4

Stana Tarle!
Sinaia, Cota 1580!  e cam scump tariful doar pt 1 camera (aproape 400 lei) dar toata vila se merita  (2 nopti sau mai multe= discount)

Peisajul este superb in orice perioada a anului. cu masina se ajunge maxim la cota 1400, asadar trebuie si putina miscare (nu e pt domnisoare cu tocuri)  :D .

cabana este a primariei
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ashbird

salut, ma ajuta cineva cu un pont pentru o cazare de 1 noapte 2 persoane ? in Sibiu ?
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

Tetraedru

In Deva va recomand Villa Venus, foarte central dar nu Ieftin.

In Hunedoara - Hotel Krystal care arata bine si are inclusiv Piscina, Mancat la Rustic unde Mancare a fost buna.

Baile Goagiu - Hotel Germisara frumos si scump pentru o zona destul de degradata.

Baile Herculane - Pension Noblesse dar fara piscina si Hotel Afrodita care are si camera extra (4 stele echivalent si are inclusiv zona de tratament). La mancare fara hepatita va recomand Lorabella care este mai ascuns dar merita.

Daca ai plecat pe clisura Dunarii recomand - Pensiune Septembrie unde au si mancare buna.

Cheile Nerei - Rocker's Inn este o pensiune scumpa ce are multe in Meniu dar putine disponibile nu foarte aerisita, cred ca sunt cateva Pensiuni acolo nu cu atata reclama care merita mult mai mult.

Sighisoara - Hotel Korona inclusiv Piscina (pret nu rau pentru 4 stele).

Pe langa sighisoara la Danes - Domeniul Dracula care chiar arata bine si au si o gradina frumoasa, se poate inclusiv calarit.

Petrosani Hotel Oxigen, Calitate pret recomand si ai si Restaurant aproape.

Langa Resita la Valiug Gasthof tirol si Aquarius dar nebunie cu cazare cat de frumoasa este zona si buna Pentru petrecerile de noapte. De mancat La Cioata un pastraz extra si altele ca la mama acasa.

ski Transalpina Vidra - Hanul Haiducilor , arat bine, mancare buna dar pret de Austria pentru o pata de partie.

Vila Platoul Soarelui - arat binisor (chiar pe partia de incepatori) dar micul dejun tot in cea de 2 stele si am aflat ulterior dar nu am stat ca sunt mult mai ok la aceiasi bani. Cea mai rea partre este ca parte finala este pe o panta pe care cu masina nu o urci.

Timisoara - Hotel excelsior , Perla 3, chiar si Inter Continental

Cluj - Hotel Melody Central super pozitie si bun pret in rest nu grozav, Hotel Central mult mai bine la pret tot bine, Hotel Meridian carea rata foarte bine.


hyp88

Strict pentru 1 noapte (curat decent si pret mic pentru 8-10 ore de stat in camera cat ii trebuie omului sa se odihneasca dupa un drum lung) dinspre Vest in Romania:

Paprika Csárda (in Ungaria la granita cu Austria)
Pensiunea Select (Arad)


dr4qul4

Vad acum pe Digi mare reportaj ca au fost 8000 de persoane (cu 3000 de masini) la Vadu.
Care e problema? Cat timp nimeni nu lasa mizerie, de ce sa nu poti campa acolo? Masinile nu au ce cauta pe plaja, dar exista un drum pe langa plaja propriu-zisa care merge pe nisip. Lasi masina la 30-40m si asta e.
Mi se pare incredibil ca, in tara noastra, nu avem voie sa campam in multe locuri salbatice. La fel este interzisa camparea si la Padina.
Interdictia este atat de ilogica, incat toata lumea campeaza.
Cine merge cu cortul merge tocmai pentru a sta izolat. Spatiile de campare sunt pentru figuranti, sau pentru cei care merg cu rulotele.

Poate avem vreun activist de mediu pe aici, sa-mi explice si mie ce buruieni distrug daca ma duc la Vadu si campez pe plaja (ma voi duce peste 2 saptamani si voi plati si permisul de acces in rbdd).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

kitsune

8000? Wow, that's a big pile of shit they must've left behind. Să nu spui că și-au făcut nevoile in pungă și le-au luat cu ei acasă, că nu e nicio budă la Vadu. Nici la Corbu.
A common mistake that people make when trying to design something completely foolproof is to underestimate the ingenuity of complete fools.
Douglas Adams, Mostly Harmless

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024