Aparitii in media ale comunitatii si colaborari cu media

Started by Ionut, July 23, 2013, 07:06:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Cred ca este un topic util pentru noi unde sa strangem aparitiile noastre in media (mai mult sau mai putin traditionala) si discutiile cu posibile colaborari intre aceasta comunitate si oamenii din media. Va rog sa avem, ca peste tot in forum, discutii constructive, fiind stiut faptul ca media lasa de multe ori de dorit cand vine vorba de nivelul de profesionalism la care-si informeaza publicul.

---

Si... avem deja o premiera! Este prima aparitie "dedicata" in media, o mini-recenzie despre forum in Revista Constructiilor nr. 94 (iulie 2013).

Astazi, la mai putin de 2 ani de la infiintarea lui, site-ul numara mii de postari si zeci de mii de accesari, devenind o adevarata enciclopedie a infrastructurii de transport din tara noastra.

Se afla pe site tot ceea ce apare in presa scrisa sau audiovizuala cu acest subiect, informatii despre situatia de pe toate santierele, transmise, de cele mai multe ori, de forumistii din zona, informatii insotite, de cele mai multe ori, de fotografii si chiar imagini filmate din avion sau elicopter.

Singurul lucru care lipseste, dar nu din vina lor, sunt informatiile directe de la societatile sau institutiile implicate in realizarea investitiilor, informatii pe care forumistii le obtin cu multa greutate sau nu le obtin deloc, ei multumindu-se cu cele oficiale de pe site-urile acestor institutii, institutii care ar putea sa profite de existenta gratuita a unui asemenea site pentru a-si face cunoscute, mai bine, prin intermediul lui, realizarile si intentiile.

Oricum ceea ce fac acesti entuziasti merita toata aprecierea.


sursa: Revista Constructiilor, iulie 2013

Multumim de aprecieri!

ciprebbe

Excelent topic!
Aici putem face un rezumat clar si posta pe unde aparem in presa si poate cream o mica concurenta intre publicatiile care se inspira de pe forum.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


AFC

Super misto! Baieti adevarati, asa cum ii stiam, carora le pasa de ce se intampla in tara lor si cu banii lor. :gj:
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

ashbird

Poate ar fi bine sa il si copiezi integral ..in caz ca dispare de pe internet.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!


AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

cutter

Am participat astăzi la Digi24 la emisiunea Business Club cu Stelian Muscalu. Am discutat despre Master Plan, despre eficientizarea activității CNADNR și altele. O înregistrare poate fi găsită aici (al doilea film de pe pagină):

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/Importanta+autostrazi+drumuri+expres+Master+Plan+Transporturi

Time-and-Space

#8
am vizionat emisiunea pentru ca a anuntat-o Ionut la news pe forum in prealabil. A fost o prestatie foarte buna.

unele mici probleme au fost la moderare si la contextualizare. putea sa se vorbeasca un pic si despre Polonia/despre alte cazuri de practici bune si unele chestii puteau fi sustinute cu mai multa convingere. a fost foarte buna subliniera intarzierii acordarii contractelor dar nu cred ca doar factorul politic ci cel de profesionalism in administrare si planning asa cum s-a mentionat totusi sunt factori cheie pe care se putea dezvolta .

fara a se da in isterie cred ca se putea si sublinia nu doar costul sau importanta economica a lipsei autostrazilor ci si cel uman.

in plus se puteau sintetiza mai multe recomandari. toate ar fi fost chestii la care cutter sigur fatea fata dar conceptul emisiunii era foarte macro si doar pe autostrazi nu alte moduri. imbinarea cu partea grafica nu a fost sincronizata cu discutia ci pareau doar niste liniute animate pe spatiul tarii.

deci trebuie acordat mai mult timp si structurata dezbaterea mai meticulos. oricum a fost o iesire foarte valoroasa care a subliniat importanta dezbaterilor si a transparentei si a etalat o foarte buna cunoastere si prezenta rafinata a invitatului. felicitari. 

cutter

Am participat astăzi la emisiunea Capital TV la B1 TV la o discuție despre Master Planul de Transport a cărei înregistrare o puteți vedea aici:

http://inregistrari.b1.ro/view-capital_tv-74.html

cutter

De la ora 18.15 voi avea o intervenție telefonică la emisiunea Business Club de la Digi 24 unde vom încerca să facem un bilanț al ministeriatului domnului Rus.

cutter

Aici este înregistrarea intervenției pe care am avut-o la Radio France Internationale ieri dimineață:

https://soundcloud.com/user368933/11-june-2015-084408/s-sGfMQ

cutter


stangabriel

Felicitari. Era un sentiment frumos cand te auzeam ca exprimi pareri dezbatute pe forum.

ashbird

mai nou va citeaza Ovidiu Vranceanu de la BizBrasov.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!