News:

.

Main Menu

Vroom Vroom!

Started by Ionut, September 17, 2011, 05:28:37 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

pasadia

Nu, DN11 in acea zona e al CNADNR, nu al Primariei Harman. Oricum ca locuitor al Harmanului ai cum sa ajungi in Brasov (si chiar si in Sfantu Gheorghe) fara sa ai nevoie de rovignieta, folosind DC 46 spre Sanpetru + DJ103, sau respectiv DJ112.

Calin

Nu este cazul meu , pentru ca oricum imi platesc Rovinieta , dar din cate stiam regula ar fi ca in localitati -pe raza lor administrativa , sa nu fie obligatorie .
Sa inteleg ca un localnic , pe langa aceasta , mai trebuie sa cunoasca si care anume dintre drumurile din localitate sunt sau nu in administratia CNADNR ?
Iar daca nu le cunosti, fara sa iesi din localitate, sa te poti trezi cu o amenda legata de neplata Rovinietei ??? ?

bgd77

Legat de rovinieta, legile aplicabile sunt urmatoarele:

1) Ordonanta Guvernului Romaniei numarul 15 din 2002 privind introducerea roviniete: link care spune la art. 1 aliniat d):
"reţeaua de drumuri naţionale din România - drumurile de interes naţional definite conform art. 6 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 43/1997 privind regimul drumurilor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;"

2) Daca ne uitam la Ordonanţa Guvernului nr. 43/1997 , la art. 6 aliniat (1) (link):
"Drumurile de interes national apartin proprietatii publice a statului si cuprind drumurile nationale, care asigura legaturile cu capitala tarii, cu resedintele de judet, cu obiectivele de interes national, între ele, precum si cu tarile vecin, si pot fi clasificate ca:
a) autostrazi;
b) drumuri expres;
c) drumuri nationale europene (E);
d) drumuri nationale principale;
e) drumuri nationale secundare."

Asadar, nimic legat de DN-uri aflate in localitati.

Dar, mai exista si normele de aplicare pentre perceperea rovinietei:

3) Ordinul 769/2010 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania. Ordin nr. 769/2010 (link), care la art. 1 aliniat 3) prevede:
"Prin exceptie de la prevederile alin. (2), tariful de utilizare nu se aplica pentru sectoarele de drumuri nationale aflate in interiorul resedintelor de judete si al municipiilor, intre indicatoarele rutiere de intrare/iesire in/din acestea. "

Asadar, conform legilor, rovinieta nu trebuie platita daca se circula pe DN in interiorul resedintelor de judet si a municipiilor. In alte localitati (orase, comune, sate, etc.), daca se circula pe DN, rovinieta trebuie platita.

Daca gasiti alte acte normative legate de acest domeniu care contravin concluziei de mai sus, va rog sa spuneti.

Ionut

^ Avem topic pentru sistemele de taxare in Romania.
Topicul asta este in special pentru POZE facute la volan. Multumesc!

MRS

In zona Moldovei se vad vara multe masini cu nr straine, dar asta cred e maxima pe anul asta

Cipru





A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

pasadia

Azi in Brasov am vazut o decapotabila cu numar de Quebec. Condusa de o blondina chiar atragatoare.  O:-)

bogdymol

Am vazut in ultimii ani in Arad si Timisoara:
- masina cu nr de Aaland (ceva insula Finlandeza)
- o gramada de masini cu numere de SUA (unii circula cu ele ca si cum ar fi inmatriculate in RO - ar fi interesat de verificat la acte, asigurare etc)
- o masina cu nr de US Virgin Islands (insula in oceanul Pacific)
- motocicleta cu nr de Australia
- masina cu nr de Guinea Bissau (Africa)
- masina cu nr de Maroc
- camion cu nr de Cipru
- camioane cu nr de Georgia sau Iran (incep sa fie din ce in ce mai dese)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

pasadia

Stiu ca e off-topic, dar vreau sa fiu bine inteles: nu masina sau numarul acesteia m-au atras cand mi-am aruncat privirea asupra ei. ;)

TibiV

Dar ce? Volanul pe dreapta ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adyneamtu


horatiu.cosma

Quebec(frig, ploaie) + decapotabila + blonda + condus. Multe chesti iti pot atrage atentia in aceasta ecuatie  :lol:.

dr4qul4

Eu am vazut multe dustere in croatia\krk. Numere de italia si germania.

Si bineinteles multe blonde. Dar nu in dustere :) cel putin nu cele dupa care sa intorci capoul (blondele, nu dusterele)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Big like de la mine, dr4aqul4 ....
Dar nu te necăji!...
Oricum ţi-ai făcut de râs vechea semnătură.:... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

apare un Logan in ultimul Mission Impossible la urmarirea prin Maroc. :D
Drumurile noastre POATE;

MRS

Pe asta ati vazut-o?

Masina apartine SRI conform Mediafax si era in misiune... Probabil misunea lor era sa are green-track-ul sau sa sperie insectele de pe sine :lol: 8) >:(


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...