News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Fortele Aeriene Romane

Started by Ionut, July 21, 2013, 04:32:44 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MNU

IAR 80/81 = motor radial > acel bot mai bombat
Spitfire = motor cu cilindri dispusi in V (V12) > bot mai suplu.

Marius

Astazi la ora 16:02 fiind in Alba Iulia, am vazut deasupra orasului 4 avioane A-10 Thunderbolt. Probabil sunt o parte din cele 11 relocate pentru exercitii, la baza 71 Aviatie de la Luna. Eu am vazut doar 4, poate erau mai multe. Zburau destul de jos, estimez cam 400-500m. Viteza n-am putut sa o apreciez, oricum nu foarte tare, le-am urmarit cu privirea vreo 10 secunde. Veneau dinspre NNE, au facut o bucla deasupra localitatii Micesti si sau intepartat spre NNV.

De dimineata, indreptandu-ma spre Alba Iulia, am trecut pe langa un convoi de antiaeriana incarcat intr-un tren care se deplasa catre Blaj (eram intre Podul Mures si Cistei)

PS: m-au trecut fiorii cand m-am gandit ce inseamna de fapt acest lucru in actualul context geopolitic.
PPS: si un MIG-21 si-a facut de cap deasupra orasului de vreo 2-3 ori.

iuli

Cred că serviciile secrete știu mai multe decât ni se scapă nouă prin presă și situația nu e prea roză,  tinde spre neagră. Altfel nu văd de ce e atâta mobilizare NATO în Polonia și România. Puneți în contextul ăsta și noile tancuri și blindate aduse la noi.

Cred că vor mai urma să fie aduse și alte echipamente și soldați.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

neobluenet

In primavara fiecarui an sunt exercitii la Campia Turzii cu  A-10 Thunderbolt. Acum vreo 7-8 ani tin minte ca au venit cu F-16-uri. Acestea sunt oarecum normale, avand in vedere ca facem parte din NATO si trebuie sa existe exercitii comune pentru o mai buna comunicare si standardizare a operatiunilor.

iuli

Asa e, si anul trecut prin vara a fost ceva de genul acesta deasupra Albei Iulia. Am prins live nebunia de pe cerul orasului. Totusi trebuie sa privim putin contextul international si alte mutari pe tabla de sah. Sper sa fie doar o noua criza a rachetelor ca si cea din Cuba din '62.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

igorashu

QuoteMinisterul român al Apărării va începe procedura de achiziție pentru cea de-a doua escadrilă de avioane de luptă, a anunțat astăzi ministrul Mircea Dușa.

sursa

alecu26

Destul de creepy sa vezi niste Black hawk survoland in cerc deasupra orasului. Chiar n ai vrea sa le vezi in real action.
Drumurile noastre POATE;

AFC

Nu stiu daca ati vazut reportajul asta: http://www.rtp.pt/noticias/pais/pilotos-romenos-vem-a-portugal-aprender-a-operar-aeronaves-vendidas-o-ano-passado_v845903
Baietii nostrii trag tare.
Aseara cautam ceva legat de F16 si am gasit site-ul asta care mi s-a parut interesant: http://www.rumaniamilitary.ro/
Scuze daca stiati de el, dar eu care sunt mai putin informat cu privire la tehnica militara am gasit chestii interesante.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

voicul

Pentagonul ajută România să cumpere un elicopter

Armata americană ajută forţele terestre române să îşi cumpere un elicopter pentru suport aerian şi misiuni de evacuare. Principalul candidat pentru achiziție este unul dintre aparatele de zbor Bell, potrivit analiștilor de la Jane's Defense. S-ar putea repeta astfel scenariul achiziţiei de avioane multirol. Deşi a primit oferte mai bune din partea companiilor europene, România a ales totuşi să cumpere avioane F-16 la mâna a doua în spiritul relaţiilor bune cu Statele Unite.

http://www.digi24.ro/stiri/economie/bani-afaceri/pentagonul-ajuta-romania-sa-cumpere-un-elicopter-563148

anacronox

nu e vb de un elicopter, ci de un model de elicopter.

variantele ar fi: Airbus H145M, Airbus H215M, Airbus H225M, Bell OH-58D Kiowa Warrior, Bell 407 GT, Bell UH-1Y Venom, Boeing AH-6i sau MD 530F.
cei de la Jane's sunt de parere ca va fi Bell OH-58D Kiowa Warrior luat de la army surplus, dar modelul asta de elicopter intra doar la categoria scout/ light attack.
Pentru un elicopter mediu as merge fie pe Black Hawk fie pe Airbus H225M sau Bell UH-1Y Venom.

Airbus H225M se construieste la noi

tom_sawyer

^ H215 se va construi la Ghimbav

AdrianB1

Nu prea e clar ce se vrea de la elicopterele alea, pentru CAS e mai bun Kiowa din cele enumerate mai sus, pentru Medevac si transport trupe altceva, elicopterul multirol care impatureste si camasile in dulap nu exista.

Ionut

Primele şase aeronave F 16 Fighting Falcon care poartă pe fuselaj însemnul tricolor al Forţelor Aeriene Române vor fi preluate oficial din Portugalia mâine, 28 septembrie. Nice one. De la Ministrul Apararii pe Facebook.










davyl


AFC

^ Doamne ajuta, e un inceput, dar mai e mult pana departe. Adica pana la un numar decent de aeronave moderne . O armata puternica inseamna un stat puternic!
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell