Fortele Aeriene Romane

Started by Ionut, July 21, 2013, 04:32:44 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

#30
O veste trista pe ziua de azi din pacate.

Un elicopter militar s-a prăbușit în județul Sibiu(limita cu jud Mures).La bordul aparatului de zbor se aflau zece pasageri, dintre care opt şi-au pierdut viaţa.

11.54. Ministrul Apărării, Mircea Dușa, a declarat, la Digi24, că opt dintre cei zece militari aflați la bord și-au pierdut viața, ceea ce face ca acest accident să fie cel mai grav din seria celor în care au fost implicate elicoptere militare.
12.31. Epava elicopterului a fost găsită în satul Ștejărișu, comuna Iacobeni,

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Un+elicopter+militar+s-a+prabusit+in+Sibiu
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Nasol rau...
Avem thread pentru accidentele aviatice aici... discutam acolo.

doryan93

Exerciţii de război româno-americane la Baza Aeriană de la Câmpia Turzii.





Sursa



iuli

Azi pe la 12 si ceva a zburat un Hercules deasupra Timisoarei. Poate facea parte din exercitiu.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Toate elicopterele de luptă şi salvare medicală ale armatei de tip IAR-330 sunt consemnate la sol.
Decizia a venit după un incident în care unul dintre aparate a fost nevoit să aterizeze de urgenţă pe un câmp din Argeş.

Sursa
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Oare cate accidente/incidente, militari morti/raniti mai trebuie sa se intample pana la consemnarea definitiva la sol a acestor relicve?

MNU

Poate cineva sa-mi confirme daca pozele sunt de acum? In linia de avioane se vede o "dubla" (6801?) ce pare nemodernizata... oare mai e apta de zbor? Daca da, la ce o mai folosesc... face "sonda meteo" si nimic altceva?

paulmare

cred ca e 6901 asta de aici
http://www.aripi-argintii.ro/aparatdezbor.php?p=128

ce e in linia aceea de aparate nu cred ca mai zboara fara vizita la aerostar 

MNU

Acolo scrie ca 6901 ar fi expus aer liber pe Aeroportul Tg.Mures. Oricum, nu e important... eram doar curios ce cauta intre cele modernizate.

paulmare

6926 e expus la Tg Mures , nu 6901
http://www.planespotters.net/Aviation_Photos/photo.show?id=330282

si eu cred ca poza e mai veche, 9611 (ultimul lancerC) a fost la rk in februarie, in poza e in linia de avioane din parcul rece


ashbird

si in coresi shoping center in Brasov e expus un avion.  Cred ca e un IAR.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

iuli

Nu, nu e un IAR 80



Ar semana mai degraba cu un P51 Mustang dar el are 4 pale la elice nu 3.

LE Un Yak-9 posibil:

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ashbird

din pacate nu am acum access .. e asemanator dar nu seamana cumva cu IAR-80?

cred ca poza de sus e o randare. nu am o poza din cinemaone din pacate.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

iuli

Nu, nu are cum sa fie IAR 80. Tocmai ce ti-am pus o poza cu el. Carcasa de la motor e iesita in afara precum se vede in poza. Plus ca fulselajul e mult mai rotund fata de cel mai plat la model.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

igorashu

#44
Am lămurit-o: poza e o randare, cu un Spitfire MK1. În realitate e expusă o machetă IAR 80 (care s-a produs la Braşov).