Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

@iuli
Termenul pt A6 e impins spre sf anului,pt august e preconizata portiunea din A1.
@tonica
Calea ferata e deja deviata(demult), trebuie sa dea drumul circulatiei feroviare pe podul albastru si sa scoata pamantul de acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

A6 :
Spre A1

Spre Nod Paru



Cred ca prioritar e nod Paru pentru Coborare Lugoj.

tonică

Quote from: ciprebbe on July 31, 2013, 11:51:14 PM
@tonica
Calea ferata e deja deviata(demult), trebuie sa dea drumul circulatiei feroviare pe podul albastru si sa scoata pamantul de acolo.

@ciprebbe, eu stiu de altceva, din filmul de pe 31 iulie. Intre timp sa se fi schimbat ceva acolo?


vchira

Quote from: tonică on August 07, 2013, 03:03:00 PM

@ciprebbe, eu stiu de altceva, din filmul de pe 31 iulie. Intre timp sa se fi schimbat ceva acolo?

pai poza ta arata exact ce a spus ciprebbe! :)

tonică

vchira, nu fii asa sigur... :p

Deci, din fotografie se poate vedea ca mai e de lucru la calea ferata care va trebui relocata pe traseul podului albastru, adica traseul vechi. Ceea ce se vede acum trecand pe langa pod e traseul provizoriu. Cand se va termina de sapat pe sub pod se va reface calea ferata pe traseul ei originar, trecand peste pod.

ciprebbe

Ai inteles bine tonica cum va fi acolo, si vchira a intarit spusele mele.
Aici urmeaza sa reconecteze linia pe pod( terasamentele vechi sunt acolo, deci nu e mare lucru de facut) si apoi se vor apuca de scos pamantul si desfiintat portiunea provizorie.
Zona asta e deja dupa nod (nod Paru vad ca ii zice) si deocamdata nu e nici o graba acolo.
Dupa ce deschide traficul pe segmentul de A1 + deviatia spre A6 pana la nod Paru, pot ataca km ramasi din A6.
Sper ca deschid acel nod, altfel legatura cu Lugoj e in aer pana la finalizarea segmentului din A6.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dorum

#36
A6 astazi orele 15



























dorum

#37
Evolutie A6 zona nod Paru in 25 zile...


dr4qul4

asta arata ca e posibil chiar si la noi. doar sa nu lipseasca vointa.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vchira

si nodul acela de la Paru unde va da? in ce drum? poate cineva sa dea un link la google maps cu locul unde se va varsa nodul? thx!


vchira

Quote from: dorum on August 17, 2013, 08:40:53 PM
https://maps.google.com/maps/myplaces?hl=en-GB&ll=45.778127,21.853437&spn=0.006712,0.014924&ctz=-180&t=m&z=17

Mersi fain!

Eu am crezut ca autostrada se gata on centura...si daca este asa atunci ce rol are nodul acela? Este ceva acolo care sa merite un nod de autostrada?

Sargon1806

Nodul de la Balint leaga A6 de A1, fara bretele de acces din afara. E bine ca la 27 de km de autostrada sa ai un nod de acces pe la mijloc. E mai mult o descarcare pentru A1 decat pentru A6, care are doar 10 km deocamdata. A6 se gata intr-adevar in centura, iar beneficiarii acestui nod sunt cateva comune din zona Balint, cam atat...

stangabriel

Daca va uitati in a 6  poza se construieste ceva intre bretele. O fi centru de intretinere? Inca un motiv pentru nodul Paru.


MHN

Extras din caietul de sarcini cu traseul acestui prim segment din A6, evident inainte de a se cunoaste denumirea actuala.
Imaginea a fost postata de catre Ionut (pe SSC) in Decembrie 2010, cand a fost lansata licitatia pentru Lotul I din Lugoj - Deva:
Quote