Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

radutm

Nu confundati lipsa strategiilor cu transaparenta decizionala. Ministerele sunt tixite de planuri, documente si strategii pe hartie, problema este ca nu ajung la public. Nu de strategii pe hartie ducem lipsa, de implementare. Statul roman plateste cu bani frumosi strategii pentru orice, unele chiar foarte bune, facute de firme de renume si de oameni valabili si cu viziune. Asta nu inseamna ca toate strategiile sunt puse in practica sau daca sunt incepute, sunt duse pana la capat. A6 era trasata demult pe hartie, doar constructorii n-au scos acel panou din joben. Ca noi nu stiam, ca nu avem acces la acele documente, asta e alta treaba.
cont inchis

MHN

#16
Quote from: tonică on July 20, 2013, 09:33:05 PM
mhn, da-mi si mie de-un link ceva catre vreun 'citat' oficial unde sa se vorbeasca de a6...Si eu stiam de a6 de acum un an, la nivel de zvon, cred ca tot de pe forum... Aceeasi situatie cu a5. Zi-mi care-i? Nu de banuiala ca asa cu totii banuim c-ar fi coridor ix, altii zic despre sebes-turda, mai jos zicea cineva despre frantura de sosea dintre centura aradului si dn 7...Probabil asteapta si ei sa mai termine "ceva" si sa-l boteze ad-hoc..
Nu am link dar in mod logic, denumirea i-a fost comunicata proiectantului in cadrul etapei de proiectare, deci aprox in primele 6 luni de derulare a contractului, adica acum aprox 2 ani jumate, zic. Pentru ca tot atunci s-au proiectat si semnalizarile si marcajele rutiere, inclusiv indicatoarele.
De aflat, am aflat si eu tot de pe forum, de la amst de pe SSC, prin luna Ianuarie.

Ionut

Era vorba sa aflam ca va fi A6 din surse OFICIALE. Stiam de ceva vreme ca va fi A6 insa de la colegi de forum, iar ei nu sunt (din pacate) prin ministere. Now let's move on.

MHN

Pai daca respectivul coleg a primit raspuns oficial cu numar de inregistrare de la CNADNR, n-o fi indeajuns de oficiala informatia?!

phb2

Pour avancer avec le corridor IV sud, Lugoj - Calafat, ou en sont
1 ) les études de faisabilité + financement Etat Roumain / UE ?
2 ) les plannings de réalisation et des financements UE / budget Etat roumain ?
Ce corridor est, à ma connaissance, financé à 85 % par UE.
Alors, il faut en profiter, se réveiller, foncer, aller de l'avant.
Tout km supplémentaire d'autoroute est bon pour la Roumanie.

Ionut

Nu e niciun plan concret, doar pe hartie este coridor si atat. Finantare europeana, intr-adevar, insa statul trebuie sa vrea sa faca autostrada. Concret, nimic, in afara de acesti cativa km intre A1 si centura Lugoj.

phb2

Et pour la A1 ?
De Sibiu sud à Talmaciu sud ( Turnu rosu ) et de Pitesti à Curtea de Arges
il n'y a  - en principe -  pas trop de difficultés, pas de montagne à traverser.
Le ministère des travaux publics pourrait déjà rapidement construire
ces deux tronçons.

ps : excusez moi de mettre cette question ici, sur le sujet A6
      mais c'est la suite de la question précédente

Ionut

Pentru A1 Sibiu-Pitesti exista un studiu de fezabilitate foarte vechi. E foarte complicat cu acel segment, desi critic pentru o tara intreaga. Probabil ca multi ani de acum inainte nu vom vedea nimic nou pe Sibiu-Pitesti, deci poti sa-ti iei gandul de la autostrada asta.

vchira

dar de ce scrie phb2 in franceza?

Ionut

Nu poate sa se exprime cum trebuie in lb romana. De inteles intelege, dar cand vine vorba sa vorbeasca nu se intelege nimic.
Hai sa ne intoarcem la A6.


dorum


iuli

Termenul pentru A6 e august-septembrie?!  :o
No way!!!

Acolo mai e de lucru cel puțin până prin noiembrie ca să fie finalizat, și când spun "finalizat" nu mă refer la dat drumul circulației ci predat către CNADR. M-am fript o dată cu finalizat în sensul de dat drumul circulației, de acum pentru mine sensurile se schimbă.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

tonică

pare a fi mai mult de furca aici decat ce-a fost pe lotul de A1. Ceva alunecari la 0:55 si 2:52 care vor da batai de cap si-n plus trecerea pe sub cf care si ea trebuie relocata, toate astea cu siguranta vor lungi lucrarile pana-n primii fulgi de zapada. Daca vor avea noroc, vor taia panglici de 1 decembrie.
Poate trambiteaza presa indeajuns cat sa afle mototolii astia de la butoane ca, cum necum, au si un A6 de care sigur nu au habar si le vine-n cap ideea sa-i faca si astuia macar un preSF, daca nu pt altceva, macar asa, pt astia ca noi, cu hobbyuri ciudate... ;)

savagedanyro

daca afla sova de A6 incepe circul :) , descopera iar apa calda : o noua realizare marca "EL, LIDERUL"

PS: scuze Ionut :) dar nu ma mai pot abtine

TIMISOARA 2021 !