Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut

Status pe sectiuni:
1. A1-Lugoj (conexiune A1-Centura Lugoj): operational din 23.12.2013
In total: 11,40 km.


2. Lugoj-Severin-Craiova-Calafat: planificata
In total: 261,60

----------------------------------------------------------------
TOTAL
- lungime totala: 273
- operational: 11,40 km



Confirmarea oficiala ca drumul de legatura A1-Centura Lugoj este prima bucata din noua autostrada A6 (Lugoj-Craiova-Calafat), parte a Coridorului IV-Sud.



Credit poza: dorum Multumim!

lautaxi

Ionut , eu am inteles ca autostrada asta urca din Grecia-Bulgaria-Calafat-Lugoj-Timisoara-Arad-Oradea-Ungaria-Slovacia-Polonia-tarile Baltice
Atunci ciotul ala din centura Aradului nu din asta face parte?( Arad-Oradea)

Ionut

Uite aici toate coridoarele:



sursa: Wikipedia

Se vede foarte clar care este Coridorul IV. Ramura IV-SUD nu este din Arad de fapt, ci din Lugoj, acela ar fi de fapt punctul de plecare spre Salonic, in Grecia. Intre Arad si Lugoj se considera Coridorul IV-NORD. Cel pe sud are doua ramuri, dupa cum se vede - una spre Salonic, cealalta Lugoj-Istanbul.

tonică

este chiar caraghios sa aflam oficial despre A6 dupa un panou...Chiar caraghios. Inca odata iese in evidenta lipsa unui masterplan, lipsa unor proiecte de lunga durata, a unor idei care sa nu fie schimbate dupa cum bate vantul ori dupa cum are chef orice politician care ajunge la guvernare si vrea si el prin fata ograzii natale o autostrada cu nşpe benzi.
Masterplan despre care de curand, adica acum cateva zile, vorbea si UE si avertiza Romania ca va avea mari probleme cu fondurile pe viitor dca nu pun baza unui astfel de masterplan, nu oricum facut ci plecand de la statistici, calcule, trafic, ponderea localitatilor, numarul de accidente pe dn-uri, etc...
A mia oara, trebuie sa vina altii cu capu pe umar sa ne spuna ce sa facem, eventual cu paru' pregatit, pentru ca sa intram si noi in randul unei lumi normale. Abia dupa realizarea acelui masterplan vom stii si noi precis care va fi acel A5 ( Alt caraghioslac, nici macar nu stim sigur cui i-a fost rezervat acel nume, asa cum nu avem o explicatie oficiala de ce se va numi lugoj-calafat a6 ) ori care sunt prioritatile Romaniei in infrastructura.
De ex. despre coridor IX aceeasi lipsa de transparenta, nimeni nu stie nimic, nimeni nu spune nimic legat de fondurile europene pe 2014-2020. Doar zvonuri...Eu unul de ex. stiu despre coridor IX ca exista o piedica in prioritizarea lui din cauza trecerii prin transnistria. De ca si cum nu s-ar putea ocoli. Si tot asa si despre alte coridoare. Mai vine cate-un pezevenchi de politician si mai lanseaza cate-o bulă...De cum a fost si aceea despre care zicea ca stie @lautaxi. Arad-Oradea, autostrada Marii Negre, Iasi-Targu-mures si altele asemanatoare...

Nu m-as mira ca decizia sa se numeasca a6 acest tronson sa fi venit dupa ce s-au citit forumurile de infrastructura... ;)

dorum

#4
A6 la intersectia cu A1













Am postat pozele aici datorita deschiderii acestui thread...
Se pot sterge aceste poze de pe thread-ul A1 daca moderatorii doresc asta...
Va tin la current cu evolutia acestui tronson pt ca circul mult in zona si o sa incerc sa fac si eu niste comparatii alaturand poze mai vechi cu poze noi; comparatie care sa ne dea o idee despre progress...

Ionut

Multumim ca ne tii la curent, minunat! :)

@tonica: gandesti prea mult, vrei prea mult. Mai asteapta cel putin 3 ani.


Ionut

S-a mai discutat. Acest "coridor" ar insemna pentru Romania doar Arad-Oradea in plus fata de ce avem deja. Arad-Timisoara-Lugoj este A1, iar Lugoj-Craiova-Severin este A6. Deci mare smecherie pentru Romania n-ar fi, deja A6 si A1 au finantare europeana. Pe hartie e usor sa facem proiecte si coridoare. Util ar fi intr-adevar daca s-ar discuta si Oradea-Satu Mare. Aia da, ar fi ceva.

cricric


lautaxi

Eu raman la parerea ca exista o autostrada in proiect Arad-Oradea-Debrecen....din care deja s-au construit cativa km la Arad care functioneaza ca centura a orasului si care nu ar trebui sa se numeasca A 1.

MHN

Pentru statistica (si nu numai), sa postam aici si prima filmare aeriana realizata de catre Eurocopter pe acest segment:

http://www.youtube.com/v/ZSv3aTk842c

Altfel, multam pentru imagini dorum!

tonică

uite @Ionut, la asta ma refeream daca ti-a scapat articolul:
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-15211861-comisia-europeana-avertizat-guvernul-planul-pentru-bani-europeni-este-incoerent-fara-prioritati-clare.htm
De acolo eu am extras ideea ca vor fi ciuciu bani pt 2014-2020 daca nu se va face un masterplan clar, concis, batut in cuie facut ca la carte, bazat pe statistici si diverse date care sa explice fiecare proiect in parte.
Deci cum necum, trebe sa se puna de acord omuletii cu ciolan daca mai vor bani europeni care e a5, a6, a66, a666 de unde pana unde se vor ele construite si pana in ce an se doresc terminate.  Astfel macar nu vom afla despre a7 abia dupa ce va aparea vreun panou pe vreun santier aproape terminat.

MHN

Despre denumirea de A6 se stia de ceva vreme.
Noi am fost insa cei care am aflat mai tarziu.

tonică

mhn, da-mi si mie de-un link ceva catre vreun 'citat' oficial unde sa se vorbeasca de a6...Si eu stiam de a6 de acum un an, la nivel de zvon, cred ca tot de pe forum... Aceeasi situatie cu a5. Zi-mi care-i? Nu de banuiala ca asa cu totii banuim c-ar fi coridor ix, altii zic despre sebes-turda, mai jos zicea cineva despre frantura de sosea dintre centura aradului si dn 7...Probabil asteapta si ei sa mai termine "ceva" si sa-l boteze ad-hoc..

tonică

Si mai ciudat e ca, desi vorbim toti despre strategia ue care isi doreste prioritara aceasta A6, caci la o adica aceasta era initialul coridor IV pana sa se negocieze si o aripa catre constanta, tocmai aceasta a6 nu are nimic ' la activ'. Nu tu presf, sf, ori macar pe segmente pe unde ar trece si cat ar costa. Se stie doar ca trebuie sa ajunga la calafat dar nici macar nu se cunoaste daca va 'vedea' cumva dunarea ori va trece pe la estul severinului, daca o va lua direct catre calafat ori autoritatile romane vor stii sa o deturneze inspre craiova, etc. Totul parca la cel mai inalt nivel de amatorism. Mie unuia asa-mi pare, poate gresesc, poate nu trebuie sa stim lucrurile astea, cine stie ce rau ne-ar provoca.. :D
Insa eu cred ca stiu ce autostrazi va construi Ungaria, Bulgaria ori Polonia si peste 20 de ani. Si asta doar dintr-o cautare fugara pe google. Despre Romania insa....