News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Va rog inchideti discutia despre DN6 si tunel. Aveti topicul de DNuri si chiar si topicul nou de tuneluri. Multumesc!


dorum

s-ar parea ca vor trebui indulcite mai multe pante acolo....

stefanudrea

Mai putin si se alege praful de bucata de A6. Si asa e "iubita" de multi!


adiarc

cu tot respectul pt constructor,dar ma bucur ca lucrarea are 4 ani garantie....probabil in zona toate dealurile vor fii indulcite si n-ar strica ceva plantari de salcam...nu par alunecari de adancime
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

^ Hm, din ce vad eu in ultima poza s-ar parea ca trebuie zid de sprijin acolo. Nu cred ca o sa fie prea ieftin. Poate gresesc, nu sunt inginer.

istvan78

E loc destul pentru largit debleul acolo... doar escavatoare sa fie. (cred ca e si proprietatea statului in jur)
Pe de alta parte, daca se planta cu salcami inca de cand s-a construit, sunt sanse bune deja sa fi facut o diferenta...

TibiV

Poate nu au plantat tocmai ca sa vada daca si cum se stabilizeaza terenul.
Eu as planta abia la un an dupa ce nu mai aluneca nimic la vale....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

infraAdi_ro

Eu am lucrat pe acea portiune si toate dealurile is pline de apa...cred ca o indulcire a pantei e cea mai buna solutie si  apoi plantare de salcami.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Tavi

Quote from: TibiV on March 01, 2016, 12:03:46 PM
Poate nu au plantat tocmai ca sa vada daca si cum se stabilizeaza terenul.
Eu as planta abia la un an dupa ce nu mai aluneca nimic la vale....
Eu as impune terasari cu plantare de vita de vie in toate debleele (cerinta contractuala). Intretinerea plantatiilor cu detinuti si banii din struguri/produse folositi pentru intretinerea drumurilor. Asat inseamna sa fii bun administrator. CNADNR se aude? Vreti deblee? OK, cu terasare.  :)

horatiu.cosma

Sau pruni...Si sa luam de la LIDL palinca sau dulceata "CNADNR"  :lol:. Lasand gluma la o parte, nu cred ca are dreptul CNADNR sa faca asa ceva. Unu la mana, nu e in sfera de activitate, si doi la mana, acele deblee sunt sub garantia constructorului 3-4 ani dupa inaugurare.

istvan78

Quote from: Tavi on March 01, 2016, 03:53:22 PM
Eu as impune terasari cu plantare de vita de vie in toate debleele

Parca aud somelierul: "Un vin cu o culoare inchisa, aproape neagra, ca de funingine, nas de motorina si ulei de motor, si un postgust lung ce aduce a cauciuc ars. Particularitatea acestui producator e ca nu foloseste tratamentul cu sulfiti, deoarece strugurii contin suficient sulf direct din vie."

alecu26

acea alunecare zici ca e de manual. Planul de alunecare e curb, si la partea inferioara se ridica. Asa-mi explic faptul ca santul a fost aruncat afara. Ca sa intelegeti mai bine ce vreau sa zic:

Drumurile noastre POATE;

dorum

hmmm... multumim, chiar asa este!
+1 pt explicatii!!!