News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.


alecu26

Pun pariu ca TS va încerca să primească bani pt lucrări.  O sa zică ca au lucrat după proiect, au făcut tot ce era necesar,  tot ce era prevăzut în normative.....deci eveniment neprevăzut. 
Sau în cel mai rău caz prin asigurare vor încerca decontarea.
Drumurile noastre POATE;

bogdix

Nu pune ca e cota mica.
Au castigat in CAD la primele alunecari din timpul executiei. Eu atunci am crezut ca s-a intors lumea pe dos. N-am inteles defel acea decizie.

alecu26

Ca ăstia din CAD or fi niște sfinți....sau niște adjudecători de la mama lor din Anglia...sau numit de președintele FIDIC.
Soluția e sa pună direct instanțele judecătorești din România. ...ca și CFR ca oricum tot acolo ajung.
Drumurile noastre POATE;

bogdix

Eu din ce am putut observa, am constatat ca CAD-urile de obicei favorizeaza Antreprenorul, in situatia in care actiunile lui au avut ca scop "ajutarea indeplinirii obiectivelor contractuale".


ioio_viola

se stie cumva daca autostrada va trece pe la nord sau sud de Lugoj?


ciprebbe

Sunt sanse sa se foloseasca o parte din actuala varianta de ocolire
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdix

eu stiu ca in PUGul Lugojului autostrada merge prin vest si sud.
prin nord e cam nasol relieful (dealurile nord lugojene sunt cu probleme de stabilitate - vezi si DN68A la iesire din Lugoj spre Deva)

AndyM09

Si mie mi s-ar parea normal sa foloseasca centura Lugojului pentru upgrade catre A.
Mi se pare risipa de bani sa execute o autostrada pe langa centura orasului amandoua avand aceeasi utilitate.

captiva

^^
Nu ar avea aceeasi utilitate. Centura Lugojului asigura in prezent ocolirea orasului pe directiile Caransebes, Deva is Timisoara, autostrada prin vest si sud ar asigura ocolirea dinspre Resita si Buzias (inchizand practic cercul in jurul orasului).

filippasteur

#611
^^ Cred ca raspunsul corect pentru multi multi ani este: nu o sa treaca nici pe la Nord, nici pe la Sud; nu o sa treaca deloc.

bogdix

Despre contractul acesta  http://www.cnadnr.ro/proiect_pcd.php?id=488 se mai stie ceva ?

Dupa parerea mea, acolo ar trebui sa se gaseasca multe raspunsuri vizavi de traseul A6 si altele legate de A6.

stefanudrea

Stie cineva ce se intampla pe legatura A1 - A6? De pe sensul Lugoj -Timisoara se asfalta astazi! Am fost surprins de moment si nu am apucat sa fac poze!

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk


stefanudrea

Ce se mai aude despre A6 desi stiu ca multi nu o vor?

Trimis de pe al meu Philips I908 folosind Tapatalk